środa, 29 czerwca 2016

Cukinia faszerowana komosą ryżową , pieczarkami i żółtym serem.

Dziś kolejna propozycja z serem Mońki! Tym razem wykorzystałam ser podlaski, równie smaczny jak morski! ;-)
Zapraszam!
Przepis bierze udział w konkursie dla blogerów MSM Mońki.


Składniki;
2 średnie cukinie
kilka plastrów sera żółtego Mońki
8 pieczarek
1 cebula
2 ząbki czosnku
pół szklanki komosy ryżowej (quinoa)
sól, pieprz, majeranek, przyprawa uniwersalna - do smaku
2 - 3 łyżki masła
koperek posiekany


Przygotowanie;
Komosę opłukać i ugotować według przepisu na opakowaniu. Ostudzić. Cukinię umyć i przekroić na pół, wydrążyć łyżką środek, tak aby nie uszkodzić skórki.
Cebulę obrać i posiekać a następnie zeszklić na maśle. Pieczarki obrać i pokroić w drobną kostkę. Dorzucić do cebuli, wydrążony środek cukinii także posiekać i dorzucić na patelnie. Smażymy do momentu aż cała woda wyparuje. Pod koniec dodajemy starty czosnek, dodajemy komosę i doprawiamy przyprawami do smaku. W formie do zapiekania układamy łódeczki cukiniowe. Na dno każdej wykładamy porwane plastry sera a na niego wykładamy farsz. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C i pieczemy około 45 min. Kilka minut przed końcem pieczenia na wierzchu układamy paski sera żółtego. Przed podaniem posypujemy posiekanym koperkiem.
Możemy  też polać ketchupem lub innym sosem.


Smacznego!

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Kotlety mielone nadziane serem i botwinką.

Kilka dni temu zostałam zaproszona przez Moniecką Spółdzielnię Mleczarską do udziału w konkursie dla blogerów kulinarnych. Zadanie polega na  wykonaniu dania którego składnikiem będzie ser w plastrach Mońki. W przesyłce którą otrzymałam znalazłam sery które świetnie nadają się do dań, chociaż na kanapce smakują także rewelacyjnie!
Dziś przedstawiam swoją pierwszą propozycję, ponieważ jeszcze co najmniej jedną mam w zanadrzu.
Dziś proponuje klasyczne danie jednak trochę urozmaicone.


Składniki;
60 dag mięsa mielonego wołowo wieprzowego
1 jajko
1 cebula
1 czerstwa bułka
1 opakowanie sera gouda w plastrach MOŃKI (15 dag)
2 pęczki botwinki (bez buraków - same łodygi z liśćmi )
3 ząbki czosnku
sól, pieprz, pieprz ziołowy, słodka papryka
2 łyżki posiekanego koperku
kilka łyżek bułki tartej
olej do smażenia

Przygotowanie;
Mięso przekładamy do miski, dodajemy jajko, wcześniej namoczoną i odciśniętą bułkę, podsmażoną cebulę, starty na tarce czosnek, koperek oraz przyprawy do smaku. Dokładnie mieszamy aby wszystkie składniki się połączyły. Jeśli masa mięsna jest za rzadka dosypujemy 1- 2 łyżki bułki tartej lub więcej jeśli jest taka potrzeba. Botwinę dokładnie myjemy, wkładamy do garnka z wodą i gotujemy kilka minut aż nieco zmięknie. Wodę wcześniej solimy a także dolewamy około 2 łyżki octu. (ocet wlewamy od razu aby botwinka nie straciła koloru)
Po kilku minutach odcedzamy i przelewamy zimną wodą na sicie. Botwinkę osuszamy i kroimy na taką długość jaką ma ser. Porcje botwinki zawijamy w  plaster sera  tworząc rulonik który dokładnie oblepiamy mięsem mielonym tworząc podłużny kotlet. Na samym końcu obtaczamy w bułce tartej. (możemy użyć dwa plastry sera do jednego kotleta wtedy ser będzie bardziej wyczuwalny)
Kotlety smażymy na rozgrzanym oleju aż mięso będzie miękkie. Kotlety są dość duże więc ja proponuje po lekkim obsmażeniu ułożyć je w formie żaroodpornej i zapiec jeszcze około 15 minut w 180C. Wtedy mamy pewność ze nie będą surowe w środku.


