listopada 30, 2015

Udka kurczaka pieczone z warzywami.

Udka  kurczaka pieczone z warzywami.
Dzisiaj polecam Wam szybki obiad który właściwie robi się sam. Wszystko do jednego "wora" i gotowe!
Kto chętny?!


Składniki;
3 udka
2 małe cebule
1/4 dyni
20 dag brukselki
15 dag pieczarek
pół brokuła
2 marchewki
sól, pieprz, słodka papryka, odrobina oleju, świeży rozmaryn


Wszystkie warzywa obrać i pokroić na niewielkie kawałki. Na dno naczynia żaroodpornego powkładać, pokrojone i obrane wcześniej pieczarki, marchew, cebule i brokuł. ( możecie powkładać co tylko chcecie i w jakiej kolejności chcecie )Warzywa delikatnie doprawiamy solą i pieprzem. Udka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i nacieramy solą, pieprzem a także papryką. Posypujemy listkami rozmarynu. Układamy je na warzywach i delikatnie spryskujemy po wierzchu olejem. Na udka wykładamy kolejne warzywa w moim przypadku była to obrana i pokrojona dynia i tu i ówdzie porozrzucałam brukselkę.
Piekarnik ustawiamy na 180-200C  Naczynie przykrywamy pokrywą a jeśli nie mamy to folią aluminiową i pieczemy około godziny.  Przed wyjęciem sprawdzamy czy jużwszystko jest tak miękkie jak potrzeba.

 No i mamy kurczaka z warzywami czyli obiad gotowy!



A tutaj etapy przygotowania;



.



Smacznego!

listopada 29, 2015

Surówka z pora.

Surówka z pora.
Dziś do obiadu polecam pyszną, szybką no i  zdrową surówkę.
Di niedzielnego obiadu idealna!
Zapraszam!






Składniki;
1 por (biała część)
pół jabłka
1 mała marchewka,
sól , pieprz
1 łyżka majonezu
1 łyżka naturalnego jogurtu


Pora czyścimy z zewnętrznych liści , myjemy a następnie kroimy w kostkę lub w krążki. Wsypujemy go na durszlak i przelewamy wrzątkiem, zostawiamy do odcieknięcia. Jabłko ścieramy na grubych oczkach to samo robimy z marchewką. Por jeśli jest taka potrzeba odciskamy rękami , dodajemy marchew i jabłko. Doprawiamy do smaku i mieszamy z jogurtem oraz majonezem. Surówka gotowa w parę minut a smakuje idealnie.



Smacznego!

listopada 28, 2015

Ciasto dyniowo - marchewkowe w polewie karmelowej.

Ciasto dyniowo - marchewkowe w polewie karmelowej.
Sezon dyniowy już powoli dobiega końca więc dziś pomysł na słodko. Zapraszam Was na pyszne , wilgotne ciasto dyniowe!


Składniki; (foremka 18x30cm)
25 dag mąki pszennej
15 dag cukru kryształu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 jajka
10 dag roztopionego masła
25 dag puree z dyni  (ok 5-6 łyżek)
15 dag marchewki ( 2 małe)

Polewa;
15 dag cukru kryształu
1/3 szkl. śmietany kremówki (30 lub 36%)

Dodatkowo ;
posiekane pistacje do dekoracji


Przygotowanie;
Jajka z cukrem ubijamy kilka minut na puszystą pianę. Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i płynne masło. Miksujemy do połączenia składników. Na samym końcu dodajemy startą marchewkę na dużych oczkach ( można tez na mniejszych, jednak ja chciałam aby marchew po upieczeniu była widoczna) i pure dyniowe. Delikatnie mieszamy. Następnie przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180C. Pieczemy około 40 min. Sprawdzając pod koniec patyczkiem czy już jest upieczone.
Odstawiamy do wystudzenia.

