września 29, 2017

BOWLLOVE - recenzja książki a także pomysły na smaczne miski pełne witamin.

BOWLLOVE - recenzja książki a także pomysły na smaczne miski pełne witamin.
Bowl Food to nie tylko najgorętszy trend sezonu, ale przede

wszystkim znakomity pomysł


na zbilansowaną, zdrową dietę. W swojej nowej książce

David Bez zrywa z tradycyjną koncepcją zupy i jak zwykle

proponuje oryginalne przepisy na ciepłe dania, serwowane w

miskach.

Książka zawiera niebanalne pomysły na pełnowartościowy posiłek dla wszystkich – wegan, wegetarian, witarian (dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej) i wszystkożerców. Zasada jest prosta: jak najwięcej warzyw, jak najmniej węglowodanów.

Oczywiście mowa tutaj o książce BOWLLOVE, to już druga z tej serii książka wydawnictwa Buchmann.

Tytuł; Bowllove - zdrowe i odżywcze miski pełne smaku.
Autor; David Bez
Wydawnictwo ; Buchmann
Objętość; 192 strony
Oprawa ; miękka


Na wstępie czytamy o tym skąd wziął się pomysł na tego typu dania, potem na knajpkę którą otworzył David i o tym skąd bierze swoje pomysły na dania ...


Kolejny etap to anatomia bowl food. Dzięki tym informacjom nauczymy się komponować swoje posiłki, wbrew pozorom to wcale nie jest trudne! Najogólniej mówiąc taka miska pełna zdrowia i witamin wygląda jak rusztowanie. Każde danie czy to na mokro czy na sucho bo takie podziały też znajdziemy podzielone jest na warstwy.

A zatem najpierw skomponujemy miskę na mokro układając na talerzu kolejne warstwy;
- baza - czyli kasze, makarony czy sycące warzywa tj, kalafior czy cukinia
- warzywa - surowe bądź poddanej obróbce termicznej
- białka- mięso wołowe, kurczak, jaja czy ryba
- toppingi - to składniki które dodają wigoru, smaku i koloru czyli kiszona kapusta, oliwki...
- świeże zioła- szczypiorek, bazylia...
- płyn - jego zadaniem jest dodanie potrawie smaku i połączenie wszystkich składników. Do wyboru mamy kilka wersji bulionów w płynie lub kremie, na nie znajdziemy przepisy w książce



Kolejny podział to miski na sucho, wszystkie warstwy są takie same , jedynie bulion zamieniamy na sosy. W książce oczywiście znajdziemy przepisy na sosy i dressingi które kiedyś możemy wykorzystać także do swoich skomponowanych sałatek.

Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała skomponować swojej miski pełnej zdrowia. Ja wybrałam taką na sucho;

Składniki;
kasza gryczana jasna
gotowana dynia
zielony groszek
cebula
jajko na twardo
rukola i bazylia

sos;
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka ostrej musztardy
1 łyżeczka syropy klonowego
sól, pieprz

Wszystkie składniki układamy warstwami, polewamy sosem (mieszając ze sobą wszystkie składniki).
Gotowe!


Czyż to nie proste?! te dania uważam są idealne do lunch boxu! po co tracić czas na wymyślne potrawy, które później po przewiezieniu np. do pracy  i tak niezbyt wyglądają apetycznie. W tej kompozycji raczej nie da się niczego zepsuć, zawsze będzie wyglądać dobrze. Sos przechowujemy w innym pojemniczku, polewamy przed zjedzeniem i gotowe! Przygotowanie tego dania nie zajęło dłużej niż 20 min ( wliczając czas gotowania kaszy i dyni) A powiem Wam ,że jest bardzo sycące... także głodni nie będziecie.

Pokaże Wam kilka przykładowych miseczek które tworzy David, mam nadzieję ,że ta książka spodoba Wam się tak jak mnie i będziemy wszyscy wspólnie przynajmniej do pracy tworzyć zdrowe i odżywcze miseczki pełne witamin.





Swoją premierę książka miała 13 września ,więc jak najbardziej znajdziecie ją już w księgarniach.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Buchmann.


września 25, 2017

Pasztet grzybowo grochowy.

