niedziela, 29 października 2017

Kuskus z gruszką i cynamonem a także recenzja książki - Leksykon smaków.

Biblia smaków to książka określana mianem arcydzieła, przetłumaczona na kilkanaście języków, rewelacyjna i rewolucyjna książka dla wszystkich miłośników gotowania, poszukiwaczy nowych smaków i ich kombinacji.


Tytuł - Leksykon smaków
Autor- Niki Segnit
Wydawnictwo - Buchmann
Tłumaczenie - Piotr Art.
Ilość stron - 400
Oprawa - twarda


Każdy z nas niejednokrotnie zastanawiał się dlaczego jedne produkty w połączeniu z innymi dają wspaniały efekt a niektóre zestawienia smakują wręcz obrzydliwie?! 
Dzięki tej książce wszystko stało się jasne. Jak oczywiste jest połączenie jabłek z cynamonem tak nieco mniej oczywiste może okazać się np. połączenie szparagów z migdałami czy też jajek i anyżu. Jak się później okazuje wszystkie te produkty fantastycznie ze sobą współgrają. 

Książka podzielona jest na 16 działów. Każdy dział opisuje konkretne składniki i kombinacje z udziałem danego składnika. Autorka w każdy opis wplata swoje historie z życia, śmieszne anegdotki a także przepisy. Kiedy do moich rąk trafiła ta książka , pierwszej rzeczy której szukałam to były zdjęcia! przecież w ostatnim czasie zostaliśmy przyzwyczajeni do książek które zachęcają do kupna właśnie pięknymi zdjęciami. Jednak ich tam nie było... Zaczęłam czytać rozdział po rozdziale i książka wciągała coraz bardziej! dowiadywałam się jakie zioła i przyprawy pasują do kurczaka a jakich lepiej unikać. 




Dowiedziałam się jak przygotować pesto w stylu wietnamskim czy to ,że czasami goździki miele się z kawą szczególnie w Etiopii. Albo aby wydobyć smak dyni należy dodać gałkę muszkatołową ... Takie ciekawostki zostają w głowie i bardzo ułatwiają gotowanie!
Ta książka będzie stała w kuchni aby zawsze była pod ręką bo wiem, że skorzystam z niej jeszcze nie raz!

Za oknami jesień w pełni więc aby zachęcić Was jeszcze bardziej do kupna tej książki przygotowałam deser na bazie kaszy kuskus z dodatkiem migdałów i gruszek. Ale wiem już że aby gruszki nie smakowały jak rozgotowana rzepa należy je ugotować w winie z dodatkiem cynamonu. Jednak w tym przepisie nie będę ich gotować a jedynie karmelizować. Ten deser jest bardzo podobny do marokańskiego Seffa.

Kasza kuskus z gruszkami i migdałami.

Składniki;
garść płatków migdałowych
15 dag kaszy kuskus
4 łyżki brązowego cukru
2 gruszki
1 łyżka masła
pół łyżeczki cynamonu

Przygotowanie;
Kaszę zalać ok. 250ml wrzącej wody. Dodać 3 łyżki cukru. Wymieszać, przykryć i odstawić. Płatki migdałowe uprażyć na suchej patelni. Gruszki umyć a następnie 1  pokroić w kostkę, a 2 w plastry ułożymy je jako dekoracje w pucharkach. Na patelnie dodać łyżkę masła i łyżkę cukru, wrzucić gruszki. smażymy aż będą lekko brązowe. Te pokrojone w kostkę dodajemy do kuskusu, dokładamy cynamon i płatki migdałowe.( część zostawiamy do dekoracji) Wszystko razem mieszamy i przekładamy do pucharków. Po wierzchu dekorujemy plastrami gruszek i płatkami migdałów. 


Smacznego!
Za książkę dziękuję wydawnictwu Buchmann. 

poniedziałek, 23 października 2017

Potrawka z kukurydzą i dynią.

Dziś nie będę się rozpisywać, zaproszę Was po prostu na szybkie i smaczne danie. Gulasz drobiowy z dodatkiem dyni, to przecież teraz jej czas!


