wtorek, 19 grudnia 2017

Szybkie pierniczki.

Czy wszyscy już upiekli w tym roku pierniczki? z przyprawą korzenną której zapach unosi się po całym mieszkaniu ,jak nie po całej klatce schodowej? wiadomo,że takie pierniki aby były miękkie swoje muszą odleżeć. Ale Ci którzy nie upiekli a czasu do świąt już niewiele i martwią się ,że pierniki połamią zęby bliskim , uspokajam! wizyta u dentysty nie będzie konieczna bo te są miękkie od razu.... idealne dla spóźnialskich. 
 Te pierniki w ubiegłym roku... tak,tak ... rok temu piekłam z maluchami w jednym z przedszkoli w moim mieście. Dzieci radziły sobie bardzo dobrze, było dużo frajdy, samodzielności no i bardzo pysznie i świątecznie! A upieczone pierniki były prezentem dla dziadków z okazji ich święta. 

Składniki;
30 dag mąki pszennej
10 dag mąki żytniej pełnoziarnistej
2 duże jajka
15 dag cukru pudru
10 dag masła, roztopionego i lekko przestudzonego
10 dag miodu
1 łyżka przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej

 Przygotowanie;
Wszystkie składniki przekładamy do miski. Mieszać ze sobą i wyrobić ciasto,  będzie ono klejące ale nie dodajemy więcej mąki. Podsypujemy jedynie blat przed wałkowaniem aby ciasto nie przyklejało się do stolnicy czy wałka. Rozwałkować je na grubość około 4-5 mm. Wykrawać różne kształty foremkami. Jeśli mają wisieć na choince,  patykiem do szaszłyka robimy dziurkę.  Układać na wyłożonej papierem blaszce w niewielkich odstępach od siebie. Piec około 8- 10 min w temp. 180C. Czas pieczenia należy kontrolować, zależy on od wielkości i grubości ciastek. 
Po wystudzeniu można je polukrować bądź zawiesić na choince.

A tutaj kilka zdjęć z przedszkola ;-)






A tutaj efekty naszej pracy ;-)

Udanych wypieków i wesołych Świat!
 

Śledziowa sałatka z jabłkiem, porem i papryką konserwową.

Na wigilijnym  czy świątecznym stole przeważają ryby w różnorodnej postaci. Ja dziś mam pomysł na smaczną a co najważniejsze, szybką sałatkę śledziową.


Składniki;
4 filety śledziowe solone a'la Matjas Seko
pół obranego jabłka
1 mały por
3 ogórki kiszone
4 kawałki czerwonej konserwowej papryki
sól, pieprz do smaku
2 łyżki majonezu
1 łyżka musztardy


Przygotowanie; 
Filety moczymy w wodzie około pół godz. lub dłużej. Odcedzamy i osuszamy. Kroimy na małe kawałki. Pora kroimy w plastry i przelewamy wrzątkiem. Odcedzamy, dodajemy do śledzi. Ogórki i paprykę kroimy w drobną kostkę, odciskamy z nadmiaru soku. Jabłko też kroimy w drobną kostkę i wszystko dodajemy do sałatki. Doprawiamy pieprzem i solą, jeśli jest taka potrzeba. Majonez wraz z musztardą przekładamy do sałatki i delikatnie mieszamy do połączenia. Najlepiej smakuje następnego dnia.


#jednazdwunastu #świetazseko #seko


Smacznego! 

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Ekspresowy piernik z powidłami.

Wiadomo,że aby piernik był jak najbardziej podobny do piernika potrzebuje swoje poleżakować i czekać na "ten" moment. Takiego piernika już nie zdążymy przygotować, ale ten który proponuje Wam dziś jak najbardziej będzie idealny do zjedzenia zaraz po upieczeniu. 
Zatem zapraszam!


Składniki;

Mokre;
3 jajka
1 szklanka mleka
3/4 szkl. oleju
1 szkl, powideł śliwkowych ( jeśli nie mamy może być inny dżem lub marmolada)
3 łyżki miodu lipowego Skworcu

Suche;
3 szkl. mąki pszennej
1 szkl. cukru ( (najlepiej trzcinowy Skworcu)
2 łyżki kakao Skworcu
2 łyżki przyprawy do piernika Skworcu
1 łyżeczka proszku do pieczenia Skworcu

Dodatkowo;
polewa czekoladowa do polania ciasta


Przygotowanie;
Do miski przekładamy wszystkie mokre składniki, mieszamy mikserem aż wszystkie dokładnie się połączą. Następnie dodajemy po łyżce suchych składników i nadal miksujemy. Ale nie długo, tylko do połączenia się składników (ok. 2 min)
Blachę o wymiarach 25x35 wykładamy papierem i wylewamy ciasto. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 190C ok 45 -50 min. Co jakiś czas sprawdzamy patyczkiem czy już jest upieczone. 
Kiedy ciasto wystygnie polewamy polewą czekoladową.