Na patelnię wsypujemy cukier i prażymy do uzyskania płynnej konsystencji. Prażymy na niezbyt wielkim ogniu aby nie przypalić, kiedy cukier jest płynny i ma bursztynowy kolor, sciągamy patelnie z palnika i ostrożnie wlewamy kremówkę. Należy być ostrożnym ponieważ masa będzie się mocno pienić i można się poparzyć. Mieszamy energicznie aż śmietana połączy się z cukrem. Odstawiamy do przestygnięcia, w tym czasie karmel będzie gęstniał. Kiedy przestygnie polewamy nim ciasto. Ozdabiamy posiekanymi pistacjami.
Gotowe!





Smacznego!

listopada 26, 2015

Pierogi z dynią.

Pierogi z dynią.
 Kolejny przepis z dynią. Musze Wam powiedzieć, że smakuje super. Podsmażona cebulką pasuje idealnie, chociaż jak ktoś lubi może polać delikatnie ketchupem, też smaczne.
No więc zapraszam!




Składniki;
 Ciasto;
 30 dag mąki pszennej 
 ok szkl. gorącej wody
 2 łyżki masła
 odrobina soli

 Farsz;
20 dag sera białego
20 dag puree z dyni 
3 ząbki czosnku
sól, pieprz, łyzeczka curry, pół łyżeczki gałki muszkatołowej 
10 dag startego zółtego sera

 Przygotowanie;
 Mąkę wsypać do miski, dodać masło i wlewac powoli gorącą wodę ciągle mieszając. Kiedy mąka wchłonie wodę należy zagniatać ciasto. Wczesniej dodając odrobine soli. Ciasto zawinąć w folie i odłożyć na ok. pół godz. Do miski wrzucamy biały ser, puree z dyni, starty czosnek i przyprawy. Dokładnie mieszamy do połączenia. Farsz jest dosyć luźny, więc aby go trochę zagęścić należy dodać starty ser. Ciasto wałkujemy na cienki placek, szklanką wykrawamy placki na które kładziemy porcje farszu i zaklejamy tworząc pieroga. Tak przygotowane pierogi wrzucamy na posolony wrzątek i gotujemy 4 - 5 min, od momentu wypłynięcia na powierzchnie. Podawać z podpieczoną cebulką na łyżce oleju. 

Smacznego!



listopada 25, 2015

Pyszny kapuśniak.

Pyszny kapuśniak.
Kapuśniak gotuję kiedy za oknami zaczyna skrzypieć mróz. I chyba już właśnie nadszedł ten czas...
Zima blisko!
Rozgrzewa i jest też bardzo sycąca, polecam!



  Składniki;
2 skrzydełka kurze,
1 marchewka
20-30 dag kiszonej kapusty
1 laska kiełbasy zwyczajnej
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
3 ziemniaki
przyprawa uniwersalna
majeranek, ziele angielskie, liść laurowy , pieprz, sól
1 łyżka oleju


  Przygotowanie;

Mięso umyć i wrzucić do garnka, dodać pokrojona w kostkę marchewkę , dodać ziele i liść laurowy. Kapustę opłukać lub też nie (wybór zostawiam Wam ;-)),odcisnąć i drobno pokroić, dodać do garnka wtedy kiedy marchew będzie już miękka. (kwas z kapusty można zachować, bo może okazać się ze  zupa nie jest zbyt kwaśna więc wtedy go dolewamy)  Zalać woda tak, aby kapusta była zakryta. Gotować około godz. do czasu aż kapusta będzie miękka. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, ugotować w oddzielnym garnku. Kiełbasę pokroić w plasterki i podsmażyć na 1 łyżce oleju. Cebule pokroić w kostkę i dodać do kiełbasy. Kiedy się zrumieni wszystko wkładamy do zupy. Czosnek przecisnąć przez praskę i również dodać do zupy. Doprawić do smaku przyprawami. Na koniec dodać wcześniej ugotowane i odcedzone ziemniaki. Wymieszać i gotowe. Idealna na chłodniejsze dni. Zupy nie zagęszczam już niczym bo i tak jest w sobie wystarczająco kaloryczna.





