sobota, 29 sierpnia 2015

Zupa buraczkowo - pieczarkowa.

Zupa jest naprawdę smaczna a buraki lubimy w każdej postaci. Obiad idealny!
Polecam ;-)

 
składniki;
4 ziemniaki
3 buraki czerwone
2 laski zwyczajnej
2 łyzki smietany
1 marchewka
1 pietruszka
8 pieczarek
sól, pieprz, ziele angielskie, lisc laurowy
2 łyzki soku z cytryny
2 łyzki oleju
 
Do garnka wlewamy wode,wrzucamy obrana i pokrojona marchewke, oraz ziele i lisc laurowy, gotujemy na małym ogniu. W drugim garnku gotujemy obrane i pokrojone w kostke buraki czerwone do miekkosci. Do wody  dodac ok. dwie łyżki soku z cytryny aby buraki zachowały swój kolor. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostke a pieczarki w półplasterki(jeśli sa duże należy je wcześniej obrac) i dodajemy do zupy. Kiełbase kroimy w plastry i wrzucamy na rozgrzany olej i smazymy na rumiano z każdej strony, również dodajemy  do zupy a na końcu dodajemy miękkie buraki razem z woda w której się gotowały. Zupe doprawiamy do smaku. Możemy również lekko zabielić smietana, która należy wymieszać w kubku z kilkoma łyzkami goracej zupy a następnie wlać do całości.
 
Smacznego!
 


 
 

czwartek, 27 sierpnia 2015

Szarlotka z dodatkiem powideł śliwkowych.

Niestety jesien zbliża się do nas wielkimi krokami, niby jeszcze słonecznie i w miare ciepło ale jakoś tak w powietrzu wisi mi ta jesien. A jak jesień to pierwsze ciasto któe przychodzi mi do głowy to szarlotka. Ta z dodatkiem powideł śliwkowych.
Polecam!
 
Skłądniki;
2.5 szklanki mąki
2 żółtka
3 łyżki śmietany
20 dag margaryny
2 łyżki cukru pudru

1 kg jabłek
słoiczek powidła śliwkowego ( 280 ml)
3 łyzki cukru
łyzeczka cynamonu
 
Wszystkie składniki ciasta połaczyc ze sobą i wyrobić kruche ciasto. Włozyc je na godzinie do lodówki . Jabłka należy obrac i pokroić w drobną kostke, wymieszać je z cukrem i cynamonem. Ciasto podzielic na dwie czesci. Tortownice (26cm) wyłozyc papierem, wysmarować masłem i posypać kasza manna. Dno i boki wylepić ciastem, a następnie wysmarować je powidłami sliwkowymi (około pół słoika). Nastepnie wyłozyc jabłka które znów nalezy wysmarować drugą połową powideł. Na wierzch zetrzeć pozostałe ciasto. Włozyc do nagrzanego piekarnika do 180 C i piec ok.50 min. Do czasu az ciasto nabierze koloru. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.
 
Smacznego!
 
                      



wtorek, 25 sierpnia 2015

Rurki z kremem z bitej śmietany i dżemem porzeczkowym.

Rurki zrobiłam po raz pierwszy. Mając w głowie wspomnienia z rodzinnego domu, gdzie na każde święta musiały być rurki z kremem budyniowym postanowiłam je odtworzyć. Z taką różnicą ze nie z kremem budyniowym a z bitą śmietaną i serem mascarpone a dodatkowo z dżemem porzeczkowym. Oczywiście dżem czy powidło możecie dodać wedle własnych upodobań.
A więc zapraszam!

Składniki;
2,5 szkl. mąki pszennej
20 dag margaryny lub masła
1 szkl. śmietany 18%

Z podanych składników zagnieść ciasto. Mąke przesiać dodać zimne masło pokrojone w kostkę i rozgniatać w palcach, następnie dodać  śmietanę i zagnieść ciasto. Włożyć do lodówki na około godzine a w tym czasie przygotować krem i dżem porzeczkowy.

Krem;
250 ml kremówki 36%
25 dag serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru

Schłodzoną śmietanę ubić na sztywno, następnie dodać cukier i serek i ubijać do połączenia składników. Nie za długo bo może się zdarzyć że śmietana nam się zważy. Kiedy będzie gotowa włożyć do lodówki.

Dżem porzeczkowy;
50 dag czerwonych porzeczek
ok. poł szklanki cukru

Porzeczki oderwać od szypułek i opłukać. Następnie wrzucić na patelnie lub do garnka o grubym dnie. Lekko rozgnieść je widelcem, zasypać cukrem i smażyc do momentu aż masa będzie gęsta. Słodkość dżemu zależy od naszych upodoban, więc sami decydujcie ile cukru dodacie.

