piątek, 25 lutego 2022

Wiosenny tort kanapkowy.

 Do wiosny jeszcze trochę. ale torcik jak najbardziej możemy przygotować chociażby dzisiaj.  Zamiast słodkiego wypieku na najbliższą imprezę polecam ten oto wytrawny. Na pewno zrobi furorę! 


Składniki;
16 kromek chleba tostowego 
1 serek śmietankowe 15 dag
3 łyżki majonezu
pomidorki
papryka
szczypiorek pęczek
kiełki ulubione
 
Pasta jajeczna;
6 jajek ugotowanych na twardo
2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka musztardy
1 łyżka serka śmietankowego
sól i pieprz do smaku
 
Pasta łososiowa;
10 dag wędzonego łososia
2 łyżki majonezu
2 łyżki serka śmietankowego
1 łyżka posiekanego szczypiorku
sól, pieprz do smaku



Przygotowanie;
Jajka kroimy w drobną kostkę, dodajemy posiekany szczypiorek. Dodajemy majonez, musztardę i serek. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy.
Do drugiej miski wkładamy pokrojony w kostkę łosoś, szczypiorek oraz serek, majonez i doprawiamy do smaku. 
Na desce albo płaskim dużym talerzu układamy 4 kromki w kwadrat. Wcześniej obcinamy skórkę z chleba. Smarujemy grubą warstwą pasty jajecznej. Następnie kładziemy kolejne 4 kromki chleba, smarujemy warstwą pasty łososiowej. Znów układamy kromki chleba i smarujemy pasta jajeczną. Przykrywamy ostatnimi kromkami i wkładamy tort do lodówki na około pół godziny do stężenia. W miseczce mieszamy serek z majonezem. Jeśli jest potrzeba możemy go doprawić solą i pieprzem. Długi szczypiorek kroimy na pół, pomidorki i paprykę na mniejsze kawałki. Kiełki w 2 cm kawałki. Wyjmujemy tort. smarujemy wierzch oraz boki serkiem śmietankowym wymieszanym z majonezem. Po bokach dekoracyjnie przyklejamy szczypiorek. A resztę wolnego miejsca obsypujemy posiekanym szczypiorkiem. Na wierzchu dekorujemy  warzywami. Po brzegach dekorujemy kiełkami, Chłodzimy, podajemy. 



 Ps. Chleb który użyłam  pochodzi z tego przepisu ( klik )


środa, 16 lutego 2022

Fit babeczki na spodzie z płatków owsianych i daktyli.

 Dziś wpada przepis który już jakiś czas czekał na publikacje, ale są rzeczy ważne i ważniejsze...

Zatem, zapraszam na deser!


Składniki na spód;
60 g płatków owsianych
120 g daktyli
30 g płatków migdałowych
 
Płatki owsiane podpiekamy na suchej patelni. Daktyle zalewamy odrobiną wody, aby nieco zmiękły. Następnie wszystko przekładamy do malaksera i rozdrabniamy na masę. Foremki silikonowe ( 6 sztuk) wykładamy masa, boki i dno. Wkładamy do lodówki aby zastygło. 
 
Nadzienie;
1 banan
10 dag kremu orzechowego
 
Banana rozdrobnić widelcem, wymieszać z kremem. Napełnić masa każdą babeczkę. Włożyć na około pół godziny aby masa lekko zastygła. Wyjąć ostrożnie z foremek Udekorować świeżymi owocami. 
 

Smacznego! 


sobota, 5 lutego 2022

Bullet Journal. Planer kreatywny. Kilka słów o książce.

 Bullet Journal. Co to takiego? to nic innego jak zeszyt w kropki. A to czym się stanie później to tylko nasza zasługa. Jeśli lubisz planować, chcesz mieć wszystko uporządkowane i  posiadasz jasne cele i postanowienia ten "zeszyt" jest dla Ciebie!

Ostatnio bardzo modne stało się planowanie! wiem coś o tym, mam w domu nastolatkę! Ozdabianie, rysowanie i oklejanie wszelakich zeszytów to jej "konik" dlatego ten bullet sprawił jej mnóstwo radości. 


To kreatywny planer dla każdego. To Ty decydujesz jak będzie wyglądał. Określasz czy najważniejszy dla Ciebie jest plan dnia, tygodnia czy miesiąca. Póki co to same kropki i kilka obrazków do których możesz się dostosować lub narysować swoje. 

Prowadziśz kalendarz, dziennik a nawet pamiętnik, jeśli masz taką potrzebę. A wnętrze może być Twoją księgą planów, marzeń czy sekretów. 

Ja swój planer podarowałam córce, bo wiem ,że nastolatki uwielbiają planować ,a Ty co zrobisz ze swoim czasem? 
Zaplanuj go najlepiej jak potrafisz, niestety czasu nie możemy cofnąć!