Smacznego!

listopada 24, 2015

Chałka żyrafa.

Chałka żyrafa.
Kiedy zobaczyłam to cudo w sieci postanowiłam, ze koniecznie muszę je zrobć! i tak oto wyszła moja chałka  Żyrafa - córka była zachwycona!


Składniki ;
40dag mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
250 ml ciepłego mleka
szczypta soli
60 g roztopionego masła
4 łyżki cukru


Dodatkowo;
2 łyżki kakao
30 ml ciepłego mleka
roztrzepane jajko lub mleko do posmarowania

Przygotowanie;
Najpierw robimy rozczyn - do większego kubka wkładamy drożdże zalewamy do połowy ciepłym mlekiem i dokładnie mieszamy. Dosypujemy 1 łyżkę cukru i łyżkę mąki. Mieszamy i odstawiamy na parę minut aż podwoi swoją objętość.
Do miski przesiewamy mąkę , dodajemy pozostały cukier, wlewamy mleko które zostało oraz rozczyn. A także szczyptę soli i masło. Zagniatamy gładkie ciasto. Ciasto dzielimy na dwie części 1/3 i 2/3. Mniejszą część odkładamy i przykrywamy ściereczką.
Kakao mieszamy z mlekiem (30 ml) na papkę, dodajemy do większego kawałka ciasta i zagniatamy aby składniki się połączyły. (jest to dosyć trudne bo "papka" przechodzi nam wręcz przez palce ale po krótkiej chwili już mamy gładkie ciasto).Ciemne ciasto również przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 40 min. Po tym czasie ciasto ( białe i czarne) dzielimy na 5 równych części.

Każdy biały kawałek rozwałkowujemy na podłużny placek o długości około 50 cm. (ciasto jest bardzo cienkie więc trochę pracy musimy w to włożyć)Ciasto kakaowe rolujemy na wałeczek ( jak na kopytka) o takiej samej długości co biały. Ciemne ciasto kładziemy na białym i zawijamy. Rolując tak jak na kopytka.
Wszystkie "wałeczki" kroimy na pół i wkładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. (wymiary formy to 12/32 cm) Na dno układamy trzy wałeczki, następna warstwa to 4 i na górze znów 3. Tak przygotowane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około godz.
Po tym czasie chałkę smarujemy mlekiem lub jajkiem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170C przez około 35-40 min.





A tutaj etapy przygotowań...



W moim przypadku ciasto po upieczeniu nie wypełniło całej foremki ponieważ za dużo ciasta odłożyłam na kolor ciemny. A za mało zostawiłam jasnego, dlatego moja chałka wyrosła w górę zamiast wzdłuż. Następnym razem rozplanuje inaczej ;-)
Mimo to smakowała fantastycznie! a córka miała frajdę z jedzenia jak nigdy!

Smacznego!
A inspirację zaczerpnęłam stąd ;-)

listopada 24, 2015

Jesienny kociołek.

Jesienny kociołek.
To taka propozycja na chłodny dzień. Właściwie do tego dania można dodać to co akurat posiadamy w lodówce. A więc do dzieła!




Składniki:
1 laska kiełbasy zwyczajnej (dobrej gatunkowo)
kilka plastrów szynki szwarcwaldzkiej lub boczku
1 małą cukinia
3 papryki
3 pomidory
30 dag pieczarek
pół puszki kukurydzy
2 cebule
2 zabki czosnku
1 łyzka smalcu gęsiego
2 łyzki przecieru pomidorowego