Dodatkowo;
kilka łyżek cukru
2 jajka


Rurki metalowe nasmarować dokładnie margaryną. Z lodówki wyjąc ciasto, rozwałkować na cienki placek około 3-4 mm. Pociąć go na paski o szerokości ok 2 cm. Każdą rurke szczelnie owinąć paskami ciasta.
Przygotować dwa talerze - do jednego wsypać kilka łyżek cukru a do drugiego wbić dwa jajka.
Roztrzepać je i każdą rurke dokładnie posmarować jajkiem a następnie obtoczyć w cukrze. Gotowe rurki układać na wyłożonej i posmarowanej margaryną brytfance.
Wkładać do nagrzanego piekarnika do 200C i piec około 15- 20 min. Az będą mieć lekko złoty kolor.
Ja nie natłuściłam papieru i miałam problem po upieczeniu oderwać rurki od niego.

Kiedy rurki przestygną do połowy napełniamy je kremem, następnie wkładamy około łyżeczki dżemu do środka i dokładamy do pełna krem.
Gotowe!


                                                   Przed upieczeniem ;-)

Smacznego!

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Lazagne z brokułami i szynką.

 Uwielbiam makarony ale o tym już kiedyś pisałam. Lazagne też uwielbiam! pyszny sos, domowy makaron, brokuły, szynka - pycha! kto chętny?!
 
 
Składniki;
15 dag serka ricotta
1 sredni brokuł
pół szklanki startego sera np, gouda
dwie puszki pokrojonych pomidorów bez skórki
1 cebula
4 ząbki czosnku
kilka listków swiezej bazylii
15 dag szynki pokrojonej w paski
olej do smażenia
sól
pieprz
makaron lazagne
 
Przygotowanie;
Brokuły ugotować  w osolonej wodzie, odsaczyc, podzielic na rózyczki i wymieszać z serkiem ricotta i 3 łyzkami startej goudy. Całosc doprawić do smaku.
Cebule obrac, zeszkilc na oleju, dodac czosnek starty na tarce, następnie dodac pomidory z puszki i pokrojoną bazylie. Doprawic do smaku i gotowac około 5 min.
Szynke pokroić w cienkie paski. Na dnie naczynia żaroodpornego rozsmarować cienką warstwe sosu, na nim ułozyc płaty lasagne ,makaron przykryc masą brokułowa, na niej rozsmarować porcje sosu i znów przykryc płatami makaronu. Na to znów sos pomidorowy, szynka, odrobina sera, sos pomidorowy. Przykryc makaronem, posmarować sosem i na koniec posypać zółtym serem.
Lazagnie wstawić do nagrzanego piekarnika do 220C i piec około 30-40 min.
 


 
 
 
 
Domowe płaty lazagne.
 
2,5 szkl. mąki pszennej
3 jajka
ok, szklanki ciepłej wody
sól
 
Mąke przesiać,połaczyc z solą i jajkami oraz woda. Zagniesc elastyczne i nie za twarde ciasto. Wode należy dolewać powoli aby wyczuć czy taka ilośćc jest nam potrzebna. Ciasto rozwałkować i wykrawac płaty wielkości naszego naczynia żaroodpornego.
 
Lasagne sie bardzo szybko robi a z domowym makaronem smakuje jeszcze lepiej.
 
Smacznego!
 
 

sobota, 22 sierpnia 2015

Jabłka nadziewane kiwi pod pierzynką

Sezon na jabłka powoli się zaczyna, w mojej kuchni też powoli zaczyna się jabłkowy "szał".
Dziś zapraszam Was na szybki deser no i smaczny a także może troszkę zdrowszy niż pozostałe ciasta?! hmm.. na pewno mniej kaloryczny ;-)
 
Składniki na 4 porcje;
4 jabłka
2 łyzki posiekanych orzechów laskowych
3 łyzki miodu
2 kiwi
 
Składniki ciasta;
4  czubate łyzki mąki pszennej
5dkg masła
1 łyzka cukru
3 łyzki zimnej wody
 
Jabłka umyc, wydrązyc środek łyzką do melona jednak nie na wylot bo wszystko co włożymy wypadnie nam podczas pieczenia.. Kiwi pokroić w drobna kostke. Orzechy wymieszać z miodem. Napełnic nimi jabłka. A na wierzch włozyc pokrojone kiwi. Ciasto wyrobić z podanych składników. Schłodzic w lodówce około pół godz. a następnie rozwałkować i większym kubkiem wyciac 4 koła które następnie pociąć na paski szerokości około 1 cm. Paski układac na jabłkach na przemian tworząc kratke. Jabłka piec około 20 min. w temp. 170st.
Można  po upieczeniu polać syropem klonowym.
 
