czwartek, 29 września 2016

Drożdżowe serca bez jajek z nadzieniem cynamonowym.

Ciasto drożdżowe robię bardzo często, tym razem postanowiłam zrobić bez jajek i jak się okazało bułeczki wyszły także świetne! koniecznie musicie wypróbować, tym bardziej że niebawem DZIEŃ CHŁOPAKA!
Obchodzicie to święto, czy zupełnie nie? jestem bardzo ciekawa odpowiedzi, a jeśli tak to w jaki sposób?




Składniki na ciasto;
3,5 szklanki mąki pszennej ( około 45 dag) + do podsypania
pół szklanki wody
pół szklanki mleka
3 łyżki jogurtu naturalnego
20 gram drożdży
3 łyżki cukru
5 łyżek masła

nadzienie;
ok pół szklanki cukru kryształu
2 łyżeczki cynamonu
kilka łyżek rozpuszczonego masła ( ok 10 - 15 dag )

lukier;
ok. pół szklanki cukru pudru
1 łyżka mleka

Przygotowanie;
Mąkę przesiewamy przez sitko. Wodę mieszamy z mlekiem i lekko podgrzewamy. Dodajemy rozkruszone drożdże, łyżkę cukru oraz mąki. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut aby podrosło. W innym rondelku rozpuszczamy masło. Kiedy już mamy rozczyn gotowy wlewamy go do mąki, dodajemy rozpuszczone masło oraz jogurt naturalny. Wszystko ze sobą mieszamy łyżką a następnie wyrabiamy. Jeśli ciasto się klei zbyt mocno, dosypujemy jeszcze mąki i chwilę wyrabiamy. Ciasto odstawiamy na około 40 min. aby podwoiło swoją objętość.
W tym czasie rozpuszczamy masło do nadzienia. Do małego słoika wsypujemy cukier oraz cynamon. Słoik zakręcamy i energicznie potrząsamy aby wszystko się ze sobą połączyło.
Kiedy ciasto już wyrosło wykładamy je na wysypaną mąką stolnicę. Formujemy rulon i wałkujemy go na prostokąt. Wszystkie boki mają być równe. Ciasto smarujemy rozpuszczonym masłem, a następnie na całej powierzchni posypujemy je mieszanką cukru z cynamonem. Masła powinno być tyle aby cukier mógł się w nim zatopić i nie wypaść podczas formowania serc.


Następnie ciasto z każdej strony rolujemy do środka. I kroimy je na plastry grubości 2-3 cm.



Każdy plaster układamy poziomo ...


i delikatnie palcami tworzymy dół serca .


Serca układamy na foremce wyłożonej papierem. Odstawiamy je na kilka minut aby nieco podrosły i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 C na około 20 - 25 min. Czas pieczenia może być krótszy, dlatego należy je kontrolować.


Po ostygnięciu możemy je polukrować i posypać kolorowymi posypkami.





Smacznego!

Ps. Wszystkiego najlepszego życzę wszystkim CHŁOPAKOM!


poniedziałek, 26 września 2016

Zapiekanka ziemniaczano cukiniowa.

W poniedziałki zazwyczaj nic nam się nie chce, chodzimy rozleniwieni cały dzień!
Obiad też najlepiej aby sam się ugotował .... idąc za ciosem polecam Wam właśnie taką zapiekankę która prawie robi się sama! Kto ma ochotę na warzywną zapiekankę?
No więc zapraszam!


Składniki;
2 średnie cukinie (młode bez gniazd nasiennych)
około 5 - 6 ziemniaków
3 grube parówki lub inna wędlina
sól, pieprz , przyprawa do ziemniaków

sos;
1,5 szkl. śmietany 18%
3 jajka
20 dag sera żółtego
sól, pieprz, gałka muszkatołowa

oliwa do wysmarowaia formy

Przygotowanie;
Cukinię umyć i pokroić na plastry grubości około 0,5 cm. Ziemniaki obrać i także  pokroić w plastry.
Naczynie posmarować oliwą a warzywa oprószyć przyprawami. W naczyniu żaroodpornym układać plastry na przemian ( plaster cukinii, plaster ziemniaka ) i tak do zapełnienia formy. Parówki również pokroić w plastry i powkładać w wolne szczeliny między warzywami. Całość jeszcze raz po wierzchu oprószyć przyprawami.


