piątek, 28 maja 2021

W poświacie księżyca, Samantha Young - recenzja książki.

 Pora na wpis książkowy. Dziś zapraszam Was na recenzje książki "W poświacie księżyca" Samanthy Young.  
Grace główna bohaterka odcięła się od toksycznej rodziny i przeniosła się do innego miasta. Nowe życie bardzo jej odpowiada, jest niemal doskonałe. Jedynej rzeczy której jej brakuje to znalezienie odpowiedniego partnera. Wszyscy w jej otoczeniu posiadają druga połowę, jej randki są totalnym niewypałem.
Pewnego dnia do mieszkania obok wprowadza się nieznośny playboy... 



Logan stracił dwa lata życia, zapłacił za błąd który popełnił w przeszłości. Jest gotów zacząć wszystko od nowa. Ma wspaniałe mieszkanie, dobrą pracę i mnóstwo kobiet które są gotowe pomóc mu w zapomnieniu o jego mrocznych wspomnieniach. Jednak każda z tych kobiet zazwyczaj staje się to na jedna noc... nie podoba się to jego sąsiadce Grace która otwarcie mówi o swoim niezadowoleniu. Mimo iż jest wściekła na sąsiada coś ja w nim urzekło, jednak sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. 
Początkowo Grace nie chce mieć nic wspólnego z Loganem, lecz los potrafi płatać figle. Niespodziewanie łamacz serc okazuje się być mężczyzną, którego dotąd bezskutecznie szukała. 
Gdy Grace zaczyna ulegać jego czarowi, przeszłość powraca, zagrażając wszystkiemu, co udało się im wspólnie zbudować...
Czy mimo przeciwności losu ta znajomość zakończy się happy endem? 
Świetna książka która trzyma w napięciu do ostatniej strony. To książka przeznaczona głownie dla kobiet. Ja takie uwielbiam, z nutą romantyzmu, erotyki i uczucia. Jeśli i Wy szukacie takich książek kobiecych, koniecznie wpadajcie na taniaksiazka.pl 



Tytuł; W poświacie księżyca
Autor; Samantha Young
Wydawnictwo; Słowne
Rok wydania; 2021 rok
Oprawa; Miękka
Ilość stron; 432 stron

Potrawka z pieczarkami i cukinią.

 Za oknami już coraz cieplej, zieleń cieszy oczy aż chce się więcej. W kuchni więcej ziół i lekkich potraw. Dziś zapraszam na potrawkę która przypomina leczo jednak proporcje składników bardziej przemawiają za potrawką. Nie ważne co, ważne, że smacznie!
A uzupełnieniem dania są wafle Kupiec. 


Składniki:
2 cebule
1 żółta papryka
3 pomidory
1 średnia cukinia
30 dag pieczarek
sól, pieprz, chilli do smaku
1 łyżeczka przecieru pomidorowego
1 łyżeczka miodu
lubczyk i koperek
olej do smażenia
2 cienkie parowki

Przygotowanie;
Cebulę obieramy, siekamy w piórka. Smażymy na łyżce oleju. Dodajemy paprykę pokrojoną w paski. Chwilę smażymy. Następnie dodajemy obrane I pokrojone w plasterki pieczarki. Gotujemy do miękkości. Doprawiamy do smaku. Cukinię kroimy w cienkie półplasterki, parówki pokrojone w plasterki smażymy na rumiano. Dodajemy do potrawki. Kiedy cukinia jest na wpół chrupiąca wsypujemy zioła, mieszamy i wyłączamy. 



Smacznego! 

poniedziałek, 24 maja 2021

Drożdżówki z nadzieniem serowym z brzoskwiniami, polane cytrynowym lukrem.

Drożdżowe ciasto uwielbiam, pisałam już o tym wiele razy. Dziś kolejna odsłona a mianowicie drożdżówki z serem i brzoskwiniami. Do farszu dolałam soku z limonki od Limmi, to wygodniejsza forma w zamian wyciskanego soku z cytryny.