Smacznego!
 



 

środa, 19 sierpnia 2015

Czarno białe ciasto ze śliwkami pod chmurką z bitej śmietany.

Śliwki o tej porze roku możemy kupić wszędzie, dlatego dziś zapraszam Was na  czarno białe ciasto właśnie z nimi. Ciasto szybkie, smaczne a dodatkowo pod chmurką z bitej śmietany i mascarpone.

Składniki;
masło lub margaryna 20 dag
3/4 szkl. cukru
1 szkl.mąki pszennej
6 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
ok. 30 dag śliwek
3 łyżki kakao

szkl. śmietany kremówki (36%)
15 dag serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
1 łyżka kakao

Miękkie masło ucieramy z cukrem na puch a następnie dodajemy po jednym jajku. Wsypujemy mąke wymieszaną z proszkiem do pieczenia i dokładnie mieszamy. Ciasto dzielimy na dwie części.  Do jednej dodajemy kakao.
Sliwki myjemy i wyciągamy pestki.
Foremkę wykładamy papierem i smarujemy margaryną. Najpierw wykładamy jasne ciasto a na nie ciemne. Na wierzchu układamy śliwki skórką do dołu.
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180C. i pieczemy około 45- 50 min.

Blacha która użyłam ma wymiary 25/35 cm.
Schłodzoną kremówke ubijamy z cukrem na sztywno, pod koniec dodajemy serek mascarpone i ubijamy do momentu połączenia.

Kiedy ciasto nam się upiecze i wystygnie na wierzch wykładamy bitą śmietane. Wyrównujemy a po wierzchu posypujemy kakao.

Smacznego!





wtorek, 18 sierpnia 2015

Pulpety w sosie pieczarkowym.

Dziś zapraszam Was na pulpety. Bardzo lubię i wydają mi się mniej kaloryczne niż zwykłe kotlety mielone smażone na tłuszczu, ale raczej tak nie jest ;-) to tylko złudzenie. Mimo to od czasu do czasu kaloryczne dania również są w cenie ;-)

Składniki;
50 dag mięsa mielonego wieprzowo - wołowego
1 jajko
1 mała czerstwa bułka
sól, pieprz
2 łyżki suszonych pomidorów ( przyprawa)
1 łyżka mąki
olej
1 cebula
 
sos;
20 dag pieczarek
przyprawa uniwersalna
1 łyżka maki pszennej
sól, pieprz
 
Bułkę namoczyć w wodzie a kiedy będzie miekka odcisnąć. Cebule pokroić w drobną kostke i zrumienić na oleju. Mięso wymieszać dokładnie z przyprawami, jajkiem, cebulą i odciśniętą bułka. Formować małe pulpety i obtaczać w mące, a następnie zrumienić z każdej strony na rozgrzanej patelni. Następnie przełożyc do garnka i zalać ciepłą wodą tak aby przykryć pulpety. Pieczarki pokroić w półplasterki i dorzucić do pulpetów. Gotować około 20 min. Doprawić solą, pieprzem i przyprawą uniwersalna. Pod koniec gotowania można zagęścić łyzką mąki wcześniej wymieszaną z wodą aby nie było żadnych grudek. Wlać do sosu i zagotować.
Podawac z pieczywem lub ziemniakami czy kaszami.
 
Smacznego!
 


 
 

niedziela, 16 sierpnia 2015

Zielona sałatka.

Sałatka powstała w pięć minut. Wymieszałam właściwie wszystkie zielone warzywa które miałam w lodówce. Większość pysznych sałatek czy surówek powstaje właśnie w taki sposób. Też tak macie?

Składniki;
kilka listków zielonej sałaty
2 ogórki
pół pojemnika kiełków brokuła
kilka łodyg selera naciowego
pół pęczka koperku
kilka listków mięty

Sos;
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyzki wody
1 łyżka soku z cytryny
sól, pieprz, przyprawa do sałatek

Składniki sosu dokładnie ze sobą wymieszać i odstawić na kilka minut.

Warzywa oczyścić. Sałatę porwać na mniejsze kawałki, selera i ogórka pokroić na plasterki. Dodać kiełki, posiekany koperek i wszystko delikatnie wymieszać. Około 15 min. przed podaniem polać sosem. Po wierzchu posypać listkami mięty.
Ja sałatkę podałam do pieczonych udek.