W misce roztrzepać widelcem wszystkie składniki sosu ( sera dodać pół porcji. )Powstałą masą zalać warzywa. Wstawić do nagrzanego piekarnika do temp. ok 180C i piec pod przykryciem około 30 min. Po tym czasie zdejmujemy pokrywę lub folię aluminiową , posypujemy pozostałym serem i zapiekamy jeszcze kilka minut aby ser się zarumienił.


Smacznego!

piątek, 23 września 2016

Czekoladowe muffiny z gruszką.

Dziś mam dla Was bardzo szybki przepis, ale to nie znaczy że mniej smaczny.
Idealne muffiny dla niezapowiedzianych gości, zawsze wychodzą i robi się je ekspresowo a to chyba wystarczy aby Was zachęcić do ich przygotowania.


Składniki na około 10 sztuk;
15 dag mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 torebka budyniu czekoladowego
5 dag cukru (lub więcej)
2 jajka
pół szklanki mleka
6-7 łyżek oleju
1 duża gruszka

Przygotowanie;
Do jednej miski wsypujemy wszystkie składniki sypkie tj. mąkę, proszek do pieczenia, cukier a także budyń (proszek), do drugiej miski wlewamy składniki mokre czyli mleko, olej i jajka. Widelcem roztrzepujemy  dokładnie jajka a następnie składniki mokre wlewamy do składników suchych. Widelcem mieszamy tylko do połączenia składników. Jeśli ciasto jest za gęste wtedy dolewamy kilka łyżek mleka. Do formy na muffiny wkładamy papilotki, do każdej wkładamy ciasto do 3/4 wysokośći dołka. Gruszkę obieramy i kroimy w kostkę a następnie po kilka kostek kładziemy na wierzchu ciasta. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy około 15 min w temp, 180C. Muffiny należy kontrolować co jakiś czas ponieważ każdy piekarnik piecze inaczej więc po prostu lepiej mieć pieczenie pod kontrolą!
Gdy babeczki ostygną możemy posypać je cukrem pudrem.




Smacznego!

czwartek, 22 września 2016

Lemon sevai.

Dzisiaj kolejna propozycja prosto z Indii! oczywiście danie zostało poddane lekkiej modyfikacji ...
Radosne kolory na talerzu poprawią humor gdy za oknem taka szaruga!
Zapraszam!


Składniki;
20 dag makaronu ryżowego nitki
sok z połowy cytryny
3/4 szklanki zielonej soczewicy
kilka plasterków chili
garść migdałów lub orzeszków ziemnych
1/3 łyżeczki kurkumy
2 łyżki oleju
sól do smaku
1 łyżeczka nasion czarnej gorczycy Skworcu
kilka liści curry Skworcu
szczypta asafetydy Skworcu

Przygotowanie;
Makaron ryżowy rozkruszamy na ok.2 cm nitki. Gotujemy wedle przepisu na opakowaniu. Soczewicę płuczemy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Na patelni rozgrzewamy olej , dodajemy ziarenka gorczycy, liście curry , asafetydę i kurkumę. Chwilę smażymy aż nasionka zaczną pękać. Następnie dorzucamy migdały oraz plasterki chili. Chwilę smażymy, dodajemy odcedzoną soczewicę oraz makaron. Dodajemy sok z cytryny oraz sól. Wszystko delikatnie mieszamy aż makaron nabierze żółtego koloru od wszystkich przypraw. Jeśli jest taka potrzeba doprawiamy do swoich potrzeb. Podajemy.



Smacznego!

niedziela, 18 września 2016

Zupa gulaszowa.

Za oknami już iście jesienna pogoda... deszcz, wiatr. chłód... oj nie lubię takiej pogody!
Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, proponuje pyszną rozgrzewającą zupę gulaszową z wołowiną, jest wyśmienita! zapraszam po pomysł...