Składniki;
1 filet (pojedynczy z kurczaka)
pół szkl. zielonego groszku z puszki
pół szklanki kukurydzy z puszki
15 dag dyni
2 marchewki
sól, pieprz, bazylia, słodka papryka
1 łyżeczka mąki pszennej
2 łyżki oleju
 
Przygotowanie;
Mięso myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Oprószamy solą i pieprzem i smażymy na oleju kilka minut. Przekładamy do garnka. Dolewamy odrobinę wody, dorzucamy obraną i pokrojoną w kostkę dynie i marchew w plasterki. Gotujemy do miękkości. Dodajemy groszek i kukurydze. Dolewamy wodę i doprawiamy do smaku przyprawami. Mąkę mieszamy z kilkoma łyżkami zimnej wody, aż nie będzie grudek i wlewamy do sosu. Gęstość ustalamy według swoich upodobań. Gotujemy kilka minut. Podajemy z ziemniakami, kaszami lub z pieczywem.

Smacznego! 
 

piątek, 20 października 2017

Magiczna zupa inspirowana książką " Komu Zupki? "

Dziś mam coś specjalnego dla niejadków! mowa tu o tych najmniejszych niejadkach które wybrzydzają przy każdej okazji, a jeśli mówimy o pysznej zupce to słyszymy BLEEE....

Ale,   ale - jest sposób na to aby tych małych "kręcinosów" zachęcić do jedzenia zup a to za sprawą tej oto książki...


Tytuł - Komu Zupki?
Wydawnictwo - ADAMADA
Autor - Quitterie Simon,
Ilustracje - Magali Le Huche
Przekład - Iwona Janczy
Ilość stron - 32 
Oprawa - twarda

Bajka opowiada o czarownicy Gryzminie, która nie do końca była grzeczna i miła, miała wiele za uszami! któregoś dnia postanowiła coś ugotować,  nastawiła kocioł z wodą , tylko jakie danie przygotować kiedy szafki puste i nie ma żadnych składników? oczywiście będzie to zupa! Długo nie myśląc czarownica wsiadła na swoją miotłę i pognała czym prędzej do ogródka ... sąsiadki. A tak rosły dorodne marchewki. Właścicielką ogródka była babcia czerwonego kapturka a marchewka to ulubione warzywo jej wnuczki... Czarownica spróbowała jednej marchewki i aż się skrzywiła. ŁEEE... jakie to słodkie! Ale nie miała wyboru, przecież była głodna...




Po kolejne składniki czarownica udała się do kolejnych sąsiadów...


Do bulgoczącego kotła z wodą powrzucała wszystkie "pożyczone" ukradkiem warzywa, zamieszała łyżką, dorzuciła odrobine ziół oraz szczyptę abrakadabry i zupa była gotowa...
Jakież było zdziwienie czarownicy  kiedy z garnka zaczął wydobywać się smakowity zapach który rozniósł się po całej okolicy. Zapach przyprowadził do drzwi Czerwonego Kapturka, twierdziła, że  chce odebrać ukradzione marchewki, czarownica niestety nie mogła ich oddać ponieważ ugotowała z nich zupę! Ale mogę Cię nią poczęstować jeśli chcesz , odparła - mniam mniam... jaka pyszna! Odparł Kapturek.
Co chwilę do drzwi pukali kolejni sąsiedzi którzy chcieli odebrać ukradzione warzywa a Gryzmina każdego po kolei częstowała swoją zupą. Wszystkim ogromnie smakowała a czarownica nie mogła uwierzyć w czarodziejską moc warzyw....
Zakończenia nie zdradzę , ale uprzedzam - bardzo zaskakujące!
Idealna książka dla dzieci które nie lubią zup, po tej lekturze gwarantuję - to się zmieni! Książka napisana jest z ogromnym poczuciem humoru, nawet dorosły się uśmieje do łez...

Oczywiście postanowiłam ugotować magiczną zupę, korzystając ze wskazówek czarownicy Gryzminy. A oto przepis; 

Magiczna zupa.

Składniki;
4 marchewki
4 ziemniaki
2 pory (tylko biała część)
liść laurowy , ziele angielskie
łyżeczka tymianku
łyżeczka oregano
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła klarowanego
sól, pieprz, słodka papryka do smaku

Przygotowanie;
Marchewkę obrać i pokroić w plasterki. W garnku rozpuścić 1 łyżkę masła, wrzucić marchew i chwilę smażyć. Dosypać zioła, zamieszać i dolać 3- 4 szklanki wody. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i dorzucić do zupy. Gotować aż warzywa zmiękną. Por pokroić w plasterki, podsmażyć 2-3 min. na łyżce masła a następnie dodać do zupy. Dodać starty czosnek i  doprawić do smaku , gotowe. Po wierzchu można posypać natką pietruszki. 
Zupa ekspresowa a zawiera moc witamin! 
Spróbujcie sami! 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu ADAMADA. 