Składniki na ciasto;
40 dag mąki pszennej
18 g świeżych drożdży
4 łyżki cukru
1 jajko
pół szklanki mleka
10 dag masła rozpuszczonego
1 łyżka soku z limonki Limmi

Przygotowanie;
Mąkę przesiewamy do miski, wkruszamy drożdże, posypujemy cukrem, zalewamy ciepłym mlekiem. Odstawiamy na chwilę aby drożdże ruszyły. Dodajemy jajko i rozpuszczone i przestudzone masło. Zagniatamy gładkie ciasto. Odstawiamy w misce do wyrośnięcia na około 1 godzine. Przykrywamy ściereczką. W tym czasie przygotowujemy farsz.

Składniki na nadzienie;
1 kostka twarogu 250g
1 żółtko
2 łyżki cukru lub więcej
2 łyżki kefiru lub smietany
1 łyżka soku z limonki Limmi
1 łyżka maki ziemniaczanej

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy. 

Dodatkowo;
5-6 połówek brzoskwini z puszki

3 łyżki cukru pudru na lukier
odrobina soku z limonki Limmi

Ciasto odpowietrzyć, podzielić na kilka porcji. ( u mnie wyszło 8 bułeczek) Z każdej uformować bułeczkę i ułożyć na blaszce w odstępach. Zostawić na około 20 minut. Po tym czasie na środku każdej bułeczki postawić literatkę dnem do dołu i mocno wcisnąć. W powstałe wgłębienie nałożyć masę serową a na wierzchu plasterki brzoskwini. Brzegi ciasta posmarować białkiem rozmąconym. 
Piec około 25-30 min. w temp 180C. 
Po przestudzeniu polać lukrem.







Smacznego!

W przepisie wykorzystałam sok z limonki od Limmi. 


poniedziałek, 17 maja 2021

Paluchy drożdżowe z pesto pomidorowym.

 Dziś zapraszam Was na pyszną drożdżową przekąskę z pysznym sosem pesto pomidorowym. Powiem szczerze, że to moje pierwsze zetknięcie z tym pesto ale zapewne nie ostatnie. Paluchy wyszły wyśmienite. Możemy je zjadać jako samodzielną przekąskę albo dodatek do barszczu czy innych czystych zup. Ja podałam z pomidorowa. Pyszota! 


Składniki;
450 dag mąki pszennej

15 g świeżych drożdży 
2 jajka
50 g rozpuszczonego masła
250 ml wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
ok pół słoiczka pesto pomidorowego Ponti*


jajko do posmarowania paluchów
bazylia do dekoracji

Przygotowanie;
Do miski przesiewamy mąkę, na wierzch kruszymy drożdże, wsypujemy cukier i zalewamy ciepłą wodą. Odstawiamy na kilkanaście minut aż drożdże zaczną pracować. Po tym czasie wsypujemy sól, wbijamy jajka i wyrabiamy ciasto, następnie wlewamy przestudzone masło. Nadal zagniatamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę. Po tym czasie ciasto wałkujemy na prostokąt. Całą jego powierzchnię smarujemy pesto. Prostokąt składamy na pół, zaczynamy od dłuższego boku. Możemy przewałkować wałkiem aby warstwy się skleiły. Następnie kroimy na paski o szerokości około 2 cm. Skręcamy w rękach w spiralę i układamy na blaszce. Smarujemy rozmąconym jakiem i pieczemy do zrumienienia około 25 minut w temp. 180C. 
To świetna przekąska na piknik czy dodatek do zupy. 
Pomidorowe pesto ma łagodniejszy smak od tradycyjnego.





* Użyte pesto pomidorowe to nic innego jak zmiksowane suszone pomidory, olej słonecznikowy, przecier pomidorowy, orzechy nerkowca i odrobina bazylii. Nigdy wcześniej nie jadłam pomidorowego pesto, ale naprawdę jak dla mnie jest dużo lepsze niż to tradycyjne bazyliowe. To typowo włoska pasta, oczywiście została wyprodukowana we Włoszech.


Smacznego! 

Naturalna Apteczka - domowe sposoby na codzienne dolegliwości. Recenzja książki.

 "Naturalna apteczka" to książka pełna wszelakich specyfików na wiele schorzeń które możemy wyleczyć w domu za pomocą domowych sposobów lub przynajmniej ulżyć w problemach zdrowotnych, które towarzysza nam na co dzień. 
To książka pełna zdjęć i przepisów na domowe maści, syropy, nalewki czy inne zdrowotne mazidła.
Podzielona jest ona na kilka części. Na początku jak to zwykle bywa znajdziemy część wprowadzającą, znajdziemy tam wykaz potrzebnych rzeczy jak i ziół do przygotowania danego leku. Znajdziemy dokładne objaśnienie jak przygotować napar jak nalewkę albo maść. Poznamy zastosowanie wielu ziół. 