Gotowe!



sobota, 15 sierpnia 2015

Szybka rolada z jabłkami.

Rolada chodziła za mną bardzo długo. Jednak przed wykonaniem jej powstrzymywał mnie strach, ze po prostu ona mi nie wyjdzie. Rozleci się, nie skręci się tak ładnie jak to wygląda na wielu zdjęciach albo po prostu mi na środku pęknie. Ta rolada wyszła idealna. Strach był niepotrzebny. Więc czas na kolejne wyzwania ;-)

Składniki;

5 jajek
5 łyzek mąki tortowej
5 łyżek cukru
1 łyzeczka proszku do pieczenia
odrobina soli

4 duże jabłka
cynamon
3 łyżki brązowego cukru
cukier puder do posypania


Przygotowanie;
Białka oddzielić od zółtek. Ubić je na sztywną piane z dodatkiem odrobiny soli. Kiedy już piana będzie sztywna dodac po łyzce cukier i nadal miksować mikserem. Nastepnie dodawać po jednym żółtku i nadal miksować. Na samym końcu dodac mąke wymieszaną z proszkiem i delikatnie wymieszać drewnianą łyżką.

Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i usunąć gniazda nasienne, pokroić na cienkie plasterki. Dużą foremke która jest dołączona do piekarnika wyłożyć papierem. Nastepnie natłuścić i poukładać plasterki jabłka obok plasterka. (cała powierzchnia ma być pokryta jabłkami) Po wierzchu posypać brązowym cukrem i cynamonem. Ciasto rozsmarować na jabłkach. Włożyc do piekarnika (nagrzanego do 190C) i piec około 30-35 min.(do zrumienienia) Należy jednak co chwile sprawdzać czy jabłka nam się nie przypalają. Ciasto wyjmujemy, lekko studzimy, odrywamy papier. Sciereczkę w która zawiniemy rolade lekko oprószamy cukrem pudrem. Na niej układamy ciasto - jabłkami do góry i delikatnie pomagając sobie sciereczką zawijamy ciasto w rulon. Sciereczkę zaciskamy i zostawiamy na jakiś czas ( ok pół godz)
Po tym czasie ciasto wyciągamy ze ściereczki i oprószamy cukrem pudrem. Kroimy w plastry, dekorujemy listkami mięty.





Smacznego!

Biszkopt kakaowy z papierówkami.

Ciasto powstało bardzo szybko. Moja córka chodziła za mną i prosiła o coś słodkiego. Ciast z masami oraz innych przekładanych nie lubi, więc postanowiłam upiec zwykłego biszkopta który znikł natychmiast!

Składniki;
5 jajek
3/4 szkl. cukru
pół szkl. mąki pszennej (ja uzyłam tortowej)
pół szkl mąki ziemniaczanej
1 łyzeczka proszku do pieczenia
3 łyzki kakao

2 łyzki wiórków kokosowych
5- 6 małych papierówek

Przygotowanie;
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Nastepnie dodawać cukier i nadal ubijać. Kiedy już cukier nam się rozpuści i nie będzie słychać żadnych "zgrzytów" dodajemy po jednym żółtku i nadal ubijamy. Na samym końcu dodajemy przesiane mąki, proszek do pieczenia i kakao. Teraz mieszamy delikatnie łyżką (ja mieszam drewnianą). Foremke wykładamy papierem i natłuszczamy. Wylewamy ciasto i równomiernie rozprowadzamy. Jabłka umyte i obrane kroimy na ćwiartki i usuwamy gniazda nasienne. Nastepnie każdą ćwiartke kroimy na cienkie plasterki. Jabłka ukłądamy na cieście delikatnie wpychając je do środka. Po wierzchu posypujemy wiórkami kokosowymi.
Pieczemy około 30- 40 min, w temp. 180C.
Foremka jaką użyłam jest nieco mniejsza niż standardowa.






A tak wygląda przed upieczeniem.


Smacznego!

czwartek, 13 sierpnia 2015

Fasolka szparagowa na maśle z bułką tartą.

Fasolkę zazwyczaj zajadam sama, ale równie dobrze pasuje jako dodatek do ziemniaków.
Robi się ją bardzo szybko a jeszcze szybciej się zjada.
Przepis to klasyk więc podaję go dla początkujących ;-)

Składniki;
ok. pół kg fasoli szparagowej
3 łyzki masła
3 łyzki bułki tartej
sól
pół łyżeczki suszonej bazylii

Fasolkę umyć i odciąć końcówki. Zalać zimną wodą,(w trakcie gotowania należy posolić) i gotowac do miękkości około 15 min. Jednak im młodsza fasolka czas gotowania należy skracać. Najlepiej co jakiś czas próbować czy już jest miekka. Odcedzamy i wrzucamy na patelnie. Dodajemy masło, bułke tartą, bazylie i jeśli jest taka potrzeba doprawiamy jeszcze solą. Smażymy az bułka tarta lekko nam się zezłoci, co jakiś czas mieszając. Ot cała filozofia! ;-)

Smacznego!