 przyprawy ;
sól, pieprz, kolendra

Cebule pokroić w piórka i zeszklić na smalcu, dodac do garnka. Papryki pokroić w kostke, pomidory sparzyć, obrac ze skórki i równiez pokroić. Warzywa dodac do cebuli i dusic na małym ogniu. Pieczarki jeśli sa duże,należy obrac i pokroić w talarki, jeśli malutkie wystarczy tylko pokroić, dodac do warzyw. Wedline pokroić i podsmazyc. Czosnek przecisnąć przez praske i wszystko dodac do garnka. Na samym końcu dodac cukinie pokrojoną w kostke ze skóra i odsączoną kukurydze. Dusic jeszcze chwile do miekkosci warzyw, doprawić przyprawami i przecierem pomidorowym. Podawac z pieczywem lub z ziemniakami. 
Jeśli jest wyczuwalny bardzo kwaśny smak przecieru wtedy możemy posłodzić - ok łyżeczką cukru.

Smacznego!

listopada 23, 2015

Tureckie pizzerki z mięsem.

Tureckie pizzerki z mięsem.
Pizze uwielbiam a to taka propozycja w wersji mini. Wystarczy jedna i głód zaspokojony no i ta satysfakcja ,że się ją zrobiło w domu a nie ... zamówiło z pizzerii.


Składniki na ciasto;
40 dag mąki  pszennej
łyżeczka suszonych drożdży
łyżeczka soli
2 łyżki oliwy z oliwek
szklanka letniej wody

Farsz;
2 pomidory
1 średnia papryka
średnia cebula
mały por
30 dag mielonego mięsa wołowego
2 ząbki czosnku
mielony kumin i kolendra
sól i pieprz
ostra papryka do smaku ( można pominąć)
2- 3 łyżki oleju

Dodatkowo;
15 dag sera żółtego w kawałku



Przygotowanie;
Do miski wsypujemy mąkę, drożdże, sól i oliwę a na końcu wlewamy wodę i zagniatamy elastyczne ciasto (wodę wlewamy stopniowo bo może się okazać że jest jej za dużo) Z ciasta formujemy kulę, przykrywamy ściereczką i odkładamy do wyrośnięcia na około pół godz.
Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skóry, kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i także kroimy ale w piórka, pora w plasterki a paprykę w niewielkie paseczki.
Na rozgrzany olej wkładamy cebulę i por. Chwile smażymy do momentu aż warzywa będą szkliste. Dodajemy mięso i paprykę, smażymy co jakiś czas mieszając. Następnie dodajemy pokrojone pomidory i starty czosnek. Dusimy sos do czasu aż mięso będzie miękkie a sos będzie miał odpowiednią konsystencje. Doprawiamy ziołami, solą i pieprzem do smaku.

Ciasto dzielimy na około 6 równych części. Każdą należy cienko rozwałkować. Ser pokroić na podłużne cienkie paseczki. Z pizzy formujemy "łódki" a w brzegi (ranty) na około  zawijamy ser.
Środek wypełniamy farszem. Brzegi formujemy grubsze aby farsz nam nie wypłynął podczas pieczenia. Pieczemy około 15 min. w temp. 200C.
Co jakiś czas sprawdzać czy ciasto nie jest już zbyt przesuszone, długość pieczenia zależy przede wszystkim od grubości ciasta. A więc kontrola wskazana ;-)






                                                 A tak formujemy łódeczki ;-)



Smacznego!

listopada 22, 2015

Duszona marchewka.

Duszona marchewka.
To kolejna propozycja z marchewką, ja ją uwielbiam, moi domownicy nie koniecznie ;-)
Do obiadu w sam raz!


Składniki;

3 duże marchewki
sól, pieprz
1 łyżka masła  ( z górką)
ok 1/ 4 szkl. wody


Marchew obieramy i ścieramy na dużych oczkach. Przekładamy do rondla najlepiej o grubym dnie, podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem do miękkości. Około 20 min. Ale należy co jakiś czas zamieszać i sprawdzić czy twardość nam odpowiada. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy też masło. Chwilę jeszcze dusimy. Podajemy na ciepło.
Jęśli w trakcie duszenia marchewka nam się przypala wtedy uzupełniamy wodę ale niewielką ilością ok 2-3 łyżki.