Pasztet grzybowo grochowy.
Sezon na grzyby nadal trwa w najlepsze. Od zbierania grzybów jak najbardziej można się uzależnić! ja już pokaźną ilość ususzyłam, zamroziłam a nawet zamarynowałam. Mam też kilka dań jeszcze w zanadrzu... ale dziś zapraszam na pasztet grzybowo grochowy. W zasadzie można też uznać ,że to pasta do pieczywa jednak bardziej w smaku jednak przypomina pasztet.


Składniki;
80 dag leśnych grzybów
1 szkl. czerwonej soczewicy Skworcu
1 i 0,5 szkl fasoli czarne oczko Skworcu
5 łyżek mąki migdałowej Skworcu
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
1 łyżeczka majeranku Skworcu
sól i pieprz do smaku, ewentualnie ostra papryka Skworcu
 
Przygotowanie;
Groch namaczamy parę godzin wcześniej, następnie gotujemy do miękkości. Soczewicę płuczemy. Zalewamy wodą i odstawiamy na około pół godz. Po tym czasie gotujemy do miękkości. Odcedzamy i studzimy.
Na patelnię wrzucamy posiekaną cebulę i starty czosnek, dodajemy masło i chwilę smażymy. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę grzyby, odrobinę soli i pieprzu a także majeranek. Dolewamy odrobinę wody i dusimy do momentu aż grzyby zmiękną a płyn wyparuje. Wszystkie składniki przekładamy do wysokiej miski i blendujemy na gładki krem. Jeśli masa jest za luźna dodajemy więcej mąki migdałowej. Doprawiamy do smaku, wstawiamy do lodówki na kilka godzin i gotowe. Pieczywo posmarowane pasztetem do tego kiszony ogórek, posypujemy po wierzchu bazylią - rewelacja!


Smacznego!

września 21, 2017

Geometria Faraona - recenzja.

Geometria Faraona - recenzja.
Geometria Faraona to kolejna książka od Wydawnictwa Adamada. To fascynująca podróż w czasie do źródeł matematyki. Do miejsc, gdzie się wszystko zaczęło.


Książka opowiada o Amesie i jego rodzeństwie, jak sam twierdzi jest szczęściarzem ponieważ posiada dwie siostry i brata. To głównie on jest narratorem i na kradzionym papirusie zapisuje niesamowitą przygodę która przydarzyła się właśnie jemu!


Pewnego  dnia ojciec  który jest najlepszym rozciągaczem sznura w Egipcie wyrusza w podróż, dzieci nie mogły doczekać się powrotu gdyż zawsze przywoził im jakiś prezent. Aby umilić sobie oczekiwanie na tatę zaczęli bawić się w grę "zdobądź flagę". Oczywiście do gry niezbędny był sznur, którego ojciec używał do pracy. Dzieci za jego pomocą narysowały na piasku linię...


Zabaw było mnóstwo a wszystkie opierały się na zasadach geometrii. Więcej nie będę zdradzać, powiem tylko tyle, książka wciąga ogromnie. A 7 latka jest w stanie przeczytać ją samodzielnie.
To wiedza naukowa przekazana przez zabawę...
Pomysły można wykorzystać w domu czy na placu zabaw.  Wiadomo ,że dzięki linom można wyznaczyć ogrodzenie w zoo, wybieg dla modelek a nawet stworzyć grządki i rabatki. No i oczywiście można zbudować także piramidę!

Tytuł ; Geometria Faraona
Napisała: Anna Cerasoli
Zilustrowała: Desideria Guicciardini
Stron: 64
Oprawa:
miękka                                                                                                                     


Piękne ilustracje są typowo egipskie a żywe kolory przyciągają wzrok. Bohaterami są dzieci a to dodatkowo pomaga przyswajać historię. Tak więc pozostaje mi tylko zaprosić Was w podróż do początku geometrii.


Podwójna radość i jakże nietypowy sposób, by posiąść wiedzę, niejako przypadkiem. Gdyby tak wyjąć linijkę czy ekierkę to dziecko odczuje, że MUSI się uczyć, że to coś poważnego a ono chce się bawić... Czyż to nie sprytne? :)

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU ADAMADA.


Przyjemnej lektury!

września 21, 2017

O chłopcu który wpadł do książki - recenzja.

O chłopcu który wpadł do książki - recenzja.
Dziś mam dla Was recenzję bardzo mądrej i pouczającej książki dla dzieci. Może i książka jest uboga w tekst ale nie zawsze trzeba zapisać milion stron aby przekazać to co najważniejsze.