Następnie przechodzimy do przepisów. Najpierw specyfiki które działają na dobre funkcjonowanie naszej psychiki. Preparaty te łagodzą niepokój, depresję, bezsenność i stres. W tym dziale znajdziemy miedzy innymi; nalewkę z ogórecznika, kojący spray czy pachnącą saszetkę do kąpieli. 
Kolejny dział poświęcony jest układowi pokarmowemu. Tutaj znajdziemy preparaty które łagodzą niestrawność, nudności, bóle żołądka... przepisy są na wszelakiego rodzaju koktajle, herbatę miętową czy rumiankową. 
W następnych działach rozpisane są propozycje specyfików na układ moczowy i serce, na układ oddechowy, na skórę, na kości, mięśnie i stawy, dla kobiet, dla mężczyzn, dla niemowląt i dzieci.
Wszystkie składniki specyfików jak najbardziej są dostępne. Jak nie ma ich na łąkach to z pewnością kupimy je w aptece. 


W książce znajdziemy prawie 100 przepisów które pomogą zaradzić codziennym problemom zdrowotnym. Dowiemy się jak przygotować naturalne toniki, napary, syropy, nalewki czy nawet okłady, które pomogą w walce z dolegliwościami takimi jak problemy żołądkowe, kłopoty z sercem, choroby układu moczowego, urazy mechaniczne czy napięcie nerwowe. 





To idealna pozycja dla osób które zanim sięgną po tabletkę wykorzystują domowy zestaw pierwszej pomocy dla całej rodziny. Z książką nauczymy się słuchać swojego ciała  i pomagać mu stosując preparaty roślinne. 
Jak dla mnie bomba, polecam!



Tytuł; Naturalna Apteczka
Autor; Fern Green
Ilość stron; 255 stron
Oprawa; Miękka
Wydawnictwo; Buchmann
Rok wydania; 2021 rok



środa, 12 maja 2021

Chleb tostowy, pszenny.

 Tosty chyba wszyscy lubią, mimo iż przyjęło się, że są mało wartościowe lubimy je zjeść od czasu do czasu.  Ale dobry chleb to podstawa. Tym razem zrobiłam go samodzielnie. Wam również go polecam! 


Starter tangzhong;
100 ml wody
25 g maki pszennej
 
Do garnuszka wlać wodę, wsypać mąkę, wymieszać. Postawić na gaz i podgrzewać do momentu aż stanie się szklisty. Do około 65 C ale nie jest konieczne używanie termometru, zaobserwujemy kiedy będzie odpowiedni. Wystarczy pół minuty i już jest dobry. Odstawiamy do ostygnięcia. 
 
Składniki na chleb;
200 ml ciepłej wody
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
25 g miękkiego masła
25 g oleju ( może być smakowy)
1 łyżeczka soli
500 g maki pszennej

Przygotowanie;
Do miski wlać wodę, dodać cukier i drożdże. Wymieszać. Wsypać mąkę, dodać tangzhong, sól, olej i masło. Mikserem miksować wszystko dokładnie około 10 minut. Ciasto jest lekko klejące, ale takie powinno być. 
Miskę z ciastem przykryć i odstawić na około godzinę aż wyrośnie. 
Foremkę keksówkę nasmarować masłem i obsypać mąką. Ciasto krótko wyrobić, przełożyć do foremki. Odstawić na około 40 minut do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym piekarniku do 190C około 25 minut, Jeśli za szybko się zarumieni, zmniejszamy temperaturę i pieczemy dalej. 
Jest bardzo smaczny, od kiedy zaczęłam piec ten chleb nie kupuje w ogóle chleba tostowego w sklepie. 



 Chlebek jest rewelacyjny. Przepis oryginalny pochodzi z tego bloga.

Smacznego! 

sobota, 8 maja 2021

Babeczki makowo serowe z frużeliną z czerwonych porzeczek.