Składniki;
40 dag wołowiny
puszka krojonych pomidorów
1 marchewka
1 pietruszka
puszka czerwonej fasoli
oliwa
mąka do oprószenia mięsa
1 cebula
sól, pieprz, papryka w proszku, oregano
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 zielona papryka
3 ziemniaki
 
Przygotowanie;
Mięso kroimy w grubą kostkę. Oprószamy mąką i smażymy kilka minut na oliwie ciągle mieszając. Dorzucamy posiekaną cebulę, dusimy aż się zeszkli. Zalewamy wodą , tak aby mięso było pokryte wodą. Dodajemy pokrojoną w kostkę marchew i pietruszkę. Dolewamy pomidory z puszki i nadal gotujemy. Kiedy mięso jest już prawie miękkie dodajemy pokrojoną paprykę oraz ziemniaki pokrojone w kostkę. Uzupełniamy woda. doprawiamy do smaku i nadal gotujemy. Kiedy warzywa a także mięso jest miękkie dodajemy przecier pomidorowy, odcedzoną fasolę, starty czosnek. W razie potrzeby doprawiamy do smaku. Podajemy z pieczywem.



Smacznego!

piątek, 16 września 2016

Cukiniowe mini lazanie.

A ja znów się uparłam na cukinię! po prostu uwielbiam to warzywo, można przygotować go na wiele sposobów i to jest w nim najfajniejsze!
Dziś naprawdę bardzo smacznie!


Składniki;
2 małe  cukinie (młoda aby nie posiadała gniazda nasiennego i aby skórka była miękka)
2- 3  jajka
pół szkl. mąki
kilka łyżek oleju
ok. 20 dag  szynki w plastrach
2 duże oscypki lub inny ser żółty
sól, pieprz, bazylia, cukier do smaku
2 szkl. passaty pomidorowej
2 ząbki czosnku
kilka czarnych oliwek

Przygotowanie;
Cukinię myjemy i kroimy na plastry grubości ok 1 cm. Jajka roztrzepujemy widelcem, dodajemy do nich sól, pieprz i bazylie. Każdy krążek cukinii panierujemy w jajku a następnie w mące i smażymy z każdej strony aż się zrumieni. Do garnka wlewamy passatę pomidorową, dodajemy przeciśnięty czosnek , pokrojone oliwki, bazylie, odrobinę cukru , a także soli i pieprzu jeśli jest taka potrzeba. Chwile gotujemy. Dno naczynia żaroodpornego smarujemy olejem. Kładziemy jeden krążek cukinii na niej plaster szynki, plaster sera i przykrywamy plastrem cukinii. I tak jeden obok drugiego. Jeśli naczynie już zapełniło się a cukinii jeszcze nam zostało, możemy wieżyczki zrobić kilkuwarstwowe i ułożyć po 3 krążki cukinii lub więcej. Całość zalewamy passatą i jeśli zostało nam sera możemy posypać po wierzchu. Wkładamy do piekarnika na około 15 - 20 min. do temp. 180C.
Podajemy na ciepło.


 Smacznego!

wtorek, 13 września 2016

Sos cukiniowo paprykowy.

Sos jest bardzo smaczny i ma ogromne zastosowanie w kuchni. Możecie zrobić pizze, drożdżowe bułeczki i wiele, wiele dań z sosem cukiniowo paprykowym.
Polecam.


Składniki;
2,5 kg cukinii
1,5 kg czerwonej papryki
2 cebule
3-4 ząbki czosnku
1/3 szkl. octu 10%
1/3 szkl. sosu sojowego
1/3 szkl. oleju
1 łyżka soli
1 szklanka cukru
2 słoiczki koncentratu pomidorowego
3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
2 łyżki oregano
pieprz czarny oraz chili do smaku

Przygotowanie;
Cukinię myjemy, jeśli jest starsza to wydrążamy środek oraz obieramy ( ja nie obierałam). Czosnek i cebulę obieramy a z papryk usuwamy gniazda nasienne. Cukinię ścieramy na tarce o dużych oczkach, Paprykę, cebulę i czosnek mielimy w maszynce do mięsa.
Wszystkie składniki przekładamy do garnka o grubym dnie, mieszamy a następnie wlewamy olej, ocet, sos sojowy, cukier, sól oraz przyprawy. Gotujemy około 30 min. co jakiś czas mieszamy. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy co chwilkę i gotujemy jeszcze około 5 min. Ewentualnie doprawiamy jeszcze do smaku. Sos lekko studzimy następnie przekładamy do słoików i pasteryzujemy około 15 min.
Smacznego!