Smacznego!


listopada 22, 2015

Surówka z marchewki i jabłka.

Surówka z marchewki i jabłka.
Surówkę tą myślę każdy jadł przynajmniej raz i zapewne każdy wie jak ją zrobić. Jednak zdaję sobie sprawę ,że są tutaj też osoby które w kuchni stawiają swoje pierwsze kroki ;-)
Zatem przepis przyda Wam się na pewno.
Surówka smaczna i szybka!
Moja córka ją uwielbia.


Składniki;
2 duże marchewki
1 małe jabłko
sól, pieprz
1 łyżka śmietany lub jogurtu naturalnego
pół łyżeczki chrzanu
2 łyżki soku z cytryny


Marchewki i jabłko obieramy. Na średnich oczkach tarki ścieramy marchew a na dużych oczkach jabłko. Doprawiamy solą i pieprzem ale bardzo delikatnie aby nie przedobrzyć. Na końcu dodajemy śmietanę, chrzan i sok z cytryny. Mieszamy dokładnie i gotowe.



Smacznego!

listopada 22, 2015

Torcik bezowy z bitą śmietaną.

Torcik bezowy z bitą śmietaną.
Z bezami to moja pierwsza przygoda! i jestem pewna, nie ostatnia. Zawsze obawiałam się, ze moje bezy po prostu spalą się w piekarniku a ja obejdę się smakiem. Poczytałam trochę na temat ich wykonywania i postanowiłam w końcu sama spróbować. Przepisów jest tyle ile blogów w sieci czyli ogromnie dużo! Jedni pieką trzy godziny a inni około jednej. Więc jak tu zrobić dobrą bezę skoro są takie rozbieżności jeśli chodzi o czas pieczenia (suszenia). Uważam ,ze wszystko zależy od naszego piekarnika. Każda z nas zna swój i zna też jego możliwości więc czasami nie ma co się sugerować kimś innym, najlepiej sprawdzić samemu!

Beza opanowana jednak kolejny etap to nauka wyciskania pięknych bezowych gwiazdek, bo te które zrobiłam niestety do pięknych nie należą. 


Składniki;
5 białek
szczypta soli
20 dag cukru kryształu (najdrobniejszy jaki mamy)

Dodatkowo;
mały kubek śmietany 30%
cukier puder (wedle własnego uznania)
konfitura  malinowa ( kilka łyżeczek )



Białka dokładnie oddzielić od żółtek, dodać odrobiną soli i ubijać aż piana będzie sztywna. Następnie partiami dodawać cukier i nadal ciągle ubijać. Ubijamy do czasu aż cukier cały się rozpuści i nie będzie słychać "zgrzytów" w misce z piana ;-) a piana będzie lśniąca.
Kiedy piana już gotowa przekładamy ją do rękawa cukierniczego z końcówką gwiazdki i wyciskamy dwa okręgi o średnicy ok 19 - 20 cm i kilka małych bez do dekoracji.
Ja użyłam blachy dołączonej do piekarnika. Wyłożyłam papierem a na nim odrysowałam dwa okręgi od talerzyka deserowego o wyżej wymienionych. wymiarach. Większe okręgi po prostu się nam nie zmieszczą.
Blache wstawić do piekarnika nagrzanego do 100 Stopni i piec bezę około 10 minut. Po tym czasie temp. zmniejszamy  do 80C i suszymy około godz. Od czasu do czasu sprawdzamy czy przypadkiem za bardzo nam się nie przypiekają bezy. Kiedy nadchodzi czas wyjęcia wtedy najlepiej spróbować jedną małą bezę czy jest wystarczająco w środku sucha, jeśli jeszcze nie wtedy pieczemy (suszymy) jeszcze dłużej.
Bezę odkładamy do wystudzenia a w tym czasie ubijamy śmietanę do czasu aż będzie sztywna. Pod koniec ubijania dodajemy cukier i ubijamy aż się rozpuści.