Smacznego!

czwartek, 19 października 2017

Chipsy pietruszkowe inspirowane książką Zdrowe Zupy.

Jakiś czas temu pisałam Wam o świetnej książce od Wydawnictwa M. A mianowicie chodzi o książkę w której jest mnóstwo inspiracji na przygotowanie zup, chociaż nie tylko. Są tam też salsy a także dodatki do zup. I dziś mam pomysł na taki właśnie dodatek. Niektórzy lubią jak coś im chrupie w zupie, zazwyczaj wybieramy groszek ptysiowy szczególnie do kremów bo tak najwygodniej i najszybciej. Ale można to zrobić zdrowiej i zamiast ptysiów użyć pysznych pietruszkowych chipsów? Jak dla mnie bomba!

Recenzja wspomnianej książki znajduje się pod tym linkiem, zapraszam do zapoznania się z nią, bo warto!


Chipsy pietruszkowe.

Składniki;
2 korzenie pietruszki
1 łyżka oliwy z oliwek
pół łyżeczki soli
pół łyżeczki czerwonej papryki
pieprz do oprószenia

Przygotowanie;
Pietruszkę dokładnie myjemy, nie obieramy. Kroimy na cieniutkie plasterki, najlepiej za pomocą szatkownicy. Pietruszkę przekładamy do miski. Wlewamy oliwę, wrzucamy sól i pieprz. mieszamy aby każdy plasterek był dokładnie pokryty przyprawami. Ja dodatkowo do jednej części dodałam czerwoną paprykę w proszku. Chipsy przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 25 min w 230C. Odstawiamy do przestygnięcia.


Chipsami posypujemy ulubioną zupę! 
Smacznie a przede wszystkim zdrowo! Co Wy na to? 

Ps. następnym razem spróbuje je wysuszyć w suszarce elektrycznej, ciekawa jestem różnicy ;-)

Miłego dnia! 

sobota, 14 października 2017

Schab z nadzieniem orzechowo koperkowym.

Dziś mam kolejną propozycję na nadziewany schab. Idealnie pasuje do obiadu ale i na zimno z ulubionym sosem i kromeczką chleba smakuje wyśmienicie. 
Tutaj znajdziecie równie smaczny ale inny pomysł na odświętne danie....



Składniki;
ok. 70 dag schabu bez kości

składniki marynaty;
1/3 szklanki oleju
4 łyżki koperku drobno posiekanego
1 łyżeczka soli Skworcu, pół łyżeczki pieprzu Skworcu

Nadzienie;
środkowe nacięcie - 2 łyżki posiekanych orzechów laskowych Skworcu , 1 łyżka sera żółtego, 1 łyżka ketchupu, 2 łyżeczki przecieru pomidorowego

Boczne nacięcia - 2 kromki chleba (bez skórki), 2 łyżki śmietany 18%, 3 łyżki posiekanego koperku,2 ząbki czosnku, odrobina soli i pieprzu do smaku do smaku Skworcu

Przygotowanie;
Wszystkie składniki marynaty mieszamy ze sobą. Mięso myjemy, osuszamy i nacinamy w trzech miejscach na całej długości. Powstałą marynatą nacieramy mięso, wkładamy do miski, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin a najlepiej na całą noc. Po tym czasie mięso wyjmujemy. Orzechy mieszamy ze startym serem, ketchupem i przecierem - tą mieszanką napełniamy środkowe nacięcie.  Do pojemnika blendera wkładamy pokruszony świeży chleb, śmietanę, przyprawy, czosnek i koperek. Wszystko blendujemy na gładką masę a następnie nadziewamy nią boczne nacięcia.
Schab obwiązujemy na około nitką aby podczas pieczenia nacięcia się nie rozchylały i nie powypadało nadzienie. Wkładamy do naczynia do pieczenia, podlewamy odrobiną wody, nakrywamy folią aluminiową i pieczemy około 1,5 godz. Około pół godz. przed końcem pieczenia zdejmujemy folię. Jeśli woda wyparuje, uzupełniamy ją w trakcie pieczenia.


Smacznego! 

wtorek, 10 października 2017

Pizzerki z kurczakiem i leśnymi grzybami.

Ponoć grzyby jeszcze w lasach są , więc dziś mam dla Was pyszne pizzerki właśnie z nimi. 
To co, pieczemy?


