Kuchnia Wegańska... Muszę przyznać, że nigdy nie było mi z nią po drodze. Zawsze kiedy przeglądałam przepisy, jakichś składników mi brakowało i odchodziła mnie ochota aby cokolwiek przygotowywać. Jednak kiedy ktoś bardzo często gotuje, jego podejście do jedzenia zaczyna się zmieniać. Rzeczy które kiedyś były trudne i nie wykonalne dziś przychodzą nam z łatwością. Tak też było w przypadku kuchni wegańskiej. Moje podejście do tematu zmieniła książka o tym samym tytule.
To taki poradnik i przewodnik po produktach zastępczych a także masa przepisów.
Ta książka pokazała mi co używać w kuchni wegańskiego, bo każdy z nas takie składniki posiada , oczywiście nie wszystkie. Ale kilka pomysłów wykorzystam na pewno bez zbędnych zakupów, ponieważ są ze składników których używają nie tylko weganie.
Na wstępie poruszony jest temat alergii, zazwyczaj powoduje ją gluten, soja czy orzechy. Wszystkie produkty dokładnie są opisane a także podane propozycje składników jakie wybrać. W dalszej kolejności czytamy czym zastąpić nabiał, bo w zasadzie to główny składnik wielu dań niewegańskich. W tym dziale podane są przepisy na domowy wegański jogurt, mleko arachidowe czy śmietanę na bazie tofu a także białą lub mleczną czekoladę.
Kolejny dział to przepisy na bazie sera ale co najważniejsze - bez sera. Czy tak można? otóż można!
Książka zawiera bardzo dużo przepisów na przeróżne dania. Są to ciasta, babeczki, ciasteczka, zapiekanki, zupy, chleby, naleśniki a nawet pizze czy gofry. Jak się okazuje - mit który głosił ,że weganie jedzą tylko trawę, został obalony. Oczywiście to żart, ale naprawdę można ułożyć sobie rewelacyjny jadłospis i w zasadzie z niczego nie trzeba rezygnować, bo wszystko można czymś zastąpić. Tak, to smutne, ale każda rzecz jest do zastąpienia...
W dalszej kolejności dostajemy wskazówki jak samodzielnie przygotować cukier i czym zastąpić ten rafinowany.
Możliwości w naturze jest naprawdę bardzo dużo. Jest to między innymi - stewia, melasa, ksylitol itd.
A czym zastąpić jajka i mięso? o tym także przeczytacie w książce. Podzielona jest na 9 rozdziałów a każdy z nich omawia inny składnik diety wegańskiej i jego zamienniki.
A następne przepisy z ich zastosowaniem. Na końcu książki znajduje się tabela wegańskich produktów zastępczych.
Jeśli ktoś planuje przejść na dietę wegańską , ta książka jest właśnie dla Niego!
Jak zawsze tak i tym razem postanowiłam przetestować jeden z przepisów i tym razem padło na bardzo zdrowe i sycące ciastka a nawet ciacha. Bo jedno spokojnie zastąpi głód. W smaku bardzo przypominają znane ciastka belvita.
Owsiane ciasteczka z cynamonem.
Składniki;
2/3 szkl. masła roślinnego
1 i 1/2 szklanki cukru trzcinowego Skworcu
1/2 szklanki mleka kokosowego
2 łyżki mielonego cynamonu Skworcu
1/2 łyżeczki soli morskiej Skworcu
2 łyżeczki esencji waniliowej Skworcu
2 i 1/2 szklanki płatków owsianych Skworcu
2 i 1/2 pełnoziarnistej mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia Skworcu
2/3 szklanki rodzynek Skworcu
Przygotowanie;
Mikserem ucieramy masło z cukrem na puszystą masę. Dodać mleko, cynamon, sól i esencję waniliową. Miksować jeszcze chwilkę. W osobnej misce wymieszać płatki owsiane, mąke i proszek do pieczenia. Stopniowo dodawać po kilka łyżek do mokrych składników, ciągle miksować. Na koniec wsypać rodzynki, wymieszać. Formować większe kulki, układać na blaszce wyłożonej papierem w około 2 cm. odstępach. Piec około 15 minut aż do lekkiego zarumienienia. Należy uważać bo bardzo szybko "łapie" je od dołu.
Po wyjęciu z pieca, czekamy aż ostygną, dopiero wtedy wykładamy na talerz.
Z podanej porcji wychodzi około 10- 12 dużych ciastek.
Tytuł książki; Kuchnia wegańska, przewodnik po produktach zastępczych.
Autor; Celine Steen i Joni Marie Newman.
Wydawnictwo; Buchmann
Oprawa; Broszurowa
Ilość stron; 272
Rok wydania; 2019
Smacznego!
Dawno nie robiłam ciasteczek owsianych :) Muszę wypróbować ten przepis :)
OdpowiedzUsuńIsso pode talvez realizar com que seus ossos enfraqueçam.
OdpowiedzUsuń