Smacznego!

piątek, 24 czerwca 2016

Zupa ze świeżej kapusty.

No i mamy w końcu upragnione wakacje!
Pogoda piękna więc tym bardziej chce się pakować walizki!
Dziś szybki obiad -  lekka zupa kapuściana...
Zapraszam!




Składniki;
20 dkg szynki pokrojonej w plastry
2 marchewki
1 pietruszka
3 ziemniaki
1/4 małej kapusty
sól, pieprz, lisc laurowy, ziele angielskie, słodka papryka
2 łyżki przecieru pomidorowego
ok 3 łyżki oleju
koperek

Przygotowanie;
Marchewki i pietruszkę obieramy, kroimy w drobną kostkę. Do garnka wlewamy wodę, wrzucamy pokrojone warzywa, dorzucamy ziele i liść laurowy. Gotujemy. Kapustę szatkujemy i dorzucamy do zupy. Jeśli jest taka potrzeba uzupełniamy wodę. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Kiedy kapusta i warzywa są już miękkie, dorzucamy ziemniaki. Doprawiamy do smaku, dodajemy przecier pomidorowy. Szynkę kroimy w paseczki, na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy szynkę aż się ładnie zrumieni. Kiedy zupa jest juz doprawiona tuż przed podaniem dodajemy szynkę a także pokrojony koperek.


Smacznego!

czwartek, 23 czerwca 2016

Truskawkowe ciasto z pianką jogurtową.

Ależ dzisiaj piękny dzień! słońce... uwielbiam!
Mam dla Was ciasto.... truskawki, biszkopt, galaretka... pycha!
Spróbujcie sami!
A inspiracja pochodzi z moich wypieków ;-)




Składniki na biszkopt;

5 jajek
10 dag cukru
10 dag mąki pszennej
5 dag mąki ziemniaczanej
odrobina soli

Przygotowanie;

Żółtka oddzielić od białek a następnie ubić białka z odrobiną soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier i nadal ubijać aż do rozpuszczenia, kolejno dodać żółtka i miksować do połączenia. Mąki przesiać i porcjami dodawać do piany , delikatnie mieszać drewnianą łyżką do połączenia składników. Blachę o wymiarach 25x 35 cm wyłożyć papierem, wylać ciasto na nią i piec około 25 min lub do tzw. suchego patyczka w temp. 170C.
Po upieczeniu odstawić do ostudzenia.



Mus jogurtowy;

500 ml śmietany kremówki ( 30 lub 36%)
500 ml jogurtu greckiego
10 dag cukru pudru
4 łyżeczki żelatyny
1/4 szkl. wody ( ok 70 ml)



Połowę jogurtu lekko podgrzać, mieszając zdjąć z palnika.
Żelatynę zalać 70 ml wody i odstawić na około 10 min do napęcznienia. Po tym czasie postawić ja na palniku i podgrzewać do rozpuszczenia, jednak nie gotować. Zdjąć z palnika i dodać do ciepłego jogurtu. Dokładnie wymieszać. Masę przestudzić i wymieszać z pozostałym jogurtem. Śmietanę kremówkę przelać do miski, dodać cukier i ubijać na sztywną pianę. Do ubitej śmietany dodawać partiami jogurt i delikatnie mieszać do połączenia.

Dodatkowo;

1/4 szkl słodzonej herbaty ( poncz)
1 szkl. dżemu truskawkowego
2 galaretki truskawkowe
40 dag truskawek pokrojonych w plasterki


Do foremki wkładamy biszkopt, ponczujemy herbatą, następnie smarujemy dżemem. Na dżemie równo rozprowadzamy mus jogurtowy i wkładamy do lodówki aż stężeje. Po tym czasie na wierzchu układamy plasterki truskawek, jeden obok drugiego lekko zachodząc na siebie.
Galaretki rozpuszczamy w połowie wody. Studzimy. Tężejącą galaretkę wylewamy na truskawki. Równo rozprowadzamy i wkładamy do lodówki aby stężała.
Ciasto podajemy schłodzone.




Smacznego!

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Serniczki z patelni z konfiturą truskawkową.

Serniki lubię bardzo, dziś w trochę innej wersji. I chociaż z prawdziwym sernikiem nie wiele mają wspólnego to i  tak je uwielbiam!
Spróbujcie sami...