Wystudzoną bezę przekładamy bitą śmietaną i konfiturą. Na wierzchu dekorujemy także śmietaną, konfiturą i małymi bezami ( o ile wszystkich nie zjedliśmy ;-) )







A to przed pieczeniem.


Smacznego!

listopada 20, 2015

Babeczki kwiatki jabłkowo gruszkowe.

Babeczki kwiatki jabłkowo gruszkowe.
Kiedyś taki pomysł wykonania  podpatrzyłam na zagranicznych stronach. Pomyślałam ,ze i ja je wykonam bo dlaczego nie! i tak oto powstał bardzo pyszny deser.
Weekend już się zaczyna, pogoda też raczej nie sprzyja spacerom więc powodów jest kilka do tego aby je upiec.
Zapraszam!


Składniki;
 
30 dag mąki pszennej
20 dag twardego masła
cukier waniliowy
3 łyzki cukru pudru
2 łyzki śmietany
1 żółtko
 
 
Nadzienie;
2 gruszki
2 jabłka
3 łyzki cukru kryształu
3 łyzki wody (około)
białko do posmarowania babeczek
cukier puder do posypania
 
 
Z podanych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię i chłodzić w lodówce min. pół godz. W tym czasie przygotować nadzienie. Owoce obieramy i kroimy w drobną kostke. Wrzucamy na patelnie, wsypujemy cukier i wlewamy wode. Smażymy aż owoce będą się rozpadac. Jeśli nam się przypalają wtedy podlewamy odrobiną wody.
Formę na muffiny (12 sztuk) dokładnie natłuścić aby ciasto nam nie przywierało. Ciasto wyjąc z lodówki , rozwałkować na grubość około 3mm. i szklanką wykrawać koła. Kołem wylepić dokładnie dołek muffinki. Płatki wykrawamy małym kieliszkiem. Na około dołka przyklejamy płatki. Do środka wkładamy nadzienie a wierzch przykrywamy kolejnym kółkiem lub tez nie. Ciastem wylepiamy co drugi dołek aby babeczki się ze sobą nie stykały. Smarujemy roztrzepanym białkiem.
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180C i pieczemy aż babeczki się przyrumienią. Około 25- 30 min.
Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.
 
Smacznego!
 


 
 
Zdjęcie robione telefonem więc jakość słaba, ale przybliży Wam nieco formę wykonania ;-)
 
 
 

listopada 19, 2015

Pieczony pstrąg tęczowy nadziewany porem.

Pieczony pstrąg tęczowy nadziewany porem.
Ryby są ponoć bardzo zdrowe! hmm... to czemu jemy ich tak mało? ja postaram się to zmienić mimo iż za rybami przepadam średnio. Ale czego się nie robi dla zdrowia?


Składniki;
2 pstrągi tęczowe (patroszone)
sól, pieprz
3 łyżki oleju lub oliwy
1 mały por ( biała część)
2 łyżki siekanego koperku ( może być mrożony)
3 ząbki czosnku
masło do posmarowania foremki

Pstrągi dokładnie myjemy, następnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Ja nie obcinałam głów ani płetw, ale Wy możecie to zrobić. Nacieramy dokładnie solą z każdej strony i pieprzem.
Do miseczki wlewamy olej, dodajemy posiekany koperek, pokrojony drobno por i starty na tarce czosnek. Doprawiamy delikatnie do smaku solą i pieprzem. Mieszamy a następnie powstałym farszem napełniamy pstrągi.
Naczynie żaroodporne smarujemy masłem ( ryby się nam przykleją do dna) i układamy w nim pstrągi. Wkładamy do piekarnika i pieczemy około 20-30 min. w 180C.

Gotowe!
Bardzo szybki obiad lub kolacja.

Moje zdjęcia zostały zrobione ekspresowo i wieczorową porą dlatego jakość jest marna ;-)
Tym razem głód wygrał!




Smacznego!

listopada 17, 2015

Dyniowy pudding.

Dyniowy pudding.