Smacznego!


niedziela, 17 grudnia 2017

Konkurs Mikołajkowy z listodmikolaja.pl

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta.... taka melodia coraz częściej dźwięczy w moich uszach. Generalne porządki, listy zakupów, układanie menu... hmmm... to wszystko może zmęczyć ale, ale.... prezenty to coś na co wszyscy czekają z niecierpliwością a szczególnie najmłodsi. Wiem coś o tym, moja 7 latka już od początku grudnia pisze listy do Mikołaja, potem do Gwiazdki, totalny szał!
A gdyby tak spotkać prawdziwego Mikołaja który wręcza prezent ... to dopiero byłaby radość! 
Tak się składa, że ja w tym roku mogę załatwić specjalnie dla Was Mikołaja który wyśle list do Waszego dziecka a co najfajniejsze, nagra też film specjalnie dla Waszych dzieci!
To co , ciekawi jesteście szczegółów? Najpierw w kilku słowach napisze jak to wygląda a potem przedstawię zasady KONKURSU.

Aby zrobić niesamowitą niespodziankę i frajdę dla swojego dziecka wchodzimy na stronę listodmikolaja.pl List może być też świetnym prezentem dla rodziców, szefa czy koleżanki. Uwierzcie mi, robi wrażenie!
 Tam wybieramy pakiet który nas interesuje. Każdy pakiet jest szczegółowo opisany. 
 Klikamy na pakiet który odpowiada nam najbardziej i wypełniamy wszystkie pola po kolei.A także wybieramy papeterię która podoba nam się najbardziej.
Wybieramy treść listu który będzie pasował do osoby którą chcemy obdarować a także w zależności od pakietu wgrywamy zdjęcie dziecka czy innej obdarowanej osoby.
Listów jest naprawdę mnóstwo ja pokaże Wam jeden przykładowy. Więcej znajdziecie oczywiście na stronie.
Kiedy dziecko otrzyma taki list z oryginalną pieczęcią od Mikołaja, zapewne będzie w 7 niebie, gwarantuje zaskoczenie będzie ogromne. A po takim liście z pewnością zastanowi się trzy razy zanim coś napsoci ;-)
A teraz już wystarczy przejść do kasy, wypełnić wszystkie pola i czekać na mejla z dalszą instrukcją do zapłaty.
Prawda ,że proste!?

Ale to nie wszystko na stronie można także zamówić film od Mikołaja. Szczerze mówiąc ta opcja podoba mi się bardziej. Mikołaj zwraca się po imieniu do Waszego dziecka, przedstawia się dziecku osobiście, bliscy dziecka w zależności od wysłanych zdjęć pojawiają się kilka razy w filmie... 
Tutaj możecie podejrzeć jak wygląda taki film ( klik).

 A tutaj prezentuje Wam krok po kroku jak zamówić film. 
Zanim przystąpicie do zamawiania koniecznie zróbcie zdjęcie mieszkania, domu czy też pokoju dziecka, aby dziecko uwierzyło ,że Mikołaj naprawdę wie gdzie ono mieszka. Dodatkowo potrzebne będzie zdjęcie prezentu i kilka dodatkowych zdjęć na których  będą bliscy dziecka lub ono samo. 
Ach, już nie mogę doczekać się miny mojej córki kiedy obejrzy ten filmik!



Dodatkowy plus tego filmu to taki, że po 6 godzinach film zostanie do Was wysłany mejlowo w rozdzielczości HD z możliwością zapisania go na dysku. Więc można być pewnym ,że do Świąt z pewnością go jeszcze otrzymacie. 


Tutaj przykładowy film. Każdy trwa 7;52.
No i co ciekawi jesteście min swoich dzieci po obejrzeniu tego filmu?! jeśli tak to zapraszam na konkurs!!!