Składniki na ciasto;
30 dag białego sera
1/3 szklanki maki
1/3 szklanki mleka
1 jajko
2 łyżki cukru


Składniki konfitury;
ok.40 dag truskawek
3-4 łyżki cukru
1 łyżka cukru żelującego

 olej do smażenia

Przygotowanie;
Wszystkie składniki ciasta dokładnie ze sobą wymieszać. Jeśli ciasto będzie za rzadkie, wtedy dosypujemy jeszcze odrobinę mąki.
Truskawki obrac, umyć a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Wyłożyć na patelnie, wsypać cukier i smażyć około 15 minut, aż puszczą sok i lekko się rozpadną. Pod koniec dodać cukier żelujący, chwilkę jeszcze smażyć i zdjąć z ognia.
Rozgrzewamy patelnie z ok. 2 łyzkami oleju. Wykładamy porcje ciasta i smażymy serniczki z obu stron na rumiano. Podajemy z konfiturą.



Smacznego!


czwartek, 16 czerwca 2016

Ciasto mocno kawowe z jagodami.

Dziś propozycja na słodko, mocno kawowe ciasto z jagodami!
Kto uwielbia kawowe desery?



składniki;
25 dag mąki pszennej
3/4 szkl mleka
pół szklanki oleju
15 dag cukru
5 łyżeczek kawy rozpuszczalnej
3 jajka
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
30 dag mrożonych jagód
 
lukier;
pół szklanki cukru pudru
1 łyżka mleka
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Przygotowanie;
Mleko, olej oraz jajka łączymy ze sobą i roztrzepujemy widelcem. W drugiej misce łączymy wszystkie sypkie składniki. Jeśli kawa jest w granulkach to rozpuszczamy ją w kilku łyżkach ciepłej wody lub mleka. Zawartość obu misek mieszamy ze sobą ale krótko tylko do połączenia składników. Na samym końcu dodajemy owoce. Mogą być też świeże ale wtedy podczas mieszania nam się rozpadną ponieważ jagody są bardzo delikatne. Ciasto przelewamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (10x30cm) i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 50 min. w 180C.
Wszystkie składniki lukru mieszamy i polewamy ostudzone ciasto.


Smacznego!

wtorek, 14 czerwca 2016

Udziec z kurczaka w sosie szczawiowym.

Kolejna propozycja obiadowa. Drób w moim domu jest bardzo często, a w Waszym?
Zapraszam!


Składniki;
1 kg udźca z kurczaka
2 marchewki
2 garście świeżego szczawiu
2 łyżki masła
do smaku pieprz, sól, przyprawa uniwersalna
pół łyżki mąki
 
 
Przygotowanie;
Mięso umyć a następnie osuszyć, na patelni rozpuścić 1 łyżkę masła i układać udźce. Zrumienić z każdej strony a następnie podlać niewielką ilością wody. Dodać pokrojoną marchewkę i dusić do miękkości co jakiś czas podlewając wodą.
Szczaw przebrać, opłukać, odciąć ogonki  a następnie posiekać same liście. Na drugiej patelni rozpuścić 2 łyżkę masła i wrzucić szczaw. Dusić aż wyparuje cała woda. Kiedy mięso jest już miękkie, uzupełniamy wodę, doprawiamy sos do smaku. Dodajemy uduszony szczaw. Jeśli chcemy większą ilość sosu, dolewamy więcej wody i delikatnie zagęszczamy go mąką. Mąkę mieszamy w wodzie i dolewamy do sosu. Doprawiamy do smaku jeśli jest taka potrzeba i podajemy z pieczywem lub ziemniakami czy kaszami.


 Smacznego!

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Potrawka z kurczaka z zielonym groszkiem.

Pora obiadowa więc dziś już raczej nie przygotujecie tego dania, mimo iż jest bardzo szybkie! ale jutro to już koniecznie!

Zapraszam!