Dynia! warzywo o wszechstronnym zastosowaniu! dziś w wersji na słodko.
Pudding powstał na potrzeby akcji na durszlaku, nagrodą są  książki moje wypieki.  więc jak tu się oprzeć?!



  Składniki;
1 szkl. musu z dyni
 pół puszki mleka kokosowego ( ok 200 ml)
 2 jajka
 3/4 szkl. brązowego cukru
 3 łyżki stopionego masła
 1 łyżeczka cynamonu
 szczypta soli

 Dodatkowo;
masło do wysmarowania foremek
łyżka wiórków kokosowych
3 łyżki jogurtu naturalnego

  Przygotowanie;

Dynię kroimy na mniejsze kawałki, usuwamy pestki. Układamy na blaszce i pieczemy w piekarniku około godziny. Nastepnie obieramy i blendujemy na gładki mus. W misce mieszamy mleko kokosowe z jajkami i cukrem. Dolewamy ostudzone masło i na końcu dokładamy dynie i przyprawy. Wszystkie składniki ze sobą dokładnie zmiksować i przelać do natłuszczonych foremek. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180C i piec około 40 min. aż pudding będzie ścięty. Po tym czasie ostudzić a następnie włożyć do lodówki aby  się sciął. Podawać z kleksem jogurtu naturalnego, posypać wiórkami kokosowymi wcześniej uprażonymi na suchej patelni. 

Gotowe.




Smacznego!


Moje wypieki. Wielki powrót

listopada 17, 2015

Makaron w sosie mięsno dyniowym.

Makaron w sosie mięsno dyniowym.
To kolejny przepis do którego użyłam dynię, początkowo miał to być sos do spaghetti a skończyło się nieco inaczej. Ale też smacznie!
Zapraszam!


Składniki;
30 dag mięsa mielonego ( ja użyłam wołowo - wieprzowego)
1 cebula
2 ząbki czosnku
20 dag dyni ( u mnie hokkaido)
2 pomidory
2 łyżki przecieru pomidorowego
suszone zioła prowansalskie czy też bazylia bądź oregano ( ok. 1 łyżeczki)
sól, pieprz, łyżeczka cukru
20 dag makaronu ( u mnie grube rurki)
2-3 łyżki oleju
ok 2 - 3 łyżki tartego sera ( u mnie oscypek)
Przygotowanie;

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebule i starty czosnek a także zioła. Smażymy aż cebula będzie szklista, następnie dodajemy mięso mielone. Smażymy kilka minut co jakiś czas mieszając. Dynie obieramy ze skórki i ścieramy na dużych oczkach tarki. Dodajemy do mięsa i smażymy nadal. Pomidory sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki. Kroimy w kostkę i również dodajemy do mięsa. Sos mieszamy aby nam nie przywarł. Smażymy a właściwie już dusimy aż nabierze odpowiedniej konsystencji. Pod koniec dodajemy przecier pomidorowy, doprawiamy do smaku solą , pieprzem a także aby złagodzić nieco kwaśny smak pomidorów dodajemy około łyżeczki cukru.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy i mieszamy z sosem.
Przed podaniem możemy posypać naszym ulubionym serem.
Aby makaron nam się po ugotowaniu nie sklejał - do wody w której się gotuje dodajemy 2 - 3 łyżki oleju.

Gotowe!



Smacznego!

listopada 16, 2015

Kopytka na słodko.

Kopytka na słodko.
Kopytka zazwyczaj robię wtedy kiedy zostają mi ziemniaki z obiadu. Wykorzystuje je następnego dnia a słodkie danie robi się ekspresowo.
Ja wybrałam opcje na słodko ale do gulaszu czy innego sosu  równie będą idealne.