środa, 12 sierpnia 2015

Tartaletki z pieczarkami i suszonymi pomidorami.

Tartaletki uwielbiam w każdej postaci, czy to na słodko czy wytrawnie. Wygodne do zjedzenia, do trzymania ogólnie mówiąc - NAJ. Idealne na kolacje lub jako przekąska imprezowa ;-)
To do dzieła!
 
składniki;
30 dag maki pszennej
1 jajko
20 dag masła lub margaryny
4 łyzki zimnej wody
1 łyzeczka soli
 
Z podanych składników zagnieść ciasto, zawinąć w folie spożywczą i chłodzić najmniej pół godziny. Nastepnie ciasto rozwałkować i wylepić nim tartaletki o średnicy ok. 10 cm(foremki wcześniej dokładnie natłuscic masłem lub olejem). Podpiec je około 10 minut w temp, 200st.
 
Nadzienie;
50 dag pieczarek
3 jajka
3 ząbki czosnku
1 cebula
250 ml smietany (może być 18%)
2 łyzki czarnych oliwek
kilka suszonych pomidorów
przyprawy ( sół,pieprz, pieprz ziołowy,tymianek
2 łyzki oliwy
 
Pieczarki oczyscic,pokroic na małe kawałki i podsmazyc razem z pokrojoną cebula, czosnkiem i przyprawami na 2 łyzkach oliwy( może być ta z suszonych pomidorów)
Nastepnie podpieczone tartaletki napełnić farszem, smietane wymieszać z jajkami, doprawic. Zalac pieczarki, na wierzchu posypać pokrojonymi oliwkami i suszonymi pomidorami. Zapiekac około 20 min, w 200st.
 
Podawac na ciepło lub zimno!
 

 
 Smacznego!

wtorek, 11 sierpnia 2015

Smażony kalafior.

Zasmażany kalafior to danie z mojego dzieciństwa. Dzisiaj dzieci zajadają się nuggetsami a ja zajadałam się właśnie tym kalafiorem. Był pyszny i nadal smakuje tak samo.


Składniki;
1 kalafior
2 jajka
ok. szklanki bułki tartej
sól
olej do smażenia

Kalafiora gotujemy do miekkosci w osolonej wodzie. Odsaczamy i studzimy. Dzielimy na małe różyczki. Każda z nich najpierw panierujemy w jajku (trzymając za ogonek i jego nie panierujemy) a następnie w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy olej i układamy opanierowane różyczki. Smażymy az do zarumienienia.

Podajemy z ziemniakami jako drugie danie lub zjadamy same np. na kolacje.


Smacznego!

niedziela, 2 sierpnia 2015

Sosik fasolkowy.

Czasami nie chce mi się stać przy garach, hmm... czy to normalne? pewnie tak. Jeść coś trzeba a takie szybkie dania są idealne na takie dni pełne "niechcenia" ;-)
Zatem do dzieła!

Składniki;

ok pół kilograma fasolki szparagowej
2 marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, papryka słodka w proszku, przyprawa uniwersalna
1 łyzka maki ziemniaczanej
1 szkl. smietany 18%
2 szkl. rosołu ( oczywiście może być tez woda gdy nie mamy rosołu)
2 łyzki oleju

Fasolke myjemy, odcinamy końcówki i kroimy na małe kawałki( około 2 cm)Wkładamy do garnka, zalewamy woda i gotujemy do miekkosci. Odcedzamy.
W garnku z grubym dnem na oleju szklimy cebule pokrojoną w piórka oraz czosnek przecisniety przez praske. Marchew kroimy na drobne kawałeczki i dorzucamy do cebuli. Zalewamy rosołem i gotujemy do miękkości. Kiedy marchewka będzie miękka dodajemy ugotowaną fasolke. Doprawiamy do smaku przyprawami. Śmietane mieszamy z mąką ziemniaczana i wlewamy do warzyw. Dokładnie mieszamy. Czekamy az sosik nam zgęstnieje i sciągamy z palnika.
Gotowe.
Podajemy z pieczywem albo jako dodatek do drugiego dania.



Smacznego!
Możemy posypać koperkiem lub zieloną pietruszką.