 
Składniki;
1 duży filet z kurczaka ( może być też z indyka)
2 szkl. zielonego groszku (może być mrożony)
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 łyżka pasty ajvar
kilka suszonych pomidorów z oleju
1 łyżka śmietany
2-3 łyżki oleju
sól, pieprz, słodka i ostra papryka
 
Przygotowanie;
Mięso płuczemy i kroimy  w większą kostkę. Na patelni podgrzewamy olej, wrzucamy mięso i chwile smażymy z każdej strony. Następnie dolewamy ok. pół szkl. wody i dusimy kilka minut. Dorzucamy groszek i uzupełniamy wodę aby była na równi z zawartością garnka, gotujemy do miękkości. Na końcu dodajemy przecier i ajvar, doprawiamy do smaku. Dorzucamy pokrojone suszone pomidory. Dodajemy śmietanę , mieszamy i podajemy.  Jeśli sos jest za rzadki wtedy potrawkę możemy delikatnie zagęścić mąką.


Smacznego!

 

piątek, 10 czerwca 2016

Kalafior zapiekany pod beszamelem.

Dziś piątek, więc w wielu domach bezmięsnie. Ja proponuje kalafior pod beszamelem, kto się skusi?!

Zapraszam!



Składniki;
1 średni kalafior
pół łyżki soli
 
Sos beszamelowy;
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
400 ml mleka
pół szkl. startego sera żółtego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
 
 
Przygotowanie;
Kalafiora opłukać i wyciąć głąb. Kiedy go wytniemy kalafior podzieli się sam na różyczki które należy  podgotować kilka minut w osolonej wodzie.  Odcedzić i poukładać w naczyniu żaroodpornym. W garnku o grubym dnie robimy sos. Wrzucamy masło, kiedy się rozpuści dodajemy mąkę, chwile mieszamy i zalewamy mlekiem. Mieszamy aż zgęstnieje. Doprawiamy do smaku. Dodajemy starty ser żółty ( troszkę zostawiamy do posypania po wierzchu) i zalewamy kalafior. Po wierzchu posypujemy serem żółtym. Pieczemy około 25 min w 200C. Do momentu aż  ser się lekko zarumieni.


Smacznego!

wtorek, 7 czerwca 2016

Kanapka Crogue Monsieur.

Kanapka Crogue Monsieur to chyba najsłynniejsza kanapka na świecie, zaraz po niej jest chyba Crogue Madam. Tej drugiej jeszcze nie próbowałam ale to niebawem uczynię!
Jednak dziś zapraszam na kanapkę (Pan) rodem z Francji!


Składniki na 2 szt.;
4 kromki chleba pszennego z foremki lub tostowego (skórkę obciąć)
1 łyżeczka musztardy
4 plastry ulubionego sera żółtego + dwie łyżki startego sera do posypania po wierzchu
4 plastry szynki
masło do posmarowania kromek
 
Sos beszamelowy;
1 łyżka mąki
2 łyżeczki masła
3/4 szkl. mleka
szczypta gałki muszkatołowej, sól, pieprz
 
 
Przygotowanie;
Kromki chleba smarujemy masłem po jednej stronie. Patelnie rozgrzewamy, układamy na niej kromki masłem do dołu. Opiekamy chwilę. Na dwóch kromkach układamy szynkę oraz plastry sera. Przykrywamy dwiema pozostałymi. Kanapki układamy w niewielkiej formie do zapiekania.
 
Przygotowujemy sos beszamelowy;
Mąkę, masło oraz mleko umieszczamy w garnku. Podgrzewamy i mieszamy do momentu aż sos zgęstnieje. Doprawiamy przyprawami do smaku. Sosem zalewamy kanapki, posypujemy po wierzchu startym serem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180C. Zapiekamy do momentu aż ser na wierzchu się stopi i lekko zarumieni.


Gotowe kanapki smarujemy z wierzchu musztardą.


Smacznego!

Wątróbka drobiowa w panierce.

Kto nie lubi wątróbki? są tu tacy?! tą w panierce naprawdę polubicie bo smakuje rewelacyjnie!
Zapraszam!



Składniki;
30 dag wątróbki drobiowej
2 jajka
3 łyżki mąki
3/4 szkl. bułki tartej
mleko do namoczenia wątróbki
sól do doprawienia po usmażeniu
olej do smażenia
 
Przygotowanie;
Wątróbkę oczyszczamy, myjemy a następnie zalewamy mlekiem i moczymy przynajmniej godz. Po tym czasie odsączamy na sitku. Najpierw panierujemy w mące, następnie w jajku a na samym końcu w bułce tartej.  Smażymy na rozgrzanym oleju aż się ładnie zarumieni. Po usmażeniu możemy posypać solą. Dzięki moczeniu w mleku wątróbki są kruche i mięciutkie. Smakują na ciepło jak i na zimno.