 Jest weekend więc może by coś przygotował słodkiego? Dziś zapraszam na ekspresowe babeczki makowo serowe z frużeliną z czerwonej porzeczki. 

Zapraszam! 



 
Masa makowa;
15 dag maku niebieskiego
3 łyżki miodu
5 dag jagód goji
5 dag orzechów pekan
kilka suszonych śliwek
kilka suszonych daktyli
2 białka
olejek migdałowy lub arakowy
5 dag rozpuszczonego masła

Przygotowanie masy;
Mak zalewamy wrzątkiem, gotujemy 15 minut, następnie odcedzamy i zostawiamy jeszcze do odcieknięcia. Po wystygnięciu mielimy w maszynce do mięsa dwa razy. Za drugim razem wrzucamy wszystkie bakalie, możemy je tez pokroić drobno nożem. Do maku  dodajemy olejek, miód, masło i ubitą piane z białek. Mieszamy. Jeśli jest potrzeba dosładzamy.
 
Nadzienie serowe:
25 dag białego sera
4 łyżeczki cukru
3 łyżki gęstej śmietany
1 żółtko
Łyżka ekstraktu waniliowego
Wszystkie składniki ze sobą blendujemy na gladki mus.
Mus porzeczkowy:
15 dag czerwonych porzeczek
2 łyżki cukru
Odrobina wody
Wszystko przekładamy do garnuszka, widelcem rozgniatamy owoce, chwilę gotujemy do wyparowania nadmiaru soku.

Formę na muffiny wykładamy papilotami. Do połowy wykładamy masę makową a druga połowa to masa serowa. Wyrównujemy. Piekarnik nagrzewamy do 170c, pieczemy pół godziny. Studzimy. Wyjmujemy z papilotek i polewamy musem porzeczkowym.



Smacznego!
 

piątek, 7 maja 2021

Kalafior jogurtowo cytrynowy z piekarnika.

 Kalafior uwielbiamy, dlatego dziś z piekarnika. Pieczony w jogurcie i sokiem a także skórką z cytrusów. Idealny jako przekąska czy dodatek do obiadu. 


Składniki;
1 średni kalafior
4 łyżki jogurtu naturalnego
4 łyżki soku z cytryny
4 łyżki oliwy
skórka otarta z połowy cytryny
sól, pieprz do smaku
 
Przygotowanie;
Kalafiora dzielimy na różyczki, gotujemy w osolonej wodzie na pół miękko. W miseczce mieszamy jogurt z oliwą, sokiem i skórką cytrynową oraz przyprawami. Kalafior odcedzamy, przekładamy do miski i zalewamy sosem jogurtowym. Dokładnie mieszamy aby cały kalafior był pokryty sosem. Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego, wkładamy do nagrzanego piekarnika do 220 C i pieczemy do zrumienienia.
Zjadamy do głównego posiłku lub jako samodzielne danie z ulubionym sosem



Smacznego! 

środa, 5 maja 2021

Proziaki. Sodowe placuszki, idealne na kolacje.

 Podkarpackie proziaki! To pyszne bułeczki a może placki... zwał jak zwał. Są pyszne, szybkie w przygotowaniu i idealna alternatywa dla pieczywa które akurat się skończyło a domownicy czekają na kolację.


Składniki;

30 dag mąki pszennej
pół łyżeczki sody
150 ml. jogurtu naturalnego 
pół łyżeczki soli
1 jajko

Przygotowanie;
Do miski należy dodać wszystkie składniki i wyrobić z nich ciasto. Jego konsystencja powinna być nieco luźniejsza niż ciasto na pierogi.  Po wyrobieniu wałkujemy ciasto na grubość około 1,5 - 2 cm i szklanką wykrawamy koła. (Stolnice podsypując delikatnie maką) Patelnie rozgrzewamy i na suchej smażymy placki z każdej strony aż do zrumienienia.
Podajemy z ulubionymi dodatkami.



Smacznego! 

wtorek, 4 maja 2021

Babeczki jajeczne z warzywami i recenzja książki Jedz pysznie i chudnij. Anna Zyśk.