Pamiętaj! Swój bullet journal możesz dostosować do swojej wrażliwości, zamiłowań estetycznych i czasu. Możesz go prowadzić na bieżąco albo umieszczać w nim spontaniczne zapiski.

To Ty decydujesz! 



Kilka słów o książce;

Tytuł; Bullet Journal - planer kreatywny
Oprawa; Twarda
Ilość stron; 224 strony
Ilustracje; Zofia Różycka
Tekst; Sylwia Kawalerowicz
Rok wydania; 2021 rok
Wydawnictwo; Foksal

Samych cudnych, zaplanowanych chwil Ci życzę!



wtorek, 1 lutego 2022

Sztuka fermentacji - Sandor Ellix Katz - kilka słów o książce.

 Oto światowy bestseller który zdobył prestiżowe nagrody dla najlepszych książek kulinarnych. "Sztuka fermentacji" bo mowa właśnie o tej książce to ponad 600 stron unikalnej wiedzy o tym, jak poddać fermentacji dosłownie każdą jadalną roślinę, a także nabiał i mięso. 
Kiedy pierwszy raz przejrzałam tę księgę byłam zaskoczona informacjami na temat fermentacji wielu rzeczy, chociażby fasoli czy orzechów. Ale kiedy dokładnie przestudiowałam tą księgę a przejrzenie 600 stron zajmuje trochę czasu, wtedy wiele rzeczy miało sens. Ale może od początku...
Książka podzielona jest na 14 rozdziałów.  Pierwsze z nich to ogólne wiadomości na temat fermentacji, co to jest, jak prawidłowo fermentować, co do tego potrzebujemy itd... wiedza jest ogromna i aby wszystko dokładnie zrozumieć należy przeczytać wszystko dokładnie i w skupieniu. O ile ogórki umiem ukisić bez mrugnięcia okiem to zrobienie domowego jogurtu to już dla mnie wyższa szkoła jazdy... 
Autor wszystko opisuje z najmniejszymi szczegółami, więc gwarantuje odtworzymy każdy przepis krok po kroku. Podpowiada jakie naczynia wybrać, jakich unikać i dlaczego. opowiada o wodzie która jest głównym składnikiem fermentacji.
W kolejnych rozdziałach dowiemy się co fermentować i jak. I tutaj mamy propozycję wielu warzyw, owoców a nawet mięsa i ryb... 


Nigdy nie jadłam kiszonych pomidorów ale niebawem się to zmieni  ponieważ z
Sandorem Ellixem Katzem, światowym guru fermentacji musi się to udać. Z tą książką kiszenie staje się dziecinnie proste  a inspirujące przepisy zaczerpnięte z kuchni całego świata rozbudzają apetyt na więcej. 

W kolejnej części poznamy metody peklowania mięsa i kiełbas na sucho, fermentowania ryb i mięsa w serwatce, kiszonej kapuście i kimchi. Poznamy też wiele przepisów z całego świata chociażby japońskie nare zushi albo filipińskie dania których nazwy nie sposób wymówić. Dowiemy się też o dawnych metodach które w niektórych miejscach na ziemi praktykowane są do dzisiaj mowa o zakopywaniu mięsa i ryb czy suszeniu mięsa. 





Ta książka to naprawdę skarbnica wiedzy i potrzeba wiele czasu aż dokładnie się ją całą przestudiuje. Autor poruszył nawet temat utylizacji zwłok, kompostowania odpadów w rolnictwie i wiele innych rzeczy chociażby użyźniania gleby. Wydawałoby się, że nic to nie ma wspólnego z fermentacją ale jednak po wnikliwej analizie okazuje się, że oczywiście ma i to wiele wspólnego. 

Książka dla mnie w pewnych momentach jest nieco egzotyczna a to wszystko wynika z małej wiedzy na temat kiszenia. Po jej dokładniejszym przestudiowaniu zdecydowanie się to zmieni bo wszystkiego nie da się nauczyć w jeden dzień. To świetna książka dla osób które mają dostęp do mnóstwa warzyw i owoców z własnego ogrodu, z którymi czasami nie mają co zrobić i lądują one na kompostowniku. Ale dlaczego?! a no z naszej niewiedzy bo kto by pomyślał, że można zakisić groch, śliwki, fasole czy wiele innych warzyw. Dzięki tej książce śmiem sądzić, że zredukujemy wyrzucanie warzyw i owoców, ponieważ przerobimy je zanim się zepsują...  czyż to nie brzmi optymistycznie?

Tą książkę jak i wiele innych poradników kulinarnych i nie tylko znajdziecie w internetowej księgarni taniaksiazka.pl 


Kilka słów o książce...

Tytuł; Sztuka Fermentacji
Autor; Sandor Ellix Katz
Oprawa; Twarda
Wydawnictwo; Kobiece
Ilość stron; 620 stron
Rok wydania; 2021 rok

To idealna książka na sezon letni, więc nie czekaj - zamów już dziś! a zobaczysz ilu produktom uratujesz życie!