Składniki;
pół kg. ugotowanych ziemniaków
1 jajko
3 łyżki mąki ziemniaczanej
ok. 3/4 szkl. mąki pszennej
ok. pół łyżeczki soli

Dodatkowo;
łyżka masła
2 łyżki brązowego cukru
przyprawa do dań słodkich lub czekolada (ja użyłam w młynku)


Przygotowanie;
Ziemniaki dokładnie utłuc a jeśli wyczuwalne są grudki to przecisnąć je  przez praskę ( można też zmielić w  maszynce). Dodajemy jajko, sól  i mąki. Zagniatamy ciasto. Jeśli chodzi o mąkę pszenną jej ilość może ulec zmianie. Najlepiej dosypywać po małej porcji  i ugniatać ciasto. Jeśli nadal się klei do rąk wtedy dosypujemy jeszcze mąki. Ciasto dzielimy na kilka części a następnie każdą z nich rolujemy na wałeczki o średnicy około 2-3 cm. i kroimy na niewielkie kawałeczki.
Podsypując mąką odkładamy na bok stolnicy.
Wodę gotujemy a do posolonego wrzątku wrzucamy kopytka.
Gotować około 3 min. od wypłynięcia na powierzchnie.

Kopytka odcedzamy, na patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy kopytka. Dodajemy cukier i chwile mieszamy aż powstały "sos" oblepi dokładnie kopytka z każdej strony.
Wykładamy na talerze i posypujemy przyprawą do dań słodkich, czekoladą lub cukrem jeśli jego ilość jest niewystarczająca.


 




Smacznego!

listopada 16, 2015

Pierogi z kapustą słodką i kiszoną.

Pierogi z kapustą słodką i kiszoną.
Pierogi to takie danie które kojarzy się z naszą typową polską kuchnią. Wariacji na ich temat są miliony. To dzisiejsza moja propozycja. zapraszam ! ;-)
 
 
Składniki na farsz;
25 dag kapusty kiszonej
25 dag kapusty słodkiej
sól, pieprz
cebula
20 dag boczku
 
 
Składniki na ciasto;
50 dag mąki
szklanka gorącej wody
4 łyzki oleju lub oliwy
1 jajko
łyzeczka soli
 
 
 
Przygotowanie;
Mąkę przesiewamy przez sitko (ja robie to do miski) wlewam gorącą wodę, mieszam łyzką. Dodaje olej, jajko, sól i zagniatam elastyczne ciasto. (kiedy już składniki mam wymieszane, przekładam wtedy ciasto na stolnice)Jeśli ciasto jest za twarde to dolewam jeszcze odrobine wody a jeśli za luźne to odrobine mąki. Kiedy ciasto jest gotowe kroje na mniejsze porcje i owijam foliowym woreczkiem, aby nie wyschło. Ciasto zostawiamy na około pół godziny.
Kapustę gotujemy do miękkości. W jednym garnku słodką a w drugim kiszoną. (Kapuste słodką  możemy ugotować w kawałku a następnie jak będzie miekka drobno poszatkować.) Kapusty odciskamy z wody i drobno kroimy, dodajemy wcześniej podsmażony boczek pokrojony w kosteczke i podsmazona cebulę. Ok 2-3 łyżki "boczkowych" skwarek  odkładamy aby posłużyły jako okrasa do pierogów.  Doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy.
Ciasto wałkuje na cienki placek około 3-4 mm. Szklanką lub kubkiem wykrawam kółka. Na środek każdego nakładam łyżeczke farszu i zalepiam brzegi. Układam na ściereczce.  Z podanej porcji wychodzi około 50 pierogów.
Wrzątek sole a następnie wrzucam pierogi. Gotuje ok 5-7 minut od momentu aż wypłyną . Wszystko zależy od grubości naszego ciasta. Najlepiej zawsze spróbować jednego pieroga czy ciasto już jest odpowiednie.  Pierogi odcedzamy, dodajemy skwarki i mieszamy delikatnie aby pierogi pokryły się tłuszczem.
 
 

  


 
 Smacznego!
Copyright © 2016 RADOŚĆ KIPIĄCA UŚMIECHEM , Blogger