Smacznego!

niedziela, 5 czerwca 2016

Sernik na ciasteczkowym spodzie z musem wiśniowym STOVIT - naturalnie owocowe.

Jakiś czas temu zostałam ambasadorką  streetcom. Tym razem dostałam się do testów nowości firmy Stovit a mianowicie cząstki owoców w żelowym musie zamkniętych w słoiczku., mus jest alternatywą dla konfitur czy też dżemów. Naturalnie owocowe to aż 70 % owoców i tylko 26 % cukru. A 100 gram produktu jak twierdzi producent to tylko 100 kcal.


Mus świetnie sprawdzi się jako  dodatek do lodów, tostów, grzanek, naleśników czy gofrów a także jako składnik wykwintnych sosów do mięs.
Stovit  "wypuścił" na rynek mus w 5 smakach - truskawki, wiśnie, brzoskwinia z marakują, owoce leśne i cztery owoce.
Mus świetnie smakuje na kromce chleba jednak ja chciałam wypróbować go jak poradzi sobie z wypiekami. Postanowiłam upiec sernik z musem wiśniowym. A zatem zapraszam po przepis.


Składniki;
1 kg białego sera
3 jajka
1 szkl. cukru kryształu
3 łyżki gęstej śmietany
1 budyń waniliowy (proszek)
10 dag rozpuszczonego masła
ok pół słoiczka Stovit naturalnie owocowe - smak wiśniowy

spód ciasteczkowy;
30 dag ciastek zbożowych
10 dag rozpuszczonego masła

Przygotowanie;
Tortownice o wymiarach 26cm. smarujemy tłuszczem, Dno wykładamy papierem do pieczenia. Ciastka kruszymy (ja zmiksowałam na piasek) dolewamy rozpuszczone masło i mieszamy. Ma być mokry piasek. Całość wykładamy do tortownicy, łyżką rozsmarowujemy po całej powierzchni i lekko ugniatamy łyżką. Wstawiamy do lodówki a w tym czasie robimy masę serową.

Mnie szczerze mówiąc trochę się spieszyło z tym ciastem więc zamiast ser przemielić 3 razy w maszynce to po prostu 4 kostki po 25 dag włożyłam do większej miski i zblendowałam blenderem  3-4 min. Następnie dodałam śmietanę i blendowałam jeszcze chwilkę. Dosypałam cukier, budyń w proszku i jajka. Blender wymieniłam na mikser i wszystko zmiksowałam do momentu aż cukier się rozpuścił. Na końcu dolałam rozpuszczone masło i jeszcze chwilkę miksowałam do połączenia składników.
Masę serową należy wylać na schłodzony spód ciasteczkowy. Wyrównać wierzch ciasta a następnie wyłożyć łyżką porcje musu na wierzch.


A następnie bierzemy wykałaczkę czy też rurkę do napojów i robimy po cieście takie esy floresy czy też ósemki. Powstaną ładne wzorki.


Sernik wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 1 godziny i 20 min. w temp. 160 C. Jednak należy sprawdzać co jakiś czas bo każdy piekarnik piecze inaczej.
Studzimy w uchylonym piekarniku a następnie przekładamy do lodówki i studzimy jeszcze kilka godzin.




Smacznego!

sobota, 4 czerwca 2016

Krem z marchewki z dodatkiem soku z pomarańczy.

Moja dzisiejsza propozycja to smaczna zupa a właściwie krem. Wiem, że nie wszyscy lubią...ale może spróbujecie?
Zapraszam!


Składniki;
5 dużych marchewek
1 pietruszka
3 ziemniaki
sól, pieprz, liśc laurowy, papryka słodka, pieprz cayenne , ziele angielskie
1 udko z kury
sok z połowy pomarańczy

grzanki do podania

Przygotowanie;
Mięso myjemy, zalewamy wodą. Dodajemy obrane i pokrojone w słupki marchewki oraz pietruszkę. Wrzucamy ziele i liść laurowy, gotujemy rosół. Ziemniaki obieramy i kroimy w duża kostkę. Kiedy mięso jest miękkie wyjmujemy z zupy i zużywamy do innych celów. Dodajemy ziemniaki i jeśli jest taka potrzeba dolewamy wody. Rosołu powinno być na równi z warzywami. Kiedy ziemniaki i pozostałe warzywa są miękkie, doprawiamy zupę do smaku. Lekko studzimy i blendujemy na gładki krem. Jeśli jest potrzeba doprawiamy jeszcze do smaku, dolewamy sok wyciśnięty z pomarańczy, mieszamy. Podajemy z grzankami lub groszkiem ptysiowym czy ziarnami słonecznika.