W konkursie wygrywają 3 osoby. Każda z nich wygrywa  pakiet składający się z ;
- list od Mikołaja (pakiet Mikołaja) oraz film od Mikołaja do zamówienia na stronie LISTODMIKOLAJA.PL

Konkurs jest ekspresowy trwać będzie od niedzieli (17,12,2017) do wtorku (19,12,2017) do godz. 19,00.  Najlepiej abyście swoje listy i filmy zamówili  do środy do południa, wtedy jest większe prawdopodobieństwo że list dotrze jeszcze przed świętami. Z filmem takiego problemu nie ma, natomiast list swoją drogę musi przejść tym bardziej, że poczta przed świętami ma pełne ręce roboty. 

A teraz zadanie; 
Zadanie polegać będzie na opublikowaniu w komentarzu na fb. pod postem konkursowym najpiękniejszych życzeń świątecznych. Forma dowolna, może to być rymowanka, wiersz czy też tradycyjne świąteczne życzenia. 
Zwycięzców (trzech) wybiorę ja do północy 19,12,2017. 
Zatem zapraszam!

Ps, będzie mi bardzo  miło jak udostępnicie konkursowy post (aby dowiedziało się o nim jak najwięcej osób) i polubicie moją stronę a także stronę listodmikolaja.pl.
A zatem, jestem ciekawa Waszych wyjątkowych życzeń....

 
Ps, Osoby które wygrają proszone są o zamówienie na stronie filmu i listu, następnie kliknięcie "zamawiam" jednak nie opłacajcie zamówienia. 
Numer zamówienia oraz swoje imię i nazwisko a także informację o wygranej w konkursie wyślijcie na adres który dostaniecie po złożeniu zamówienia w wiadomości zwrotnej na mejla.
*Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na opublikowanie swojego zgłoszenia i swoich danych na moim fanpagu na fb
Powodzenia!

Uszka z pasztetem z jeleniem i barszczem czerwonym.

Święta już za kilka dni, najpierw uroczysta wieczerza a kolejne dni to błogie lenistwo, obżarstwo i odwiedziny rodziny... To wyjątkowy czas, radosny ale też pracowity. Od kilku tygodni pewnie zastanawiacie się co podać gdy zjawią się bliscy. Wigilia to zazwyczaj te same tradycyjne dania, ale co z kolejnymi świątecznymi daniami? 
Ja mam propozycję na uszka,ale nie te wigilijne z grzybami ale świąteczne z pasztetem.
Zapraszam!


 Składniki na uszka;
19 dag pasztetu z jeleniem  - polecam DUDA
35 dag maki pszennej
1 jajko
ok. pół szklanki ciepłej wody
szczypta soli
2 łyżki oleju
1 cebula

Przygotowanie;
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Podsmażamy na łyżce oleju do zrumienienia. Do miski przekładamy pasztet , dodajemy cebulkę i dokładnie mieszamy. 
Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy jajko, szczyptę soli,2 łyżki oleju i dolewamy tyle wody ile zabierze mąka. Ciasto ma być miękkie i elastyczne. Zagniatamy kilka minut, jeśli jest za twarde dolewamy jeszcze po odrobinie wody i nadal zagniatamy. 
Ciasto wałkujemy i kieliszkiem do wina wykrawamy małe kółeczka. Na każde wykładamy po pół łyżeczki farszu. Zlepiamy małe pierożki a następnie sklejamy ze sobą dwa boki tworząc uszko.

#Duda  #ŚwietazDuda  #GotujzDuda

Składniki na barszcz;
2 udka
1 kg czerwonych buraków
1 marchew
1 pietruszka
2 ząbki czosnku
1 cebula
pół jabłka
sól, pieprz do smaku
majeranek, liście laurowe, ziele angielskie, goździki
w razie potrzeby kilka łyżek koncentratu buraczanego

Przygotowanie;
Buraki myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki, do garnka wkładamy umyte udka, wrzucamy buraki i zalewamy wodą tak aby były przykryte. Dodajemy obraną marchew, pietruszkę, i cebulę a także  jabłko w łupinie. Dorzucamy liść laurowy, ziele angielskie, dwa goździki i gotujemy do miękkości warzyw i mięsa. Gotujemy na bardzo małym ogniu, co jakiś czas dolewamy wody jeśli zajdzie taka potrzeba. Pod koniec gotowania doprawiamy do smaku, dorzucamy starty czosnek, majeranek i kilka łyżek koncentratu buraczanego jeśli barszcz jest blady. Wyjmujemy mięso, uzupełniamy wodą i gotujemy jeszcze kilka minut. Barszcz powinien stać z całą zawartością warzyw przez całą noc w zimnym miejscu, następnego dnia powinno się go odcedzić i podawać. Zazwyczaj tak postępuje się z postnym wigilijnym barszczem.
Jednak tego samego dnia również jest smaczny, nie można się oprzeć aby go nie spróbować. 