Z podanej porcji wyszło mi 7 słoików o pojemności 600 ml.

Przepis zaczerpnęłam z tej strony.

poniedziałek, 12 września 2016

Indyk po indyjsku w sosie tikka masala.

Uwielbiam eksperymentować w kuchni a szczególne poznawać smaki innych miejsc na ziemi. Całkiem nie dawno otrzymałam paczkę z przyprawami od sklepu internetowego Skworcu.com.pl , dzięki nim przenosić się będę smakowo w różne rejony świata! są to przyprawy za którymi w stacjonarnym sklepie musiałabym się trochę nachodzić, a i tak nie jestem pewna czy w moim mieście dostałabym je wszystkie. Sklep SKWORCU to naprawdę świetne rozwiązanie - mnóstwo przypraw, bakalii, kaw czy herbat. Kilka kliknięć i aromatyczna paczka jest u nas w domu. Ja jestem zdecydowanie na tak!
Dziś swoją podróż po smakach  zaczynam od INDII!


Składniki;
50 dag filetu z indyka
1 cebula
3 pomidory
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyżki masła
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki przyprawy tikka masala Skworcu
1 łyżeczka przyprawy garam masala Skworcu
1 łyżeczka suszonych liści kozieradki  Skworcu
szczypta chili, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki kurkumy
1 szklanka mleka
2 łyżki puree z orzechów nerkowca ( 5 dag orzechów)

Przygotowanie;
Cebulę wraz  z czosnkiem obieramy, kroimy na mniejsze cząstki i wrzucamy do malaksera. Miksujemy na mus. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy zmiksowaną cebulę , przyprawę tikka masala,  kurkumę, sól, chili i dokładnie mieszamy. Smażymy kilka chwil. Pomidory sparzamy , zdejmujemy skórkę. Wrzucamy do malaksera i również miksujemy. Powstałą passatę wlewamy na patelnię. Dodajemy przecier pomidorowy. Mięso myjemy i kroimy na większą kostkę, wrzucamy do sosu. Dolewamy mleko i gotujemy około 10 min. Pastę należy przygotować trochę wcześniej a mianowicie orzechy nerkowca zalewamy zimną wodą, odstawiamy na co najmniej pół godz. Następnie odlewamy wodę a orzechy wrzucamy do malaksera i mielimy. W ten sposób powstanie pasta. Powstałe 2 łyżki  pasty dodajemy do sosu, mieszamy. Dodajemy garam masala oraz liście kozieradki,mieszamy a następnie  podajemy.
Ja podałam z ryżem jaśminowym.


Do przygotowania dania użyłam przypraw ze sklepu SKWORCU.COM.PL


Zapraszam!

piątek, 9 września 2016

Drożdżowe ciasto z rabarbarem i truskawkami.

Ciasto którym się dziś z Wami dzielę powstało podczas słonecznych wakacyjnych dni... gdzieś jednak zdjęcia zawieruszyły się na moim dysku dlatego post dodaję dopiero dziś. Ciasto jest banalnie proste i  można je przygotować z takimi owocami na jakie akurat mamy chęć a więc dziś zapraszam na drożdżowe - tzw, KLASYK!


