Czas wakacyjny w pełni. Stąd też braki na blogu, ale mój długi urlop już za mną więc będę pojawiać się częściej. Dziś przychodzę do Was z kolejną książką, tym razem Nadii Hashimi a mowa oczywiście o Afgańskiej Perle.
W tej powieści przeczytamy o dwóch podobnych historiach kobiet. Z jednej strony mamy nastoletnią Rahimę która nie mając braci poddaje się zwyczajowi "bacza posz" czyli staje się dziewczyną przebraną za chłopca, ma to ułatwić życie jej rodzinie. Drugim narratorem jest Szekiba - prababka dziewczyny. Traktowana przez ojca jak syn, nabiera umiejętności dzięki którym trafia do pałacu jako strażnik haremu.
Nadia Hashimi zabiera nas w podróż, gdzie wojna i przemoc naznaczają ludzkie życie. I w takim właśnie otoczeniu poznajemy historię Rahimy i Szekiby. Obie pochodzą z tej samej rodziny, ale dzielą je pokolenia. Szekiba żyła na przełomie XIX i XX wieku i była praprababką Rahimy. Mimo, iż upłynął ponad wiek od tamtego czasu to w kulturze, tradycji i przekonaniach Afgańczyków niewiele się zmieniło. Los wnuczki naznaczony został przeznaczeniem, od którego pragnęła się wyzwolić, podobnie jak przed stu laty uczyniła to jej krewna.
Zaaranżowane małżeństwo w wieku trzynastu lat, życie w haremie, poniżanie i wykorzystywanie. Przemoc, intrygi, różnice w traktowaniu chłopców i dziewcząt... o tym wszystkim właśnie przeczytamy w "Afgańskiej perle"
Więcej zdradzać nie będę, mogę tylko zachęcić Was do przeczytania tej książki. Dzięki niej poznacie wiele szczegółów o życiu arabskich kobiet, wzruszycie się nie raz ale i zezłościcie. Książka nie jest łatwa w czytaniu... mimo to serdecznie Wam polecam.
Jeśli interesują Was inne powieści zagraniczne, nie tylko Afgańskie, wpadajcie do internetowej księgarni taniaksiazka.pl a tam zostaniecie miło zaskoczeni doborem tytułów a także ceną!
Informacje o książce;
Mam ochotę na tę książkę.
OdpowiedzUsuńWidzę, że to bardzo emocjonalna książka. Zastanowię się nad nią.
OdpowiedzUsuń