Dodatkowo przed podaniem barszcz jak i same uszka można okrasić smażoną cebulką.

Smacznego!

środa, 13 grudnia 2017

Piernikowe rogaliki z makiem.

Święta już coraz bliżej... więc i przepis nieco świąteczny. Zapraszam na pyszne piernikowe rogaliki z makiem!


Składniki na ciasto;
35 dag mąki pszennej
pół szklanki trzcinowego  cukru Skworcu
10 dag masła lub margaryny
2 dag świeżych drożdży
2 jajka
2 łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżka kakao Skworcu
1 łyżka przyprawy do piernika Skworcu
 
Polewa;
pół tabliczki mlecznej czekolady
2 łyżki śmietany 30% (lub mleka)
1 łyżka masła

Masa makowa;
20  dag niebieskiego maku Skworcu
ok 5 dag cukru trzcinowego Skworcu  ( lub więcej)
10 dag rodzynków Skworcu
5 dag orzechów włoskich lub nerkowych Skworcu
2 łyżeczki aromatu waniliowego lub migdałowego
1 łyżeczka cynamonu Skworcu
1 łyżka masła

Przygotowanie;
Zaczynamy od masy makowej. 
Mak zalewamy wrzątkiem ,tak aby był pokryty i gotujemy około 20 min. Studzimy i odcedzamy na sitku. Następnie należy go  dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa na najdrobniejszym sitku. 
Do tak przygotowanego maku dodajemy wszystkie składniki. Posiekane bakalie możemy dozować w takich ilościach jakie nam odpowiadają a  cukier możemy zamienić na miód. Jednak wtedy będzie nieco inna konsystencja masy. Wszystko dokładnie mieszamy. 

Ciasto;
Z podanych składników należy zagnieść ciasto. (Drożdże zalewamy 1 łyżką wody aby zrobiły się płynne a następnie dolewamy do wszystkich składników)
Ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na 1 godz. do lodówki. Po tym czasie dzielimy je na dwie części, każdą z nich  rozwałkowujemy na koło  lekko podsypując mąką o grubości około 4-5 mm. Dzielimy na trójkąty, na każdy nakładamy porcje farszu makowego i zwijamy rogaliki. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 170C - 180C na około 15 min.
 



Do garnuszka wkładamy połamaną czekoladę, śmietankę i masło. Podgrzewamy na bardzo małym płomieniu aż czekolada się rozpuści. Cały czas mieszamy aby się nie przypaliła. Kiedy rogaliki ostygną polewamy je czekoladą.


 
Smacznego! 


wtorek, 12 grudnia 2017

Naleśniki jabłkowe i recenzja książki Dieta przeciwzapalna od wyd. M

Dieta przeciwzapalna to kolejna książka od wydawnictwa M z serii zdrowe zdrowie. Idealna dla osób które chcą zmienić styl życia i zadbać w końcu o zdrowie!
A myślę ,że nadchodzący Nowy Rok jest idealny na zmiany, zatem zapraszam do lektury!

 W książce znajdziemy odpowiedz jak w 28 dni przywrócić równowagę organizmu i poczuć się lepiej.
Ktoś by pomyślał... hmmm... 28 dni wystarczy? Jeśli przejdziemy na odpowiednią dietę, a dodatkowo będziemy przestrzegać wskazówek które zawarte są w książce to jak najbardziej jest to możliwe!

Książka podzielona jest na 6 rozdziałów. A każdy z nich na kilka lub kilkanaście w zależności od poruszanego tematu.
 Na wstępie przeczytamy ogólnie co to jest stan zapalny i jakie czynniki go powodują,
Znajdziemy też tabelę chorób które wywoływane są przez chroniczny stan zapalny. Lista jest bardzo długa... Kolejny rozdział to spis produktów które należałoby wyeliminować z naszej diety. Dietetyczka Cherie Calbon sugeruje aby zrezygnować z cukrów i nabiału, ograniczyć kawę, a także uważnie studiować etykiety oleju czy oliwy, zawsze należy omijać wszystkie utwardzane lub częściowo utwardzane oleje.
W diecie należy postawić na dużą ilość warzyw i owoców ale oczywiście tych z ekologicznych upraw bez tzw. GMO.