Składniki;
50 dag mąki pszennej
30 g drożdży
150 ml mleka
8 dag cukru
10 dag masła
2 jajka
1 opakowanie cukru waniliowego
50 dag rabarbaru
50 dag truskawek

Kruszonka;
10 dag masła
10 dag cukru
ok. 20 dag maki pszennej
opakowanie cukru waniliowego

Przygotowanie;
Mąkę przesiewamy do miski, robiąc w niej zagłębienie. Podgrzewamy mleko wlewamy je do zagłębienia, dosypujemy połowę cukru oraz pokruszone drożdże. Oprószamy mąką i odstawiamy na kilka minut aby podrosło. Masło roztapiamy i dodajemy je do miski, dodajemy tez drugą część cukru, jajka, cukier waniliowy i wyrabiamy ciasto. Odstawiamy na około pół godziny aby wyrosło. W tym czasie foremkę 25x35 wykładamy papierem do pieczenia. Owoce myjemy , następnie odsączamy z wody. Rabarbar kroimy w kostkę a truskawki jeśli są duże na pół. Gdy ciasto wyrośnie należy je ponownie zagnieść a następnie rozwałkować i wyłożyć nim foremkę. Nakłuć widelcem i ułożyć na nim osuszone owoce. Całość delikatnie posypujemy cukrem.
Składniki kruszonki mieszamy ze sobą i rozcieramy w rękach aby powstała konsystencja piasku. Posypujemy ciasto i odstawiamy jeszcze na kilkanaście minut do wyrośnięcia. Po tym czasie wkładamy do piekarnika i pieczemy około 35 min w temp. 180- 190C.



 Smacznego!



wtorek, 6 września 2016

Spaghetti alla bolognese.

Spaghetti mogłabym jeść każdego dnia! moja córka także. Dziś mam dla Was przepis właśnie na to danie - spaghetti alla bolognese. Dlaczego alla? a no dlatego, ze prawdziwie włoski sos gotowany jest przynajmniej  2 godz. a nawet 4 godz. Mój sos gotowany jest zdecydowanie krócej ale i tak smakuje wyśmienicie.


Składniki;
50 dag makaronu spaghetti
1 cebula drobno posiekana
2 rozgniecione ząbki czosnku
1 obrana marchew i starta na tarce
1 posiekana łodyga selera naciowego
5 dag pancetty lub innego boczku
35 dag mielonej wołowiny
400 ml posiekanych pomidorów  z puszki
2 łyżeczki suszonego oregano
125 ml czerwonego wina
2 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, cukier i pieprz do smaku
2-3  łyżki oliwy
ser parmezan do dekoracji
bazylia do dekoracji
 
 
Przygotowanie;
Oliwę rozgrzać na patelni i zeszklić cebulę. Następnie dodać czosnek, marchew, seler i pancettę. Smażyć parę minut aż warzywa i "boczek" się zrumienią. Dołożyć mięso mielone i na ostrym ogniu smażyć do momentu aż mięso zbrązowieje, następnie dodać pomidory, oregano i wino. Wymieszać i zagotować. Zmniejszyć płomień i dusić około 45 min. Po tym czasie dołożyć koncentrat pomidorowy , doprawić solą i pieprzem. Makaron ugotować al. dente w osolonej wodzie z łyżką oliwy. Spaghetti wyłożyć na półmisek po wierzchu polać sosem, posypać serem i natychmiast podawać.


Smacznego!
 

poniedziałek, 5 września 2016

Sałatka z cukinii i papryki ... do słoików.

Cukinii u mnie pod dostatkiem dlatego dziś proponuję Wam zrobić sałatkę do słoików - gdzie głównym składnikiem jest wcześniej wspomniana cukinia.
Do zimowego obiadu idealna!


Składniki;
3 kg cukinii
0,5 kg cebuli
0,5 kg marchewki
6 łyżek soli
1 kg papryki (może być kolorowa)

Zalewa;
1 szkl. octu 10%
1 szkl. cukru
1 łyżeczka ziela angielskiego
pół łyżeczki mielonego chili
3 łyżeczki gorczycy
kilka liści laurowych
1 łyżeczka pieprzu ziarnistego
1 łyżeczka kolendry ziarnistej