Tytuł ; O chłopcu który wpadł do książki.
Napisał: Peter Carnavas
Zilustrował: Peter Carnavas
Stron: 32
Oprawa:
twarda                                                                                                                                         
Wydawnictwo ; ADAMADA



Bohaterem jest chłopiec który w dziwny sposób pojawił się na pustej stronie w czytanej przez nas książce.
Z czasem wokół niego pojawia się cały świat, chłopiec dorasta i zaczyna robić bardzo interesujące rzeczy.


Chłopiec postanawia znaleźć odpowiedz na nurtujące go pytanie - dlaczego i po co się tutaj znalazł? Czy mu się udało? O tym przekonacie się sami!




Książka jest bardzo starannie wykonana, piękne ilustracje dodatkowo przyciągną wzrok małych czytelników. A spora czcionka jest bardzo pomocna w nauce a także doskonaleniu czytania przez najmłodszych.

Książka ogólnie mówiąc opowiada o poszukiwaniu sensu życia i odnajdywaniu własnej życiowej drogi. Lecz przede wszystkim uczy nas czerpania radości z tzw. "małych rzeczy".

Za egzemplarz bardzo dziękuję WYDAWNICTWU ADAMADA


Zapraszam do lektury!

września 19, 2017

Zupa ze świeżych maślaków.

Zupa ze świeżych maślaków.
W tym roku grzyby obrodziły , że ho ho... Grzechem byłoby tego nie wykorzystać , tak więc i ja udałam się do lasu a ilość zebranych grzybów ucieszyła mnie ogromnie. Tak więc dziś zapraszam na zupę z maślaków, a niebawem kolejne moje propozycje.


Składniki;
ok 60 dag świeżych maślaków
2 marchewki
2 łyżki masła
1 średnia cebula
liść laurowy
kilka ziarenek pieprzu
sól i pieprz do smaku
2 łyżki śmietany 18%
zielona pietruszka

makaron do podania

Przygotowanie;
Maślaki czyścimy, płuczemy a następnie kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelnie wrzucamy masło, dorzucamy cebule i chwilę smażymy. Następnie dodajemy wszystkie grzyby i smażymy je do momentu aż zmiękną a większość wody wyparuje, Doprawiamy solą i pieprzem. Do garnka wlewamy ok. 2 szklanki wody, dorzucamy obraną i pokrojoną w plastry marchew, liść laurowy, ziarenka pieprzu i gotujemy kilka minut, dodajemy grzyby, Dolewamy tyle wody ile nam odpowiada.  Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem a na końcu zaprawiamy śmietaną wcześniej wymieszaną z łyżką gorącej zupy. Podajemy z makaronem, ryżem lub ziemniakami. Po wierzchu posypujemy posiekaną pietruszką.


Smacznego!


września 18, 2017

Pasta parówkowa na kanapkę.

Pasta parówkowa na kanapkę.
Sezon na robienie kanapek szkolnych już jakiś czas temu został otwarty więc dziś mam dla Was pastę z parówek sojowych, serka topionego... idealna do szkolnej kanapki ;-)


Składniki;
2 parówki ( u mnie sojowe)
1 mały serek topiony śmietankowy (może być też smakowy)
2 łyżki majonezu
kilka zielonych oliwek pokrojonych w plasterki
szczypiorek do dekoracji
sól, pieprz do smaku
 
Przygotowanie;
Parówki zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać serek i majonez. Dokładnie ze sobą rozetrzeć aby nie było grudek. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Dorzucić pokrojone oliwki. Smarować pieczywo a po wierzchu można posypać szczypiorkiem.

Smacznego!

września 15, 2017

Dahl z soczewicy a także recenzja książki Superfood...

Dahl z soczewicy a także recenzja książki Superfood...
Ostatnimi czasy nastała moda na zdrowe jedzenie, chyba każdy się ze mną zgodzi. Wszyscy chcemy długo cieszyć się swoim zdrowiem i za pomocą zdrowego jedzenia eliminujemy swoje choroby i dolegliwości. Wierzymy, że jeśli zmienimy swoje nawyki żywieniowe które w naszym kraju nie należą do "lekkich" wtedy będziemy się lepiej czuć ... I coś w tym chyba jest, przykładem jest książka od wydawnictwa Buchmann - Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem.