Składniki;
50 dag mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
3 łyżki oliwy
pół łyżeczki soli
łyżeczka cukru
ok 1 szkl. ciepłej wody
 
Dodatkowo;
50 dag grzybów leśnych
3 łyżki przecieru pomidorowego
1 cebula
2  ugotowane udka z kurczaka
pół szklanki zielonego groszku
bazylia, oregano, sól
15 dag sera żółtego
rukola i świeża bazylia do dekoracji
 
Przygotowanie;
 Mąkę przesiewamy do miski, robimy wgłębienie i wkruszamy drożdże. Wsypujemy sól, cukier i zalewamy odrobiną wody. Zostawiamy aby nieco podrosły. Po tym czasie dolewamy oliwę, pozostałą wodę i zagniatamy ciasto. Odstawiamy na około godzinę aby podrosło.
 
Cebulę siekamy i podsmażamy na łyżce oleju, mieszamy z koncentratem pomidorowym. Możemy dodać trochę ziół do smaku. Grzyby oczyszczamy, kroimy w talarki i smażymy na łyżce oleju aż zmiękną. Doprawiamy do smaku, studzimy.
Mięso oddzielamy od kości i kroimy na mniejsze kawałki.
 
Ciasto dzielimy na porcje , wałkując długie paski. Każdy smarujemy koncentratem. Następnie kładziemy kurczaka, grzyby i posypujemy groszkiem. Po wierzchu oprószamy ziołami i wkładamy do piekarnika na około 8 min.
Po tym czasie posypujemy żółtym serem. Wkładamy tylko do czasu aż ser się rozpuści.
Podajemy z sosem czosnkowym lub pomidorowym.


Smacznego!

poniedziałek, 9 października 2017

Zupa Kitchari oraz recenzja ksiązki ZDROWE ZUPY.

Chyba nie ma osób które w mniejszy lub większy sposób nie dbały by o swoje zdrowie. To odpowiednia dieta, rezygnacja z używek, uprawianie sportu czy chociażby codzienne spacery , wszystko to robimy po to aby poczuć się lepiej.
Dzięki Wydawnictwu M co jakiś czas dzielić się z Wami będę zdrowymi przepisami na zupy, koktajle czy inne smakołyki. Dzięki nim wierzę, że ja,  jak i Wy poczujemy się lepiej i zdrowiej!

Dziś chcę przedstawić Wam książkę Zdrowe zupy. Tą wybrałam jako pierwszą ponieważ od zawsze mam słabość do zup. Uwielbiam je! 



Tytuł; Zdrowe Zupy.
Autor; Rebecca Katz, Mat Edelson
Wydawnictwo ; M
Objętość;  256 stron
Oprawa; miękka

Na podstawie własnego doświadczenia opieki nad chorymi, Rebecca Katz, opracowała receptury zup przywracających siłę i zdrowie osobom cierpiącym nawet na bardzo poważne schorzenia. Twierdzi, że odpowiednio przygotowane zupy mają niezwykłą zdolność odżywiania i uzdrawiania ciała. Autorka podpowiada, jak wykorzystać sezonowe produkty, by zachować witalność przez cały rok. Jej przepisy są różnorodne – od tradycyjnych bulionów (które mogą być bazą do tworzenia innych dań), przez rozmaite zupy w postaci kremów, po tradycyjne zupy lecznicze.


Książka podzielona jest na 6 rozdziałów;
1. Akcesoria do przyrządzania zup.
2. Odżywcze buliony
3. Zupy Kremy
4.Tradycyjne zupy lecznicze.
5.Dodatki do zup.
Świeże salsy do zup.


Na wstępie poznamy wszystkie akcesoria które przydadzą nam się przy gotowaniu zup. Znajdziemy informacje na temat przechowywania, zamrażania itd. Pozostałe rozdziały to cała masa wspaniałych przepisów po które ja sięgnę jeszcze nie raz. 

Ja ugotowałam indyjską zupę  Kitchari (czyli mieszanina) , gdzie od tysięcy lat praktykuję się medycynę ajurwedyjską w celu detoksykacji i poprawienia pamięci. Zupa wyszła naprawdę smaczna. Proporcje zupy ustaliłam dla swoich potrzeb, a zatem zapraszam na zupę! 