Kiedy już wiemy co możemy jeść częściej a czego należy unikać przechodzimy do ostatniego rozdziału który zawiera cały plan żywienia na 28 dni. Począwszy na śniadaniu, kończąc na kolacji.
Dania są bardzo zróżnicowane i od oglądania zdjęć ślinka naprawdę cieknie... zapewniam, nie będziecie głodować. A dodatkowo znajdziemy duże udogodnienie a mianowicie rozpisaną listę zakupów na każdy tydzień. Wystarczy telefonem zrobić zdjęcie i udać się na zakupy. 





Ja jestem bardzo zadowolona z tej książki, przeczytałam ją od deski do deski. Muszę przyznać ,że trochę czasu mi to zajęło bo zawiera ona aż 350 stron, ale warto było.

Tytuł – Dieta przeciwzapalna.
Autor - Cherie Calbom
Wydawnictwo – M ( seria zdrowe zdrowie) klik
Oprawa – miękka
Ilość stron – 350

Na początek podzielę się z Wami przepisem na pyszne i sycące naleśniki jabłkowe, idealne na niedzielny deser. 


Składniki;
2 jajka
1i 1/2 szkl mleka migdałowego
2 szkl, mąki pszennej (lub bezglutenowej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 szkl. cukru kokosowego
2 jabłka
1 łyżeczka cynamonu
skórka otarta z 1 cytryny
olej kokosowy do smażenia

Syrop klonowy i owoce do dekoracji.

Przygotowanie;
Do miski wsypujemy cukier, mąkę i proszek do pieczenia. Dolewamy mleko wymieszane z jajkami, mieszamy składniki suche z mokrymi. Jabłka ścieramy na dużych oczkach tarki, dodajemy do ciasta. Dosypujemy cynamon i skórkę z cytryny, dokładnie mieszamy.
Na rozgrzanej patelni na oleju kokosowym smażymy naleśniki, ciasto należy rozprowadzić łyżką po całej powierzchni patelni. Smażymy do zrumienienia i przekładamy na drugą stronę. Zwijamy wedle upodobań.
Podajemy z wybranymi owocami i syropem klonowym. 
 Smacznego!

środa, 29 listopada 2017

Salceson z herbatnikami i ryżem preparowanym.

Ten smakołyk poznałam całkiem niedawno i tak sobie myślę, jak to możliwe ,że wszyscy znajomi go jedli a ja nawet o nim nie słyszałam. Ponoć to deser z czasów PRL-u. Przypomina tzw. salceson a smakuje... hmmm.... spróbujcie sami!


Składniki;
20 dag herbatników
ok,10 dag ryżu preparowanego
25 dag margaryny
2 szkl. mleka
1/2 szkl. cukru trzcinowego Skworcu
2 łyżki cukru waniliowego z prawdziwą wanilią Skworcu
3-4 łyzki kakao Skworcu
7 łyżeczek żelatyny

Przygotowanie;
Margarynę rozpuszczamy w rondelku. Zelatynę zalewamy wodą , tak żeby była przykryta. Do margaryny dodajemy cukier, mleko i kakao. Mieszamy. Kiedy masa przestygnie dodajemy rozpuszczoną żelatynę, pokruszone herbatniki a także ryż preparowany. Ryżu wsypujemy tyle ile masa przyjmie. Dokładnie mieszamy. Masa ma być gęsta, Butelkę po wodzie (1,5l) płuczemy, odcinamy góre i wlewamy całą masę do butelki. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, stawiamy na drzwiach w miejscu na butelki. Kiedy masa zastygnie, butelkę delikatnie przecinamy i wyjmujemy salceson. Kroimy w plastry.


Smacznego!

czwartek, 23 listopada 2017

Makaron spaghetti ze smażonymi jabłkami i płatkami migdałowymi.

Jesień kojarzy mi się z zapachem cynamonu, soczystymi jabłkami, gruszkami i gorącą aromatyczną herbatą! 
Więc dziś przygotowałam danie bardzo klasyczne, przez wielu uważane za smak dzieciństwa. To także mój smak...a dziś mojej córki.

Składniki;
20 dag makaronu spaghetti Lubella
2 jabłka 
2 łyżki cukru
pół łyżeczki cynamonu
2 szczypty kardamonu
100 ml śmietany 36%
płatki migdałowe
jogurt naturalny do dekoracji
mięta

Przygotowanie;
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy na patelnię dosypujemy cukier, cynamon, kardamon i smażymy kilka minut aż będą szkliste. Jeśli zaczną się przypalać dolewamy 2- 3 łyżki wody. Po kilku minutach wlewamy śmietankę. gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Wkładamy makaron i mieszamy. Wykładamy na talerz, oprószamy cynamonem, posypujemy płatkami migdałów. Dekorujemy kleksem z jogurtu naturalnego i miętą.