Autorka książki - Sophie Manolas jest dietetykiem klinicznym przekonuje nas na wstępie, że właściwy dobór menu wcale nie oznacza ciężkiej pracy w kuchni ani nudnej diety. Ta książka to centrum informacji i inspiracji do tego aby odnaleźć najzdrowszą, najwspanialszą i pełną wewnętrznej równowagi wersje siebie.

Tytuł - Superfood czyli jak leczyć się jedzeniem.
Autor - Sophie Manolas
Wydawnictwo - Buchmann
ilośc stron - 200
oprawa - miękka


Książka podzielona jest na 8 działów ;
- zielone warzywa liściaste
- rodzina kapustowatych
- warzywa korzeniowe
- warzywa strączkowe
- inne warzywa
- orzechy i nasiona
- owoce
- zioła i przyprawy



Każdy z nich zaczyna się ogólnym opisem danych warzyw czy też owoców, znajdziemy informację na temat jakie okazy wybierać, kiedy je zrywać, jakie zawierają witaminy i jak wpływają na nasze zdrowie.
Następnie każde warzywo czy też owoc w zależności od działu analizowane jest pojedynczo. Znajdziemy tam korzyści dla naszego organizmu po zjedzeniu danego produktu, jakie właściwości ma warzywo surowe a jakie gotowane, jakie zawiera witaminy i w jakiej formie najlepiej je podać. Autorka po każdym opisie danego produktu podaje przepis na zdrowe danie z wykorzystaniem ww. produktu.
Dodatkowo książka opatrzona jest pięknymi zdjęciami co jeszcze bardziej zachęca do ugotowania tych wszystkich potraw. Jeśli o mnie chodzi sięgnę po nią jeszcze nie raz, zawiera wiele ciekawostek na temat odżywiania... naprawdę polecam!




Przepisy są naprawdę proste i szybkie. Ja przygotowałam jeden z nich a mianowicie pyszny i sycący DAHL Z SOCZEWICY.
Dahl to indyjski gulasz gdzie głównym składnikiem jest właśnie soczewica. Dzięki tym wszystkim aromatycznym przyprawom rozgrzeje nas w jesienne i zimowe dni. Zmieniłam nieco proporcje przystosowując przepis pod siebie.


DAHL Z SOCZEWICY I DYNI.

Składniki;
2 łyżeczki ziaren kolendry
2 łyżeczki ziaren kuminu
2 łyżeczki garam masala
2 łyżeczki kurkumy
sól i pieprz do smaku
1 łyżeczka słodkiej papryki (można dodać też odrobinę chili)
olej słonecznikowy
1 cebula
1 główka czosnku
pół pęczka świeżej kolendry lub pietruszki
kawałek imbiru (ok 3cm)
20 dag dyni
1 i 1/2 szkl. czerwonej soczewicy
3 pomidory
śmietana do podania

Przygotowanie;
Na suchą patelnie wsypujemy wszystkie przyprawy. Podgrzewamy do czasu aż staną się aromatyczne jednak uważamy aby ich nie spalić. Następnie przekładamy do moździerza i ucieramy na pył. Czosnek obieramy i ścieramy na tarce, to samo robimy z imbirem. Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skóry. Cebulę kroimy w kostkę. Do garnka wlewamy odrobinę oleju, dodajemy czosnek, cebulę i imbir. Chwilę podsmażamy i dodajemy wszystkie przyprawy. Mieszamy, następnie dodajemy pokrojone w kostkę pomidory. Chwilę smażymy dodajemy wypłukaną soczewicę i stopniowo dolewamy wodę tak aby warzywa ciągle były pod powierzchnią wody. Kiedy soczewica będzie prawie miękka dodajemy pokrojoną w drobną kostkę dynię. Gotujemy do miękkości. Doprawiamy jeśli jest taka potrzeba. Nakładamy do miseczek, robimy kleks ze śmietany i obficie posypujemy posiekaną kolendrą lub pietruszką.

Smacznego!

Ps. Poznaj klucz do dobrego zdrowia!



września 12, 2017

Zupa fasolowa.

Zupa fasolowa.
W takie szare i chłodne dni miska zupy jak najbardziej wskazana. Dziś mam propozycje zupy fasolowej, to taki mój mix. Wyszło smacznie więc się dzielę...