 Już nie raz pisałam, że książki kucharskie wręcz uwielbiam! stawiam je na równi z nową sukienką, no tak już mam. I mimo, że półki już zapełnione po brzegi wciąż mi mało. 
Dziś kolejna, bardzo fajna książka dla tych którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w kuchni. Mowa o książce Jedz pysznie i chudnij. Autorką jest Anna Zyśk która z wielkim powodzeniem prowadzi profil kulinarny na Instagramie. Osobiście, kiedyś miałam przyjemność z Anią uczestniczyć w warsztatach kulinarnych pewnej marki. 
Ale wróćmy do książki... Zawiera ona bardzo różnorodne, łatwe w przygotowaniu przepisy na wiele cudnych dań. Najważniejsze, że składniki potrzebne do dań są ogólnie dostępne. 
Na wstępie poczytamy trochę informacji o samej autorce, poznamy wskazówki co robić aby nie marnować jedzenia, aż w końcu jak pysznie jeść i nie tyć. Znajdziemy tabele kalorii a także zamienniki bardziej kalorycznych składników 


Książka podzielona jest na kilka działów. Są to śniadania, obiady, desery, kolacje...
Na końcu książki znajdziemy gotowe tygodniowe jadłospisy a także listę zakupów. Dodatkowo każdy przepis opatrzony jest notką na temat ile dane danie zawiera kalorii, ile białka, węglowodanów, aż w końcu ile w daniu jest tłuszczu. 
Zdjęcia są piękne, bardzo apetyczne i powiem szczerze, ze na ich widok robi się głodno!







Z książki przygotowałam pyszne śniadanie, jajeczne babeczki z szynką i warzywami. Babeczki są wilgotne, rozpływają się w ustach. 

Składniki na 5 sztuk;
25 g cebuli
60 g papryki
60 g pieczarek
130g szynki
2 jajka 
5 ml oleju roślinnego 
sól i pieprz do smaku
szczypiorek

Przygotowanie;
Cebulę, pieczarki i paprykę należy pokroić w drobna kostkę. Na patelnie wlewamy olej, wrzucamy warzywa i smażymy chwilę. Szczypiorek siekamy. Jajka roztrzepujemy w misce, wrzucamy podsmażone warzywa, szczypiorek i pokrojona w kostkę szynkę czy inną wędlinę. Mieszamy. Doprawiamy do smaku. 
Masę łyżką wlewamy do silikonowej formy na babeczki. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 25-30 min w temp. 180C. 




 Babeczki są mega pyszne, polecam!
Książka ta jest bardzo kolorowa, można powiedzieć. że bardzo wiosenna! idealna na prezent, panowie wiecie co robić;-) niebawem również Dzień Mamy, książka idealna na tą okazję.
Więcej książek o tematyce kulinarnej a także wiele zdrowotnych poradników znajdziecie w księgarni internetowej Taniaksiazka.pl



Tytuł; Jedz pysznie i chudnij
Autor; Anna Zyśk
Wydawnictwo; Pascal
Rok wydania; 2021 rok
Oprawa; miękka
Ilość stron; 256 stron

Najtaniej jak zawsze w księgarni Taniaksiazka.pl




poniedziałek, 3 maja 2021

Sałatka warstwowa z łososiem i warzywami.

 Majówka trochę namieszała pogodowo, ale to nic. W domu też może być fajnie!

Dziś polecam szybką sałatkę, idealna na kolację!



Składniki na 3 sztuki;
3 jajka
pół szklanki zielonego groszku ( mrożonego)
pół szklanki kukurydzy
15 dag łososia  wędzonego
szczypiorek
pół szklanki startego żółtego sera
sól, pieprz do smaku
3 łyżki majonezu
3 łyżki musztardy
 
Przygotowanie;
Jajka gotujemy na twardo. Następnie przekrawamy na pół. Białka ścieramy na dużych oczkach tarki, żółtka jak i żółty ser na małych oczkach. Kukurydze odsączamy. Groszek gotujemy 5 minut. Studzimy. Łososia kroimy na małe kawałeczki. W miseczce mieszamy musztardę z majonezem, możemy doprawić do smaku. Przekładamy do rękawa cukierniczego. 
W szklankach lub małych miseczkach układamy warstwowo. Zaczynamy od białka jajka następnie zielony groszek, łosoś, kukurydza, sos majonezowy, żółty ser, żółtko jaj i posiekany szczypiorek. 



Możemy schłodzić, smacznego!