Smacznego!

Przepis bierze udział w konkursie Lubella na jesienne danie. 


Miłego dnia! 

środa, 22 listopada 2017

Zawijaniec z solonym karmelem i orzechami i recenzja ksiązki TRUFLA - Patrycji Doleckiej...

Trufla to książka znanej polskiej blogerki Patrycji Doleckiej, która od 2007 roku dzieli się swoimi przepisami w sieci. Teraz postanowiła częścią z nich podzielić się z szerszą rzeszą odbiorców i wydała książkę!
Książka  jest połączeniem przepisów tradycyjnej kuchni polskiej (w nowoczesnym, bardzo atrakcyjnym ujęciu) oraz receptur na nowoczesne, zdrowe, dania kuchni międzynarodowej.
Książka zawiera zbiór przepisów w większości niepublikowanych wcześniej na blogu.




Patrycja książkę dedykowała swoim dziadkom, wstęp jest w całości poświęconym im. są podziękowania i miłe słowa...  
Przepisy w moim odczuciu są bardzo przystępne, uważam ,że nawet osoby które w kuchni czują się niezbyt swojo odtworzą je a dania będą bardzo smaczne.
Przepisy poprzedzone są krótką historią powstania tego dania, anegdotki z nim związanej lub po prostu cennych uwag które warto zastosować przygotowując do danie.
Uważam ,że to świetna książka dla początkujących kucharzy.
Przed nami gwiazdka więc idealna na prezent! 
Więcej nie będę zdradzać bo cóż to za przyjemność z książki o której wiemy już wszystko...



Przykładowe dania z książki...







Książka podzielona jest na 4 działy;
Śniadania
Obiady i kolacje
Desery
Napoje i przetwory
                           Więc każdy z znajdzie coś dla siebie. 

Tytuł; Trufla - same dobre rzeczy
Autor; Patrycja Dolecka
Wydawnictwo: Buchmann
Ilość stron: 320
Oprawa : Twarda
Data premiery: 8 listopad 2017

Nie byłabym sobą gdybym nie przygotowała czegoś z tej książki. Padło na drożdżówkę , które uwielbiam i nadal pozostaje przy swoim - wyszło pysznie! 

Drożdżowy zawijaniec z solonym kajmakiem i orzechami.

Składniki;
20 dag maki pszennej
20 dag mąki pełnoziarnistej (pszennej)
1 opakowanie suszonych drożdży instant
200 ml mleka migdałowego
5 dag masła
1 łyżka solonego kajmaku
1 jajko
10 dag cukru
szczypta soli
mielony imbir ( na czubku noża)

Nadzienie;
1 porcja solonego kajmaku
1 szklanka orzechów włoskich

Na wierzch;
1 jajko
2-3 łyżi płatków migdałowych

Słony kajmak;
200 ml mleka
200 ml śmietany 36%
15 dag cukru
2 szczypty soli

Przygotowanie;
Zaczynamy od przygotowania kajmaku.Wszystkie składniki przekładamy do rondlamieszamy i gotujemy na wolnym ogniu około 20 min.
Kiedy będą pojawiać się pęcherzyki będzie to oznaka iż karmel już prawie jest gotowy. Gotować jeszcze chwilę aż będzie gęsty. Przelać do słoika , przechowywać w lodówce.

Mleko i masło podgrzać aż do rozpuszczenia masła. Do dużej miski wsypać obie mąki, drożdże, cukier, sól, imbir, dolać łyżkę kajmaku a także jajko. Na końcu dolać letnie mleko z masłem i miksować około 4 min. Miskę z ciastem przykryć i odstawić w ciepłe miejsce aby podwoiło objętość. 
Blaszkę o zbliżonych wymiarach 32x15 wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości około 1 cm.
Orzechy pokroić, lub zemleć. Ciasto posmarować kajmakiem a na niego wysypać orzechy. 
Następnie zwinąć w rulon wzdłuż dłuższego boku i przekroić go na pół (wzdłuż)powstaną dwa ługie pasy które przeplatamy ze sobą na przemian. Końce zlepić i zawinąć pod spód. 
Przełożyć do blaszki. 



Ciasto odstawiamy do czasu aż wypełni całą foremkę. Następnie smarujemy roztrzepanym jakiem i posypujemy płatkami migdałów. Pieczemy około 45 min w temp. 170 - 180C.


Smacznego!