Składniki;
20 dag zielonej fasoli szparagowej
2 ziemniaki
1 marchewka
1 pietruszka
pół szklanki czerwonej fasoli ADZIUKI Skworcu
pół szklanki białej fasoli BOBIK Skworcu
łyżeczka papryki wędzonej w proszku Skworcu
2 łyżki masła klarowanego Skworcu
1 łyżka śmietany
koperek
 
Przygotowanie;
Fasolę białą i czerwoną namaczamy kilka godzin przed gotowaniem zupy.
Marchew i pietruszkę obieramy i ścieramy na tarce. Do garnka wkładamy masło i starte warzywa, smażymy chwilę a następnie wlewamy około 2 szkl. wody. Dorzucamy wypłukany groch, ziele angielskie , liść laurowy  i gotujemy. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, fasolkę szparagową oczyszczamy i tniemy na mniejsze kawałki. Kiedy groch jest prawie miękki dorzucamy fasolę szparagową i ziemniaki. Wlewamy tyle wody aby konsystencja zupy była odpowiednia. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i papryką słodką lub pikantną. Kiedy wszystkie składniki są miękkie zupę zabielamy śmietaną. (nie koniecznie) Posypujemy koperkiem.


Smacznego!

września 08, 2017

Sernik słono słodki.

Sernik słono słodki.
Dziś krótko - zostawiam pomysł na mega smaczny sernik z karmelem i krakersami!
Miłego weekendu życzę, takiego bardziej letniego!


Składniki na  spód;
1 pudełko krakersów (180g)
pół puszki masy kajmakowej
5 łyżek rozpuszczonego  masła (jeśli masa będzie za sucha, dodajemy masła więcej)
 
Składniki na masę serową;
80 dag twarogu
4łyżki śmietany 18%
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 jajka
4 łyżki rozpuszczonego masła
3/4 szkl. cukru kryształu ( lub więcej)
 
Dekoracja;
pół puszki masy kajmakowej
3 łyżki mleka
kolorowa posypka


 Przygotowanie;
Tortownice o średnicy 26 cm, wykładamy papierem do pieczenia. Krakersy przekładamy do malaksera i miksujemy na piasek. Dodajemy rozpuszczone masło i mieszamy. Kruszonką o konsystencji mokrego piasku wykładamy dno tortownicy. Na warstwę z krakersów rozsmarowujemy masę kajmakową.( Delikatnie aby nie pokruszyć spodu)
Do miski przekładamy twaróg, śmietanę a także jajka i wszystko blendujemy aż uzyskamy gładką masę. Następnie dodajemy mąkę, cukier a na końcu wlewamy rozpuszczone masło. Miksujemy do połączenia składników. Masę wylewamy na spód z krakersów. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w 170C około 50 min. Ciasto studzimy a po kilku godzinach polewamy polewą kajmakową. Kajmak należy rozpuścić w garnku z mlekiem i ciągle mieszać aby się nie przypalił. Kiedy lekko przestygnie polać nim ciasto i posypać posypka. Odstawić aby polewa nieco zastygła.

Smacznego!
 

września 06, 2017

Śniadaniowe warkocze z bazylią i suszonymi pomidorami a także prezenty od MY GIFT DNA!

Śniadaniowe warkocze z bazylią i suszonymi pomidorami a także prezenty od MY GIFT DNA!
Brrrr... za oknami ogromna ulewa, szaro, buro.... ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło jak to mówią! więc nawet taka pogoda ma swoje plusy, chociażby taki ,że jeśli ktoś nie musi się zrywać może pospać dłużej, poczytać ulubioną książkę czy chociażby zjeść śniadanie w łóżku! to ostatnie będziemy celebrować chyba coraz częściej a to za sprawą fantastycznych prezentów od MY GIFT DNA.
Firma My Gift Dna specjalizuje się w sprzedaży prezentów personalizowanych z własnymi indywidualnymi nadrukami lub grawerami. Wybór jest bardzo duży i każdy znajdzie coś dla siebie a także osoby którą chce obdarować.  W ofercie sklepu znajdziemy wiele ciekawych rzeczy i każdy przedział wiekowy będzie zadowolony. Począwszy od portfeli z własnym nadrukiem, kalendarzy, desek drewnianych które są idealne do serwowania mięs, serów a także ciast, kończąc na korkociągach , wałkach spersonalizowanych , kubkach, poduszkach i wiele innych...