oraz po 1 łyżce oleju do każdego słoika

Przygotowanie;
Cukinie myjemy, ja użyłam dojrzałej więc dodatkowo ją obrałam a także wydrążyłam środek.
Zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Startą cukinię zasypać 4 łyżkami soli. Odstawić na około 3 godz. Cebulę obrać i pokroić w piórka, posypać 2 łyżkami soli i także odstawić aby zmiękła. Po tym czasie cukinię i cebulę odcisnąć z nadmiaru wody. Dodać także startą marchewkę i pokrojoną w kostkę paprykę. Dokładnie wymieszać.
Ocet zagotować, dodać cukier a gdy się rozpuści dodać wszystkie przyprawy. Gorącym płynem zalać sałatkę i odstawić na kolejne trzy godziny. Warzywa wraz z zalewą przełożyć do słoików. Do każdego słoika wlać dodatkowo po 1 łyżce oleju. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy około 30 min.
Słoiki najlepiej ustawić na ściereczce w garnku o grubym dnie. Wody wlewamy do 3/4 wysokości słoików.
Gotowe!


Smacznego!

sobota, 3 września 2016

Szybki biszkopt z jabłkami pod bezową chmurką.

Jutro niedziela więc jeśli jeszcze nie macie ciasta do kawy to bardzo dobrze się składa. To ciasto robi się ekspresowo więc spokojnie można go upiec tuż przed przybyciem gości.
Smakuje obłędnie...


Składniki na biszkopt;
3 jajka
3 żółtka
3/4 szklanki maki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
pół szklanki cukru
2- 3 jabłka

Beza;
3 białka
4 łyżki cukru (lub więcej jeśli lubicie słodsze)
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie;
Ubijamy białka na biszkopt z odrobiną soli na puszystą i sztywną pianę. Dodajemy cukier - łyżka po łyżce i ciągle ubijamy aż się rozpuści. Następnie dodajemy 6 żółtek. Ubijamy nadal. Na samym końcu dodajemy po kilka łyżek przesianej mąki i mieszamy delikatnie drewnianą łyżką.
Jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Tortownicę o średnicy 26 cm. wykładamy papierem a dno smarujemy masłem. Wykładamy ciasto , wyrównując  wierzch. A następnie rozsypujemy niedbale po wierzchu jabłka. Delikatnie dociskając je do środka.  Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok 30 min. W tym czasie robimy bezę. Białka ubijamy na sztywną pianę , dodajemy cukier i ubijamy do rozpuszczenia. Na samym końcu dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy. Po 30 min. na wierzch ciasta wykładamy bezę, robiąc po wierzchu ślimaka trzonkiem od łyżki. Wkładamy na około 10 min. zmniejszamy temp do 160C i pieczemy około 10-15 min. Do momentu aż beza lekko się przyrumieni i usztywni.


Taka uwaga - jabłka najlepiej wybrać o miękkim miąższu. Twarde nie zdążą nam się upiec i są w cieście nieco twardawe ;-)

Smacznego!


piątek, 2 września 2016

Tagliatelle w sosie kurkowo śmietanowym.

Właśnie nadszedł ten czas... grzybiarze mają co robić! ja jeszcze nie byłam w tym roku na grzybach ale kto wie... Więc dziś zapraszam Was na klasyczne danie a mianowicie makaron w sosie kurkowym.




Składniki;
1 pierś z kurczaka ( ok 25 dag)
20 dag kurek
śmietana 30 % 200ml.
oliwa do podsmażenia
sól, pieprz
makaron tagliatelle  szpinakowy ok 20 dag
kilka suszonych pomidorów z oliwy

Przygotowanie;
Makaron gotujemy w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Filet z kurczaka myjemy a następnie kroimy w większą kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę i wkładamy mięso. Smażymy kilka minut , często mieszając. Kurki oczyszczamy ( ja zalewałam je kilka razy gorącą woda , odczekałam chwile aż piasek opadł i czynność powtarzałam) Na patelnie do kurczaka dodajemy oczyszczone kurki, można je pokroić na mniejsze kawałki. Ja dodałam je w całości. Dusimy około 5 min. Dodajemy pokrojone suszone pomidory, doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Następnie zalewamy śmietaną ,mieszamy kilka chwil do momentu aż sos lekko zgęstnieje. Do sosu wkładamy makaron, dokładnie mieszamy i podajemy.


Smacznego!