Zupa KITCHARI

Składniki;
2 łyżki masła klarowanego
1 cebula
1 łyżeczka świeżego imbiru
1 łyżeczka kurkumy
pół łyżeczki kminu rzymskiego
pół łyżeczki mielonej kolendry
1,5 łyżeczki soli morskiej (lub więcej)
pół szklanki fasoli mung
pół szklanki brązowego ryżu
5-6 szklanek bulionu lub wody
pół małego kalafiora 
2 marchewki
natka pietruszki

Przygotowanie;
Groch i ryż płuczemy i zalewamy wodą . Odstawiamy na około 8 godz. a najlepiej na całą noc. W garnku rozpuszczamy masło klarowane, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, smażymy chwilę, następnie dorzucamy wszystkie przyprawy. Smażymy około minuty, dodajemy odsączony ryż i fasolę. Mieszamy, dolewamy wodę. Gotujemy około 20 min. Po tym czasie dodajemy marchew pokrojoną w kostkę oraz kalafior. Gotujemy kolejne 20 min. do czasu aż wszystkie składniki będą miękkie. Doprawiamy do smaku, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli zupa jest bardzo gęsta dolewamy jeszcze wody. Posypujemy natką pietruszki.


Smacznego! 

A za książkę dziękuję wydawnictwu M. 


piątek, 6 października 2017

Ciasto pełnoziarniste z owocami.

Dziś zapraszam Was na pełnoziarniste ciasto z owocami. Do tego ciasta można użyć takich owoców na jakie akurat mamy ochotę. Mogą być też mrożone, to nie przeszkadza! a więc do dzieła bo weekend tuż tuż ...


Składniki na ciasto;
150 g miękkiego masła
szczypta soli morskiej Skworcu
120 g cukru trzcinowego Skworcu
4 jajka
4 łyżki mleka
250 g mąki pełnoziarnistej
2 łyżeczki proszku do pieczenia Skworcu
 
Dodatkowo;
3 morele
20 dag jagód
10 dag truskawek
płatki migdałów do posypania po wierzchu  Skworcu
cukier puder do posypania
 
Przygotowanie;
Jagody i truskawki opłukać, przebrać i osączyć. Morele wypestkować. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Miękkie masło utrzeć na puszystą masę. Dodać cukier, szczyptę soli i dokładnie zmiksować. Do masy wbijać po 1 jajku. Do ciasta dodawać porcjami przesianą mąkę z proszkiem i mleko. Tortownicę o średnicy 26cm. wyścielić papierem do pieczenia. Ciasto wyłożyć do formy, wyrównać i na wierzchu poukładać oczyszczone owoce i kawałki moreli. Posypać migdałami. Piec w temp. 175ºC ok. 40 min do suchego patyczka. Podawać posypane cukrem pudrem


Smacznego! 

wtorek, 3 października 2017

Makaron wstążki z leśnymi grzybami w sosie śmietanowo czosnkowym.

Grzyby! to temat który w ostatnich miesiącach bardzo często jest poruszany a to za sprawą ogromnego wysypu grzybów w tym roku. Jak nigdy , byłam na nich kilkanaście razy i za każdym razem wracałam z pełnym koszykiem. 
Dziś polecam w wersji z makaronem LUBELLA , wyszło pysznie!


Składniki;
ok  25  dag makaronu LUBELLA - wstążki długie
40 dag świeżych leśnych grzybów (borowiki, podgrzybki)
20 dag chudej wędliny w plastrach 
1 cebula
2 łyżki klarowanego masła
2 ząbki czosnku
200 ml śmietany 30%
sól i pieprz do smaku
świeży lubczyk

Przygotowanie;
Grzyby oczyszczamy i kroimy w talarki. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Na patelnie wykładamy masło, wrzucamy cebulę i chwilę smażymy do czasu aż trochę zmięknie. Następnie dodajemy grzyby, smażymy kilka minut co jakiś czas mieszamy. Dolewamy śmietanę, starty czosnek na małych oczkach oraz pokrojoną w paski wędlinę. Wszystko dusimy do czasu aż sos zgęstnieje. W razie potrzeby doprawiamy do smaku. Całość posypujemy posiekanym lubczykiem. Makaron gotujemy według informacji na opakowaniu, odcedzamy i przekładamy do sosu. Mieszamy i podajemy. Po wierzchu możemy posypać startym żółtym serem.


Smacznego! 

Przepis bierze udział w konkursie „LubelLOVE Inspiracje – LUBELLA I KOSZ GRZYBÓW"