Taca śniadaniowa która jest też stolikiem na którym możemy podać ukochanym śniadanie do łóżka, to przedmiot który miałam w planach kupić. Ile jest takich dni w roku kiedy chcemy komuś zrobić miłą niespodziankę do łóżka... ;-) Stolik wygląda na solidny, dodatkowo możecie wykonać na nim grawer jaki tylko chcecie, dzięki temu świetnie sprawdzi  się jako prezent.




Drugim prezentem jest kubek termiczny. Ten spersonalizowany został dla mojej córki. Koty to jej nowa miłość więc ten kubek jest idealny dla niej. Grawer uchroni kubek przed zaginięciem  w szkole czy na innych zajęciach pozalekcyjnych a tam nie trudno o zawieruszenie.


Kubek możecie kupić tutaj.  Jego pojemność to 350 ml. Kubek posiada plastikową pokrywkę, która szczelnie chroni przed wylewaniem się napoju. Pokrywka posiada funkcje push open/close, dzięki czemu nie wymaga obsługi oburącz. Ja z tych przedmiotów jestem bardzo zadowolona więc jak najbardziej je polecam!

Taca już się sprawdziła, śniadanie było smaczne i leniwe. Polecam raz na jakiś czas przygotować rodzinne śniadanie w łóżku! kto jest za???

Mam też dla Was pomysł na takie śniadanie - oto on.

Drożdżowe warkocze z bazylią i suszonymi pomidorami.

Składniki;
30 dag mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
ok 200 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka (płaska) soli
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki suszonych pomidorów w oleju
kilka listków świeżej bazylii




Przygotowanie;
Drożdże zasypujemy cukrem, wlewamy ok 100 ml wody, dosypujemy łyżkę mąki, mieszamy i odstawiamy aż urosną ( około 20 min). Do miski przesiewamy mąkę, wlewamy rozczyn. Dodajemy sól, oliwę i tyle wody ile przyjmie mąka. Wyrabiamy elastyczne ciasto. Odstawiamy na około godzinę aby urosło. Po tym czasie ciasto dzielimy na 5-6 kulek wielkości mandarynki. Suszone pomidory odcedzamy z oliwy i kroimy bardzo drobno. Dodajemy odrobine oliwy aby wyszła pasta. Każdą kulkę dzielimy na trzy mniejsze i rolujemy wałeczki. Splatamy warkocz. Pomiędzy wkładamy listki bazylii. Po wierzchu smarujemy pastą z pomidorów. Z przepisu wyjdzie około 5- 6 chałeczek. Pieczemy około 15 min. w temp. 230-240 stopni. Kontrolujemy pieczenie!
Najlepiej smakują na ciepło. Później nieco twardnieją.






A tak wyglądały przed pieczeniem.



Smacznego!

września 04, 2017

Kasza jaglana zapiekana z owocami.

Kasza jaglana zapiekana z owocami.
No i mamy wrzesień! wakacje już się skończyły, najwyższy czas zakasać rękawy i brać się do roboty! bo powiem szczerze zaległości w blogowaniu  mam bardzo dużo. Ale już wracam i dziś mam dla Was pyszną zapiekankę z owocami i kaszą jaglaną. Idealny podwieczorek kiedy za oknami szaro , buro...


Składniki;
ok. 1/3 szklanki kaszy jaglanej Skworcu
120 ml mleka kokosowego lub wody kokosowej
1 łyżka wiórków kokosowych Skworcu
1 jajko
10 dag truskawek
10 dag jagód lub borówek amerykańskich
szczypta soli
1/2 łyżeczki skórki startej z cytryny
masło do foremek
1 łyżka cukru
Przygotowanie;
Kaszę wysypać na patelnię, podgrzać, po czym przesypać na sitko i przelać wrzątkiem, osączyć. Mleko zagotować, dodać osączoną kaszę i gotować na małym ogniu ok. 20 minut. Ugotowaną kaszę wymieszać z solą, cukrem, wiórkami, kardamonem i gałką muszkatołową. Dodać rozkłócone jajko oraz skórkę cytrynową. Składniki masy wymieszać. Foremki posmarować masłem. Na dno każdej wyłożyć porcję kaszy z dodatkami, następnie po trochę oczyszczonych owoców i dopełnić kaszą. Na wierzch rozłożyć resztę owoców i posypać wiórkami kokosowymi. Piec w temp. 160 stopni C. ok. 35 min.

Ps. Owoce mogą być mrożone.


Smacznego!

Copyright © 2016 RADOŚĆ KIPIĄCA UŚMIECHEM , Blogger