Smacznego!

piątek, 3 czerwca 2016

Tarta z brzoskwiniami na orzechowym spodzie.

Kolejny weekend przed nami, jak ten czas leci... Czy też macie wrażenie, że za szybko?!

Tak czy inaczej, jeść coś trzeba, bez deseru też nie zawsze da się obejść więc dziś zapraszam na pyszną tarte z brzoskwiniami, z obłędnym nadzieniem budyniowym... pycha!




Składniki na spód;
20 dag mąki pszennej
10 dag orzechów włoskich
10 dag masła
1 żółtko
2 łyżki cukru pudru
2 łyżki śmietany 18%
 
Nadzienie;
3- 4 brzoskwinie
300 ml mleka
2 żółtka
1 jajko
2 łyżki cukru
1 budyń waniliowy
 
 
Przygotowanie;
Mąkę przesiewamy do miski, orzechy mielimy, także dodajemy do mąki razem z  pozostałymi składnikami i zagniatamy ciasto. Zawijamy w folie i chłodzimy około 1 godz.
Brzoskwinie jeśli z puszki odcedzamy i kroimy w plasterki. Jeśli są świeże to zdejmujemy skórkę i również kroimy w plastry. Ciastem po schłodzeniu wylepiamy dno formy do tarty o średnicy 26cm. Ciasto nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia (wcześniej pomiętym) który mocno dociskamy i wykładamy obciążniki ( fasola czy inne specjalne kulki). Pieczemy około 20 min w 180C. Po tym czasie zdejmujemy obciążniki i pieczemy jeszcze 5 min. W tym czasie przygotowujemy nadzienie. Budyń, mleko, żółtka, jajko i cukier miksujemy razem. (jeśli budyń jest słodzony to zmniejszamy ilość cukru z przepisu)
Na dno podpieczonej tarty wylewamy trochę masy waniliowej, na niej układamy  brzoskwinie pokrojone w plastry, następnie wylewamy resztę masy waniliowej.
Pieczemy w temperaturze 160°C- 170C przez 25-30 minut.




Smacznego!

czwartek, 2 czerwca 2016

Drożdżowe pierogi z truskawkami.

Sezon truskawkowy już w pełni, więc dziś zapraszam na domowy obiad!
Smaczne pierogi!



Składniki;
30 dag mąki pszennej
1 jajko
ok. 200 ml mleka
2 łyżki cukru + 2 łyżki do owoców + odrobina do podania
14 g drożdży
1 łyżka roztopionego masła
ok.20 dag truskawek (mogą być mrożone) 
2-3 łyżki gęstej śmietany do polania
 
Przygotowanie;
Drożdże rozmieszać z kilkoma łyżkami mleka, 1 łyżką cukru i 1 łyżką mąki. Odstawić na chwilę aby podrosły. Do miski przesiać resztę mąki, dodać pozostały cukier, jajko, masło. Następnie dodać rozczyn i wlewać pozostałe mleko. Jednak stopniowo bo może się okazać ze jest go za dużo. Wyrobić gładkie ciasto. Odłożyć a w tym czasie umyć i  przebrać owoce. Jeśli są duże to je pokroić na mniejsze kawałki. Wszystko zależy od wielkości pierogów. Ciasto rozwałkować na placek grubości ok. 5mm i szklanką lub większym kubkiem wykrawać koła. Na środek wkładamy odrobinę cukru który można wymieszać z odrobiną mąki i owoc. Zlepiamy jak tradycyjne pierogi. Następnie wrzucać na osolony wrzątek i gotować po około 6-7 min od momentu wypłynięcia. Do garnka wrzucamy kilka pierogów ( 5-6 szt. jeśli są duże to jeszcze mniej) ponieważ podczas gotowania pierogi rosną.
Podajemy ze śmietaną wymieszaną z cukrem.



Smacznego!